eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo zamówień publicznych › Maksymalny termin związania ofertą przy zamówieniach publicznych


2015-10-25 21:23 autor: konto usunięte

3 431 odsłon

Maksymalny termin związania ofertą przy zamówieniach publicznych

Jakie są maksymalne terminy związania ofertą składanych w toku zamówień publicznych?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-10-26 00:19 autor odpowiedzi: Konrad Różowicz

    Termin związania ofertą określany jest przez zamawiającego w SIWZ. Zgodnie z treścią art. 85 ust. 1 i 2 pzp termin ten nie może być jednak dłużej niż:

    1)     30 dni - jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż tzw. progów unijnych. (próg unijny dla zamówień na roboty budowlane wynosi 5.186.000 euro, bez względu na rodzaj zamawiającego; natomiast w przypadku zamówień na usługi lub dostawy próg unijny jest zróżnicowany i może wynieść 134.000 euro, 207.000 euro lub 414.000 euro);

    2)     90 dni - jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20.000.000 euro, a dla dostaw lub usług – 10.000.000 euro;

    3)     60 dni - jeżeli wartość zamówienia jest inna niż określona w pkt 1 i 2.

    Termin związania ofertą może zostać wydłużony już po otwarciu ofert. Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych zamawiający może tylko raz, co najmniej na 3 dni przed upływem terminu związania ofertą zwrócić się do wykonawców o wyrażenie zgody na przedłużenie tego terminu o oznaczony okres, nie dłuższy jednak niż 60 dni.

    Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 85 ust. 2 wykonawcy samodzielnie mogą przedłużyć termin związania ofertą i nie są ograniczeni do dokonywania tejże czynności jeden raz.

    Zatem nie można wskazać, jaki może być maksymalny termin związania wykonawcy ofertą. Jednakże zamawiający poprzez swoje prawnie określone działania może termin ten maksymalnie wydłużyć do 150 dni w przypadku gdy wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20.000.000 euro, a dla dostaw lub usług – 10.000.000 euro, 90 dni w jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż tzw. progów unijnych 120 dni w pozostałych przypadkach.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo zamówień publicznych

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania