eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Praca w delegacji


2008-03-11 21:06 autor: konto usunięte

3 520 odsłon

Praca w delegacji

witam wszystkich forumowiczów.

Niedawo zatrudniłem sie w pewnej firmie budowlanej. Mam do Panstwa kilka pytań.

Po pierwsze firma wymaga ode mnie pracy srednio ponad 240 godzin miesiecznie, do tego nie placi za nadgodziny.

Po drugie podobno jest jakis dodatek za prace w delegacji i dodatek wyjazdowy na mieszkanie, ale nie chca go dawac nowym pracownikom, a mieszkam prawie 200 km od miejsca pracy.

Jest to mozliwe wg kodeksu pracy?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-05-05 00:09 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Rozdział II

    Normy i ogólny wymiar czasu pracy

    Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144.

    Może się mylę ale policzmy:

    -przyjmuje średnio w miesiącu 22 dni robocze po 8 h = 176 h/miesiąc.

    teraz:

    176 * 12 (ilość miesięcy w roku) = 2112 h/rok

    z tego co Pan pisze wnioskuje że średnio, czyli 240 h na miesiąc, czyli wychodzi że:

    240 * 12 = 2880 h/rok

    I wreszcie:

    240 / 8 = 30 dni

    Rozdział V

    Praca w godzinach nadliczbowych

    Art. 151.

    § 3. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku z okolicznościami określonymi w § 1 pkt 2 nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

    Wiec jeżeli do moich 2112 h/rok + 150 h (nadliczbowych) = 2262 h/rok

    DZIAŁ TRZECI

    Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia

    Rozdział I

    Ustalanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą

    Art. 77(5). § 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadania

    służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

    § 2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju – walutę, w jakiej będzie ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także

    warunki zwrotu kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.

    § 3. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w § 2 określa się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia

    regulaminu wynagradzania.

    § 4. Postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika, o którym mowa w § 2.

    § 5. W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, o których mowa w § 3, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów, o których mowa w § 2.

    Art. 151(2). § 1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

    § 2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

    Może to tak jakoś ma wygladać...

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania