eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Ochrona przed zwolnieniem po powrocie z wychowawczego


2011-07-19 15:34 autor: Karollaaa

3 222 odsłon

Ochrona przed zwolnieniem po powrocie z wychowawczego

Witam,

zamierzam wrócić do pracy po krótkim 3 miesięcznym urlopie wychowawczym. Przed urodzeniem dziecka pracowałam na 3/4 etatu, codziennie przez 6 godzin.

Wtedy nie miało dla mnie znaczenia, czy pracuję codziennie czy mam jeden dzień w tygodniu (5-dniowym, weekendy wolne) wolny.

Teraz chciałam wrócić też na 3/4 etatu jednak chcę mieć wolny jeden dzień, pracodawca nieprzychylnie odnosi się do mojego pomysłu...

Mogę oczywiście złożyć wniosek pisemny o dostosowanie grafiku do moich potrzeb jako matka wychowująca małe dziecko? jednak wtedy liczę się z problemami w pracy, bardzo niemiłą atmosferą itd...

Zastanawiam się więc nad 1/2 etatu, co rozwiązywałoby w pewien sposób mój problem, miałabym 2 dni wolne...

Mam pytanie, chodzi mi o przepis KP o ochronie osoby, która po wychowawczym obniża wymiar czasu pracy do 1/2 etatu, chroni ją przez 12 m-cy przed zwolnieniem - to czy osoba, która nie obniża czasu pracy i wraca po wychowawczym, jest tej ochrony pozbawiona? Może zostać zwolniona powiedzmy po 2 m-cach zgodnie z okresem wypowiedzenia jaki ma na umowie?

pozdrawiam i czekam na odpowiedź!

Karolka:)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-07-24 11:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Tak - przy czym jest tutaj mowa o obniżeniu czasu pracy nie niżej niż do 1/2 etatu.

    Art. 186[7]. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. § 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.

    Art. 186[8]. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

    § 2. Przepis art. 186[1] § 2 stosuje się odpowiednio.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-08-10 13:06 autor odpowiedzi: kulis75

    Witam,

    ja dla odmiany chciałam się spytać o sytuację, kiedy kończy się okres ochronny po 12 miesiącach pracy na pół etatu. Chciałabym zmienić wymiar pracy na cały etat, może zajść jeszcze w ciążę. Ile muszę przepracować na całym etacie aby podczas ciąży (na wypadek zwolnienia) i macierzyńskiego dostawać całą pensję? Słyszałam ostatnio, że muszę mieć przepracowane minimum pół roku ca pełnym etacie aby podczas ciązy i macierzyńskiego dostawać 100% pensji. Czy to prawda? Moja kadrowa mówi coś innego, nie wiem kto ma rację i jak to faktycznie wygląda w rzeczywistości.

    bardzo proszę o odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne.

    pozdrawiam ciepło

    monika

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-08-10 18:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Przy macierzyńskim zawsze jest 100 proc. wynagrodzenia, z tym że średniego z ostatnich 12 miesięcy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-08-11 13:32 autor odpowiedzi: kulis75

    Bardzo dziękuję

    Monika

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania