eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zwolnienie L4 dla ojca przed porodem


14 dni temu, 14:39 autor: Pawel_1988

347 odsłon

Zwolnienie L4 dla ojca przed porodem

Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie zwolnienia L4. Moja partnerka (nie mamy ślubu) przebywa w szpitalu w  związku z zatruciem ciążowym. Razem mieszkamy i wychowujemy jej dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czy przysługuje mi w związku z tym L4? Dzieci muszę odprowadzić do przedszkola i szkoły i nie jestem w stanie tego zrobić bez dni wolnych w pracy.

Proszę o odpowiedzi, jak potrzeba więcej szczegółów podam w komentarzu
Pozdrawiam
Paweł

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 14 dni temu, 16:30 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Na okoliczność Pańskiego pytania przytoczę art. 32 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
    Prawo do zasiłku opiekuńczego1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art. 50 pojęcie niani i umowa uaktywniająca ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2021 r. poz. 75), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,c) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;2a) chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat;2b) dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat w przypadku:a) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki,b) pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne;3) innym chorym członkiem rodziny.2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • magda 197539

    Dodano 2014-08-03 07:32 przez magda 197539

    Konkubinat a opieka nad dzieckiem

    Witam,
    niebawem idę do szpitala (poród cesarka). Mamy z partnerem już jedno dziecko 3,5-letnie. Nie jesteśmy małżeństwem.
    Gdzie mój partner otrzyma opiekę nad tym 3,5-letnim dzieckiem, kiedy ja będę w szpitalu? Zaznaczam, że nie ma to być opieka nad moją osobą, tylko chodzi o to dziecko, bo nie mamy...

  • Kasia_ch93

    Dodano 2020-09-18 14:37 przez Kasia_ch93

    Opieka na chore dziecko

    Witam, chciałabym zapytać o zwolnienie lekarskie na dziecko. Mam córkę, która chodzi do przedszkola, od czwartku ma katar i nie jest prowadzona do placówki. Od poniedziałku mąż pracuje w godzinach 7-15, ja natomiast 18-6. Jeżeli do poniedziałku córka nie wyzdrowieje czy któreś z nas może wziąć opiek...

  • Przyszlamama25

    Dodano 2021-04-26 15:51 przez Przyszlamama25

    Opieka nad dzieckiem w czasie choroby jednego rodzica

    Witam serdecznie, siedzę w domu z dzieckiem (2,5 lat). Dziecko posiada grupę niepełnosprawności i z tego powodu z Ośrodka Pomocy Społecznej mam przyznane świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia na rzecz opieki nad dzieckiem.
    W maju będę mieć operację usunięcia woreczka żółcioweg...

  • Misia393

    Dodano 2018-12-04 14:37 przez Misia393

    L4 na dziecko dla obojga rodziców

    Mam taki problem. Mąż wziął tzw. L4 na dziecko, ponieważ ma zapalenie oskrzeli, a ja pracuje. W podobnym czasie zachorowało nasze drugie dziecko, z którym było trzeba jeździć do lekarza. Drugie dziecko miało zostać w szpitalu jednak tak się nie stało i lekarz kazał zostać mu w domu do wyjaśnienia co...

  • Serusiowa

    Dodano 2021-07-04 21:44 przez Serusiowa

    Zwolnienie na dziecko na etacie i działalności

    Witam. Jak wygląda sytuacja podczas pobierania zasiłku na dziecko. Pracuję na etacie i w godzinach wieczornych prowadzę własną działalność. Czy możliwe jest bycie na zwolnieniu na dziecko i prowadzenie działalności wieczorami, kiedy współmałżonek wraca z pracy i przejmuje opiekę nad chorym dzieckiem...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zasiłek chorobowy i opiekuńczy: jaki okres zasiłkowy?

    Zasiłek chorobowy i opiekuńczy: jaki okres zasiłkowy?

    Jeżeli pracownica sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem, to dni sprawowania opieki wliczane są do 60-dniowego okresu zasiłkowego przewidzianego dla zasiłku opiekuńczego, a dni własnej niezdolności do pracy do 182-dniowego okresu ...

  • Opieka nad dzieckiem: jakie prawa przysługują rodzicom w czasie pandemii?

    Opieka nad dzieckiem: jakie prawa przysługują rodzicom w czasie pandemii?

    W związku z zamknięciem żłóbków, przedszkoli i szkół, ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Na razie okres ten wynosi 14 ...

  • Strajk nauczycieli: 4 sposoby na dzień wolny dla rodziców

    Strajk nauczycieli: 4 sposoby na dzień wolny dla rodziców

    Od dłuższego czasu zapowiadany jest strajk nauczycieli. Jak dotąd nie ma pewnych informacji, czy i które placówki będą faktycznie protestować. Jeśli jednak nauczyciele zgodnie z zapowiedziami rozpoczną strajk 8 kwietnia, może dojść do ...

  • Badania kontrolne po L4

    Badania kontrolne po L4

    Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania