eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › wypowiedzenie umowy na czas okreslony


2011-04-18 16:05 autor: Magda2487

5 765 odsłon

wypowiedzenie umowy na czas okreslony

Witam,

moja sytuacja jest dość skomplikowana. Mianowicie zostalam zwolniona z pracy - "redukcja etatu", gdy chcialam otrzymac to na pismie powiedzial mi szef ze nie ma takiej mozliwosci,ze moze mi wpisac zupelnie co innego. w firmie pracowalam od pazdziernika 2008 do marca 2011. To byla moja druga umowa na czas okreslony do 31.07.2011. Ze wzgledu ze zwolnili mnie wczesniej,chcialam sie dowiedziec czy nie nalezy mi sie jakas odprawa miesieczna?? w swiadectwie pracy napisali mi " stosunek pracy ustal w wyniku:" art.30 par.1 pkt 2 KP-wypowiedzenie przez zaklad pracy".

Nie wiem czy powinnam sie ubiegac od firmy tej odprawy...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-04-20 13:49 autor odpowiedzi: mia70

  Witam, jeśli zakład pracy zatrudnia wiecej niz 20 pracowników i ma Pani dowody, iż rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyny lezącej po stronie pracodawcy to moim zdaniem moze Pani się ubiegać o odprawę. Oczywiscie jesli faktycznie następuje redukcja etatu ze wzgledu na sytuacje finansową firmy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-21 09:09 autor odpowiedzi: Magda2487

  generalnie jeszcze moglam tam pracowac do konca lipca,szef powiedzial ze nie napisze mi w swiadectwie pracy ze byla to redukcja etatu poniewaz nie moglby zatrudnic nowego pracownika... wiec spytalam za co zostalam teoretycznie zwolniona-odpowiedzial ze cos by sie znalazlo, np wyjscie wczesniejsze z pracy (dziwne bo bez zgody przelozonego bym nie mogla opuscic zakladu pracy przeciez), badzto ze w ostatnim czasie mialam czeste urlopy tzn byly to ze 4/5 dni-ale przeciez mam prawo do urlopu... rozmawialam ze znajomymi to mowili ze raczej powinnam dostac odprawe do czasu konca mojej umowy...

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-22 07:54 autor odpowiedzi: mia70

  Kodeks pracy nie przewiduje odprawy związanej z rozwiązaniem stosunku pracy poprzez wypowiedzenie złożone przez pracodawcę.

  Mamy ustawę z dnia 13.03.2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zgodnie z art. 1:

  Zwolnienie grupowe

  „ Przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron, jeżeli w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej:

  1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,

  2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,

  3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników

  - zwanego dalej "grupowym zwolnieniem".

  2. Liczby odnoszące się do pracowników, o których mowa w ust. 1, obejmują pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia następuje rozwiązanie stosunków pracy z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli dotyczy to co najmniej 5 pracowników.”

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-22 07:59 autor odpowiedzi: mia70

  Zwolnienie indywidualne

  Wymieniona powyżej ustawa dopuszcza również zwolnienia indywidualne i konieczność wypłaty z tego tytułu odpraw. Jednakże muszą być spełnione określone warunki tj.:

  rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić przez pracodawcę z przyczyn niedotyczących pracownika (likwidacja stanowiska pracy może być taką przyczyną, jak również zła kondycja finansowa firmy, zmniejszenie produkcji, upadłość, czy likwidacja firmy),

  pracodawca musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników,

  przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączny powód rozwiązania stosunku pracy (bez wystąpienia tych przyczyn pracodawca nie zdecydowałby się o zwolnieniu pracownika),

  zwolnienie musi dotyczyć mniejszej liczby pracowników niż przy zwolnieniu grupowym,

  rozwiązanie stosunku pracy następuje na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę lub też na mocy porozumienia stron,

  zwolnienia pracowników następują w okresie nie dłuższym niż 30 dni.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-22 08:24 autor odpowiedzi: Magda2487

  aha...czyli mi sie nic nie należy heh

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-22 10:26 autor odpowiedzi: mia70

  Wita, jesli udowodni Pani przed Sadem Pracy, że faktycznie firma zredukowała etat z uwagi na np. sytuację ekonomiczną firmy to się Pani należy odprawa, ale tylko w takim przypadku.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-04-27 14:51 autor odpowiedzi: Magda2487

  nie udowodnie bo pracodawca poda inne przyczyny zwolnienia...

  ale serdeczne dziekuje za pomoc.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania