eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.


2016-09-04 21:41 autor: MarekG2

1 600 odsłon

Podatek od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

Pan Kowalski jest 100% udziałowcem spółki z o.o. o nazwie "A" o kapitale zakładowym 500 tys. zł. Kowalski zakłada spółkę z o.o. "B" gdzie jako kapitał zakładowy wnosi 60% udziałów spółki z o.o. "A". Od tej pory spółka z o.o. "A" ma dwóch udziałowców: spółkę z o.o. "B" która posiada 60% udziałów i p. Kowalskiego, który ma 40% udziałów.
Wszystkie udziały spółki z o.o. "A" zostają sprzedane spółce kapitałowej "C" za kwotę 10 mln zł.

Pytanie: ile podatku od sprzedaży udziałów zapłaci p. Kowalski a ile spółka z o.o. "B"? Czy spółka z o/"B" zapłaci w ogóle podatek, czy kwota uzyskana ze sprzedaży będzie wartością kapitału zakładowego, a podatek będzie należny dopiero przy sprzedaży udziałów spółki z o.o. "B"?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mikolaj A.

  Dodano 2022-05-08 11:43 przez Mikolaj A.

  Rozliczenie sprzedaży udziałów w sp. z o.o. w celu umorzenia bez dochodu

  Czy sprzedaż udziałów w celu umorzenia w przypadku gdy cena kupna i sprzedaży udziałów jest taka sama (brak dochodu) należy wykazać w zeznaniu rocznym ?

 • Hatchi

  Dodano 2021-05-31 19:12 przez Hatchi

  Udziały w spółce z o.o. a zasiłek z MOPS

  Dzień dobry,
  ze znajomym planujemy założyć Spółkę z o.o., w której tylko we dwóch bylibyśmy udziałowcami. Znajomy wraz z rodziną pobierają zasiłek z MOPSu. Czy sam fakt posiadania udziałów w spółce oraz bycia w jej zarządzie (bez pobierania jakiegokolwiek wynagrodzenia) może mieć wpływ na decyzje MO...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-03-26 12:23 przez konto usunięte

  Sprzedaż udziałów żonie

  Witam, mój mąż chciał wyjść ze spółki z o.o., w której miał udział. Ja też miałam w niej udziały. W styczniu  2016 roku sporządziliśmy umowę kupna-sprzedaży udziałów między zbywającym (mój mąż), a nabywcą (ja - żona) 19 200 zł za 32 udziały. Teraz jest okres rozliczeniowy za 2016 rok i wychodzi, że ...

 • ankak

  Dodano 2013-05-15 07:36 przez ankak

  Czy spółka z o.o. jest jednostką powiązaną z gminą w bilansie?

  Dzień dobry,
  Mam problem odnośnie jednostek powiązanych w bilansie. Jesteśmy spółką z o.o., a gmina ma 100% udziałów w naszej spółce.
  Prowadzimy z nią różne transakcje i mam pytanie czy w bilansie muszę ująć należności z gminą jako od jednostek powiązanych czy nie?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 • pinecha83

  Dodano 2013-03-18 08:28 przez pinecha83

  Grupa kapitałowa w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

  Jeżeli pan "X" jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a jednocześnie jest wiceprezesem Sp. z o.o. posiadając w niej 50% udziałów, to czy firmy te należą do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania