eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Za pracę w soboty i niedziele należy się dzień wolny czy zapłata?


2013-02-01 10:38 autor: konto usunięte

9 577 odsłon

Za pracę w soboty i niedziele należy się dzień wolny czy zapłata?

Witam, jestem zatrudniony na umowę o pracę w dziale organizacyjno-kontrolnym w sieci handlowej. Nasz dział miedzy innymi przeprowadza inwentaryzacje, które organizowane są w soboty i niedziele. Czy za pracę w soboty i niedziele pracodawca ma prawo oddać mi dzień wolny, czy powinien zapłacić nadgodziny? Wszystkie remanenty są planowane i nie są to sytuacje incydentalne.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-01 11:16 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry,

  zgodnie z k.p. pracodawca powinien zapewnić pracownikowi pracującemu w niedzielę dzień wolny od pracy, a dopiero gdy nie jest to możliwe dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.

  Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownik zatrudniony jest w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

  Z wyrazami szacunku,

  Magdalena Ligus

  Kancelaria Radcy Prawnego

  Stanisława Wyląg

  Tarnowskie Góry

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • anula

  Dodano 2012-10-28 09:29 przez anula

  Praca w soboty

  od września w mojej firmie pracujemy w każdą sobotę mamy zapłaconą zwykłą dniówkę bez 100 plus dzień wolny nie płatny teraz wydali zarządzenie że 2.11.12 będzie wolny ale mamy go odrobić 10.11.12 (sobota) a co z tymi sobotami, które są nie odebrane jesteśmy zmuszani do pracy po godz. żeby w sobotę n...

 • aleksandra_ad1

  Dodano 2021-02-20 00:07 przez aleksandra_ad1

  Rekompensata za pracę w niedziele i święta

  Zamierzam podjąć pracę w systemie zmianowym. Pracodawca przed podpisaniem umowy poinformował mnie, że będę musiała odbywać 12 godzinne dyżury w niektóre weekendy (sobota niedziela, każde po 12h). Za te 24 h pracy mam mieć oddane 3 dni wolnego w dniach roboczych.
  Czy pracodawca powinien, oprócz oddan...

 • alap74

  Dodano 2014-04-04 09:22 przez alap74

  Praca w soboty a wynagrodzenie. Co mi się należy?

  Pracuję w firmie 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie (obsługa oczyszczalni ścieków i hydroforni), a w soboty i niedziele muszę jechać na kontrolę żeby sprawdzić czy wszystko działa - nieraz jest to wyjazd na godzinę, nieraz na dłużej.
  Pracodawca nie chce płacić za nadgodziny tylko oddawać wolne i ...

 • nikol

  Dodano 2012-12-30 20:35 przez nikol

  Przymus pracy w dni wolne.

  Od kilku miesięcy zmuszani jesteśmy do pracy w dni wolne od pracy - soboty. Wynagrodzeniem jest zwykła stawka godzinowa. Co można zrobić w takiej sytuacji. Czy pisemne zgłoszenie do Państwowej Inspekcji Pracy w formie anonimowej może przynieść skutek? Proszę o radę.
  POZDRAWIAM

 • hardmark

  Dodano 2012-09-01 16:30 przez hardmark

  Doba pracownicza a praca w święto - nadgodziny

  Od 04 czerwca do 08 czerwca (8;8;8;święto;8) pracowałem na nocnej zmianie 22-6 po 8 godzin (harmonogram). 06 czerwca po 8 godzinach zostałem zatrudniony w nadgodzinach tzn. 6.00-10.00 (wg KP oraz Regulaminu Pracy od 6.00 trwało święto Boże Ciało).
  Za pracę w nadgodzinach otrzymałem dodatek w wys. 50...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania