eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy po powrocie z urlopu wychowawczego można kobiecie zredukować etat w pracy?


2020-12-26 17:23 autor: beata6606

1 575 odsłon

Czy po powrocie z urlopu wychowawczego można kobiecie zredukować etat w pracy?

Witam. To pytanie w imieniu mojej córki. Pod koniec października zakończyła urlop wychowawczy po narodzeniu syna. Później odebrała zaległy urlop. W międzyczasie znalazła miejsce w żłobku dla rocznego synka. Wróciła do pracy w przedszkolu publicznym. Po rozmowie z dyrektorem placówki dowiedziała się, że do końca grudnia będzie miała mniej godzin, ale za to od nowego roku 2021 będzie miała już swoją stałą grupę, grafik i pełny etat (według swojej umowy na pełny etat na czas nieokreślony).

Po ok. 2-3 tygodniach została wezwana na ponowną rozmowę i dyrektorka poinformowała córkę, że tamte plany są nieaktualne i może pracować jedynie na pół etatu (połowa pensji) lub zrezygnować z pracy. Córka boi się, że zostanie zwolniona.
Jak się bronić?

Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem pracy?
           Pozdrawiam serdecznie Beata M.

Pytanie zaktualizowano 2021-01-08 22:53

Witam. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kontynuuję poprzednie pytanie.Dyrektorka placówki tłumaczy się,że ma za dużo o jednego pracownika oraz zmniejszeniem dotacji ze względu na sytuację w kraju. Zaproponowała pracę na pół etatu lub rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Słyszałam,że tarcza antykryzysowa chroni pracodawcę na mocy której może on zmniejszyć wymiar godzin o 20%,a maksymalnie do połowy etatu.Tym się  tłumaczy i radzi przeczekać, może coś się zmieni od nowego roku szkolnego 2021.
Nakłoniła też córkę do podpisania pisma w którym oświadcza ,że od 7 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku będzie pracowała na 1/2 etatu.
Nie wiem czy to ważne,ale podobno w tym przedszkolu pracownicy nie są zatrudnieni w oparciu o Kartę Nauczyciela lecz tylko na umowę o pracę.
Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Umowa córki nie uległa zmianie.
              Pozdrawiam serdecznie Beata M.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-01-06 19:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Po Pani wpisie , tak na prawdę nie znam szczegółów wypowiedzenia umowy z calego etatu na 1/2.  Zgodnie z kartą nauczyciela pracodawca może zmniejszyć wymiar etatu maksymalnie do 1/2 etatu. Jednak nie może być takiej informacji słownej, ze bierze 1/2 etatu  lub zrezygnuje z pracy ( czyli sama się zwolni), bo to jest złamanie przepisów K.p. i wykroczenie przecikom prawom pracowniczym. Dtyczy to tak samo K.p. jak i KN.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania