eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › odszkodowanie za bezpodstawne wypowiedzenie umowy


2010-05-05 21:43 autor: majkel2582

2 370 odsłon

odszkodowanie za bezpodstawne wypowiedzenie umowy

Witam serdecznie, Mam pytanie dostałem wypowiedzenie umowy na czas określony,która trwała 2007 do 2012r . Wszystko zgodnie z prawem co do wypowiedzenia, okres wypowiedzenia był 2tyg, ale nie zgodziłem się na przyczyny wypowiedzenia umowy bo argumenty jakie podali to kłamstwa a nie chce mieć złego świadectwa pracy już nie mówię o tym że musieli coś napisać by się mnie pozbyć. Sprawa trafiła do sadu pracy i teraz na co mogę liczyć jeżeli udowodnię że argumenty jakie podali są wyssane z palca a to tylko był pretekst do zwolnienia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-06-13 01:02 autor odpowiedzi: konto usunięte

  W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony
  jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę,
  sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia,
  a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika
  do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-06-18 11:08 autor odpowiedzi: majkel2582

  Ja z własnego doswadczenia wiem jak jest i powiem tak ,że polskie przepisy są do bani i ciężko jest coś udowodnic itp. Miałes umowe na czas okreslony wiec wedlug przepisów pracodawca może wypowiedziec ci umowe w kazdej chwili i nie musi podawać ci przyczyn wypowiedzenia, te przyczyny które ci podał to i tak są mało istotne, pilnuj tylko by pracodawca nie umiescił ich na swiadectwie pracy bo tego robic mu nie wolno przy tej umowie. A jak wypowiedzenie dostales prawidłowo czyli 2tyg wypowiedzeniem to jest ok ale przysluguje ci chyba 2dni wolne na znalezienie pracy.pozdr i służe pomocą

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-06-18 21:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Dokładnie - w przypadku umowy terminowej zwolnienie odbywa się za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia i pracodawca nie musi wskazać przyczyny wypowiedzenia, ale ta może być istotna w przypadku sprawy przed sądem. Co do tych 2 dni na poszukiwanie pracy, należy pamiętać że pracodawca udziela ich na wniosek pracownika. Jeżeli pracownik ich nie wykorzysta, nie przysługuje mu roszczenie o nie.

  Warto pamiętać, że sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu (wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia - art. 45 par. 2 i art. 47[1] Kp.) .

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania