eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy pracodawca miał prawo mnie zwolnić w trakcie zwolnienia lekarskiego?


2013-08-21 10:10 autor: tryś

3 768 odsłon

Czy pracodawca miał prawo mnie zwolnić w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Witam,

Zostałem zwolniony z pracy w Niemczech w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego. Czy pracodawca miał do tego prawo? Z tym że zwolnienia nie było na drukach L4, ponieważ lekarz twierdził, że to nie jest konieczne.

A jeżeli choroba nie była symulowana tylko chodziło o sam druk, na którym było wystawione zwolnienie, to jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie? I jaki jest koszt takiej sprawy?

Pytanie zaktualizowano 2013-08-21 11:42

A jeżeli choroba nie była symulowana tylko chodziło o sam druk na którym było wystawione zwolnie to jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie?? I jaki jest koszt takiej sprawy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-08-21 10:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Tak.

  Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny - stosownie do art. 55 ust. 1 u.ś.p. - wystawiane jest na druku, którego wzór został określony w ustawie.

  Wart wiedzieć, że w Niemczech ze skutkiem natychmiastowym można zwolnić pracownika, który symuluje chorobę, wziął łapówkę lub wdał się w bójkę z innymi pracownikami. Każdy, kto otrzyma zwolnienie, może zwrócić się do sądu pracy, ale ma na to 3 tygodnie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-08-21 13:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zwolnienie nie może być wypisane na kartce papieru

  Warto wiedzieć, że zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA jest wystawiane w trzech egzemplarzach: oryginał jest przez lekarza przekazywany do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS, pierwszą kopię otrzymuje ubezpieczony (służy ona do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku), druga kopia pozostaje u lekarza, w dokumentacji lekarskiej pacjenta.

  Jeżeli pozostałe dokumenty są zgodne z wymogami,  a tylko ten orginał,który Pan dostał  jest zły to ma Pan szansę na wygraną. A jeżeli lekarz nie ma żadnej dokumentacji a Pan dostał "nie wiadomo co"to szanse sę nikłe.

  Nie wiem jak jest w Niemczech, ale w Polsce gdy pracownik wnosi powództwo, jest zwolniony od opłaty od pozwu, ale tylko, gdy wartość przedmiotu sporu nie przekracza 50 tys. złotych. Jeżeli roszczenie jest wyższe , to koszty sądowe wynoszą 5% wartości roszczenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • malina2409

  Dodano 2013-04-30 13:02 przez malina2409

  Wypadek przy pracy w Niemczech a koniec umowy

  Witam,
  Mój brat miał wypadek przy pracy w Niemczech i jest na zwolnieniu. Umowa była na czas określony do dzisiaj.
  Pracodawca już zapowiedział, że nie przedłuży mu umowy a zwolnienie ma do 8 maja. Nie wie czy dostanie kolejne zwolnienie i tu mam pytanie: czy pracodawca może nie przedłużyć mu umowy? ...

 • Rak

  Dodano 2016-07-12 23:18 przez Rak

  Czy pracodawca może zwolnić pracownikach podczas przebywania na chorobowym?

  Byłem zatrudniony w Niemczech. Uległem wypadkowi łamiąc sobie rękę. Udałem się do szpitala niemieckiego i tam po prześwietleniach skierowano mnie na operację. Trochę spanikowałem i postanowiłem wyjechać do Polski aby leczyć się w kraju. Wyjechałem podczas nieobecności mojego pracodawcy, który był w ...

 • chuda

  Dodano 2014-09-21 19:03 przez chuda

  Praca w Niemczech, a pobyt w Polsce na L4

  Dzień dobry,
  mój mąż pracuje w firmie niemieckiej już od 3 lat. Ma umowę na czas nieokreślony. Ostatnio był na urlopie i zachorował, leczył się w szpitalu przez tydzień, po wyjściu pojechał od razu do Niemiec zawieźć papiery do ubezpieczalni i firmy.
  W Polsce dostał zaświadczenie, że był w szpitalu ...

 • zol

  Dodano 2017-12-01 10:13 przez zol

  Zwolnienie z pracy na L4 w Niemczech

  Witam.
  Mam podobny problem, jak wiele osób pracujących w Niemczech.
  Pracowałam trzy miesiące w firmie, gdy okazało się, że mam problem zdrowotny. Zjechałam na urlop i poszłam do lekarza w Polsce. Dostałam L4 na trzy tygodnie i wypowiedzenie w pracy do 15 października.
  Zapłacili mi tylko do 8 wrześni...

 • Dariusz1979

  Dodano 2016-08-18 21:13 przez Dariusz1979

  Ile czasu ma niemiecki pracodawca na wypłatę wynagrodzenia za okres zwolnienia lekarskiego?

  Witam,pracuję w Niemczech. W lipcu przebywalem tydzień na zwolnieniu lekarskim z powodu wypadku, który mial miejsce w pracy. W dniu dzisiejszym zauważyłem, że pracodawca nie wypłacił mi z tego tytułu wynagrodzenia. Nie ukrywam, że jest to częsta praktyka w firmie, w której pracuję - wynagrodzenie z ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

  Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

  Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania