eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › prawo do odprawy


2011-08-24 17:13 autor: andreass1959

2 317 odsłon

prawo do odprawy

Witam. Zakład miesiąc wcześniej liczył 22 osoby, po czym 3 osoby otrzymały wypowiedzenia i dostały odprawy. Teraz w zakładzie zatrudnione jest 19 osób i kolejne 9 dostało wypowiedzenia. Czy pracodawca miał prawo obniżyć zatrudnienie z miesiąca na miesiąc żeby nie płacić odpraw???

Proszę o odpowiedź, bo nie wiem czy to zgodne z prawem.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-08-30 10:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    te 3 osoby już zostały zwolnione, czy trwa jeszcze okres wypowiedzenia?

    Konieczność wypłacenia odprawy jest uzależniona od liczby zatrudnionych w chwili wręczania kolejnych wypowiedzeń, przy czym do osób zatrudnionych wliczamy pracowników będących już w okresie wypowiedzenia, a którzy jeszcze definitywnie z pracą się nie rozstali.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-16 20:03 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam.Zostalem zwolniony z pracy z powodu likwidacji stanowiskaz trzymiesięcznym wypowiedzeniemi dwumiesieczną odprawą pracuje wtej firmie od 15 lat tylko przez te lata firma zmieniala nazwy az gdzies z pięc cztery lata temu wlasciciel firme przepisal synowi i on mnie wlasnie zwolnił pracowałem cały czas na czas nie okreslony czy nalezy mi sie trzy miesięczna odprawa. pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-17 14:28 autor odpowiedzi: mia70

    witam,

    to że firma zmieniała nazwę to nie ma znaczenia dla Pana sytuacji, bowiem Pana zatrudnienie trwa od 15 lat. Odprawa należy się w wysokości 3 miesiecznego wynagrodzenia, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-29 19:30 autor odpowiedzi: outspoken

    witam,

    mam podobny problem,po 11 latach pracy pracodawca chce zmienić mi warunki pracy i płacy na dużo gorsze( za porozumieniem) ,do tej pory mogę powiedzieć ,że byłam pracownikiem biurowym , teraz chce mnie zdegradować (praca po 12 godz.,ciężka fizycznie),może nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to ,że jestem po ciężkiej chorobie i mam pewne ograniczenia w wykonywaniu prac fizycznych (miałam orzeczenie o niepełnosprawności przez 3 lata),porozumienia nie podpisałam , obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim, domyślam się , że będzie chciał mi wręczyć wypowiedzenie , czy w takim wypadku będzie należała mi się odprawa (zakład liczy powyżej 20 pracowników) ?może ktoś był w podobnej sytuacji

    pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-10-30 20:14 autor odpowiedzi: mia70

    Witam,

    jesli ma Pani umowę na czas nieokreślony to pracodawca musi podać uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę i od niego będzie zależało czy będzie przysługiwać Pani odprawa czy też nie. Bowiem jeśli pracodawca wręczy Pani wypowiedzenie zmieniające i tam będą znacząco gorsze warunki niż te, które ma Pani dotychczas to faktycznie odprawa się będzie należała. Natomiast jeśli pracodawca wreczy Pani wypowiedzenie umowy z innej przyczyny o której jeszcze nie wiem to dopiero po poznaniu tej przyczyny będę mogła Pani odpowiedź czy odprawa sie będzie należała czy też nie, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania