eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Od 300 do 320 godzin miesięcznie w pracy:(


2009-11-23 07:48 autor: konto usunięte

9 999 odsłon

Od 300 do 320 godzin miesięcznie w pracy:(

Witam może ktoś mi pomoże otóż pracuję na umowę na czas określony. Praca w warunkach szczególnie uciążliwych dla zdrowia (Przeładunkowy chłodniczy, praca w temperaturze ujemnej -18 C) i od ponad roku pracuje po ponad 300 godzin miesięcznie pracodawca mówi że jak się nie podoba to do widzenia.

Za każdą nadgodzinę płacą uczciwie ale chodzi mi o to by już więcej tych nadgodzin nie pracować co zrobić z pracodawcą który notorycznie zmusza do tak licznych nadgodzin? Moje pożycie społeczne już totalnie ucierpiało z powodu braku czasu dla siebie samego obecnie zacząłem się leczyć na depresje bo psychicznie już nie radzę sobie z obecną sytuacją (ilością nadgodzin).

Proszę o pomoc co mogę zrobić w takiej sytuacji pracodawca grozi że mnie zwolni jeśli nie będę się zgadzał na nadgodziny.

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-11-23 09:04 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, no niestety pracownik nie może odmówic pracy w nadgodzinach (jest kilka wyjątków, ale to raczej dotyczy samotnie wychowujących dzieci, albo młodocianych, albo kobiet w ciąży). Poniżej troche lektury:)

    Zdaniem SN: Zmęczenie nie uzasadnia odmowy wykonywania pracy w nadgodzinach Praca w godzinach nadliczbowych jest wykonywana w warunkach określonego już zmęczenia pracownika. Nie uzasadnia to jednak odmowy pracownika wykonania polecenia pozostania poza godzinami pracy w celu zakończenia usuwania awarii.

    (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1987 r., I PRN 68/87, OSNC 1989/10/164)

    Do sytuacji, w których polecenie przełożonego jest sprzeczne z przepisami prawa, należą np. wydanie polecenia pracy w godzinach nadliczbowych pracownikowi, który z racji wykonywanej pracy bądź stanu zdrowia nie może wykonywać takiej pracy. Taki zakaz bez względu na przyczynę nadgodzin dotyczy:

    •pracownic w ciąży,

    •pracowników opiekujących się dzieckiem do lat 4 w sytuacji, gdy złożył oświadczenie, że nie będzie wykonywał pracy w godzinach nadliczbowych (tj. nie wyraził zgody na ich wypracowywanie),

    •pracowników niepełnosprawny, którzy nie są zatrudnieni przy pilnowaniu mienia lub którzy nie posiadają zgody lekarza profilaktyka na pracę w godzinach nadliczbowych.

    Natomiast zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, ale wynikający tylko ze szczególnych potrzeb pracodawcy, dotyczy:

    •pracowników, którzy przekroczyli dopuszczalne limity godzin pracy nadliczbowej (np. w danej dobie przepracował 13 godzin, a nie jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy, w którym dopuszczalne jest wykonywanie pracy do 16 lub 24 godzin na dobę lub wypracował roczny limit nadgodzin), lub minimalne limity odpoczynku (np. praca w godzinach nadliczbowych spowodowałaby niezachowanie 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego),

    •pracowników, którzy wykonują pracę w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

    Awaria, akcja ratownicza niekiedy uzasadniają pracę w godzinach nadliczbowych

    Pracodawca może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych w przypadku prowadzenia akcji ratowniczej lub w celu usunięcia awarii pracownikom, którzy przekroczyli limity nadgodzin lub odpoczynku, lub którzy pracują w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia.

    Przepisy prawa pracy zabraniają wymienionym pracownikom wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych lub pracę tę uzależniają jedynie od dobrowolnej zgody pracownika Dlatego też, w opisanych wyżej sytuacjach, pracownik mimo odmowy wykonania pracy w godzinach nadliczbowych nie poniesie negatywnych konsekwencji. W sytuacji, gdy odmowa wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych wynika ze zwykłych zasad współżycia społecznego, jak np. gdy jest podyktowana koniecznością załatwienia ważnych spraw osobistych, których nie można odłożyć w czasie, takich jak np. wcześniej umówiona wizyta u lekarza czy odebranie dziecka z przedszkola w sytuacji, gdy żaden inny członek rodziny nie może tego zrobić, również uzasadnia to brak możliwości wyciągnięcia negatywnych konsekwencji wobec pracownika.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-23 15:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

    należę do tej grupy pracowników jestem w wykazie prac szczególnie uciążliwych dla zdrowia.

    •pracowników, którzy wykonują pracę w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia

    Dzisiaj odmówiłem nadgodzin z racji że mam już w tym miesiącu 80 godzin ponadwymiarowych w całym roku mam już ponad 1 tysiąc nadgodzin pracodawca w zamian wręczył mi wypowiedzenie umowy korzystając z 2 tygodniowego wypowiedzenia pracuje 2 lata na umowie na czas określony czy mogę coś z tym zrobić wszystkie nadgodziny mam udokumentowane na karteczkach od wypłat mam również kserokopie listy obecności chcę się odwołać do sądu i tu mam pytanie czy za łamanie moich praw (czytaj prawo dobowego odpoczynku oraz limitu rocznego godzin) mogę się domagać jakiegoś odszkodowania pracodawca płacił za nadgodziny ale czy mogę codziennie pracować po 15 lub 16 godzin? Proszę o pomoc czy w sądzie mogę coś dla siebie wywalczyć (jakieś odszkodowanie)

    Pracodawca uczynił z nadgodzin system pracy! Proszę o pomoc

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-28 07:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Ze swojej strony dodam, iż rocznie co do zasady limit pracy w godzinach nadliczbowych wynosi 150. Co prawda limit ten można zwiększyć (poprzez odpowiednie zapisy w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy) ale i tu nie ma dowolności. Kodeks pracy zabrania bowiem pracować ponad 48 godzin tygodniowo (łącznie z nadgodzinami). W opisanej wyżej sytuacji trudno także uznać, że praca w godzinach nadliczbowych wynika ze szczególnych potrzeb pracodawcy (z definicji sytuacja taka powinna występować w miarę sporadycznie a nie każdego dnia).

    Trudno mi powiedzieć, czy uzyska Pan jakieś odszkodowanie, ale sprawa z całą pewnością nadaje się dla PIP i sądu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-11-30 17:22 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dziękuje za pomoc po podpisaniu wypowiedzenia poszedłem do lekarza psychiatry który stwierdził że jestem przepracowany i mam depresje obecnie przebywam na zwolnieniue lekarskim jak tylko zakończę leczenie natychmiast udam się do sądu i do PIP zgłosić zaistniałą sytuacje nie liczę na jakieś kosmiczne odszkodowania ale mam nadzieję że PIP ukarze pracodawce. Wszystko po to by kolejna osoba nie była zmuszana do pracy w -24 stopniach po 80 do 90 godzin tygodniowo są to w końcu warunki szkodliwe a jak się zorientowałem na tym stanowisku nie można wcale robić nadgodzin.

    Bardzo dziękuje za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania