eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Likwidacja/upadłość firmy a zwolnienie chorobowe w ciąży


2016-11-16 16:09 autor: katia161

13 758 odsłon

Likwidacja/upadłość firmy a zwolnienie chorobowe w ciąży

Witam,

od 2014 roku pracuję w firmie na umowie na czas nieokreślony. Po przepracowanych 8 miesiącach poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. Byłam na macierzyńskim oraz rodzicielskim, a obecnie jestem na bezpłatnym wychowawczym.

Aktualnie jestem w bardzo wczesnej ciąży (4. tydzień), a w poniedziałek dowiedziałam się o likwidacji firmy przez pracodawcę (możliwe, że jest to upadłość firmy, nie dociekałam). Firma ma istnieć do końca tego roku a wypowiedzenie mam otrzymać miesiąc wcześniej. Wątpię, żeby lekarz ginekolog wystawił mi na tak wczesnym etapie ciąży ewentualne zwolnienie.

Z pracodawcą mam bardzo dobry kontakt i w razie czego "może pójść mi na rękę".

Moje pytania:

1. Czy muszę wrócić do pracy żeby przedstawić zwolnienie lekarskie? Czy mam zaczekać aż firma się zlikwiduje/ upadnie i wtedy przesłać zwolnienie już do ZUS-u?

2. Czy istnieje taka możliwość, żebym teraz np. poszła na zwolnienie lekarskie (z powodów zdrowotnych/opieki nad starszym dzieckiem, a nie ciąży), np. na 30 dni lub dłużej, a później kontynuowała zwolnienie z kodem B? Czy te zwolnienia się łączą? Czy tak w ogóle można zrobić? Czy będzie wtedy przysługiwało mi jakieś świadczenie?

3. Co w wypadku gdy pierwsze zwolnienie 30 dniowe będzie kończyło się już w 2017 roku, czyli po likwidacji firmy? Nadal będzie obowiązywało? Wtedy zasiłek wypłaca dalej pracodawca czy ZUS? Co z dalszymi zwolnieniami, wystawiać na NIP pracodawcy i wysyłać do ZUS-u?

4. Jeśli pracowałam w firmie przez 8 miesięcy, to jak będzie naliczany zasiłek macierzyński? Tak przy pierwszym dziecku, czy przepisy się zmieniły i naliczane jest to jakoś inaczej?

5. Czy jest jeszcze jakieś wyjście z tej sytuacji? Tak by po likwidacji firmy otrzymywać jakiekolwiek świadczenia ze względu na ciążę?

Bardzo proszę o poradę eksperta.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Pytanie zaktualizowano 2016-11-16 17:06

Ostatnie pytania. Po likwidacja zakładu pracy w przypadku podpisania nowej umowy o pracę po jakim czasie mogę pójść na l4 w przypadku obecnej ciąży? Gdybym znalazła pracę dopiero po macierzyńskim, to po jakim czasie w nowej pracy mogłabym iśc na bezpłatny urlop wychowawczy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-01-14 23:39 przez konto usunięte

  Jaka będzie wysokość wynagrodzenia z tytułu urlopu macierzyńskiego po urodzeniu drugiego dziecka?

  Witam,pierwszą ciążę miałam zagrożoną, musiałam leżeć, byłam na L4, potem roczny macierzyński. Niedługo się kończy, wykorzystam zaległy urlop wypoczynkowy i zawnioskuję o urlop wychowawczy. Zastanawiam się nad kolejnym dzieckiem. Czy jeśli ciąża również będzie zagrożona i dostanę L4:1). Zasiłek chor...

 • konto usunięte

  Dodano 2020-06-29 19:20 przez konto usunięte

  Nowa umowa a L4

  Witam, pracowałam w firmie prawie dwa lata jednak została rozwiązana z powodów. Byłam miesiąc zarejestrowana jako bezrobotna po czym wróciłam do firmy na tych samych warunkach, czyli umowa o prace na czas nieokreślony i po dwóch miesiącach dowiedziałam się że jestem w ciąży i poszłam na zwolnienie.
  ...

 • Marta26

  Dodano 2017-09-20 21:20 przez Marta26

  Czy zwykłe L4 po zmianie umowy ma wpływ na wysokość wynagrodzenia chorobowego w ciąży?

  Witam, od 07.06.2016 byłam na 6-miesięcznym macierzyńskim 100% płatnym. 21 grudnia wróciłam do pracy. W styczniu otrzymałam umowę na czas nieokreślony. 20 i 21 lipca 2017 byłam na zwykłym L4. Aktualnie jestem w ciąży i chciałabym pójść na zwolnienie od 1 listopada 2017. Jak zostanie wyliczone moje w...

 • Monika11

  Dodano 2016-10-18 09:07 przez Monika11

  Likwidacja/upadłość zakładu pracy a ciąża

  Witam,obecne jestem w ciąży i na zwolnieniu lekarskim. Z zakładu pracy dochodzą mnie wieści, że firma ma bardzo słabe wyniki finansowe i możliwe, że upadnie albo zostanie zlikwidowana. Jak może zmienić się moja sytuacja gdyby rzeczywiście doszło do zamknięcia firmy w porównaniu do sytuacji gdyby fir...

 • morgot3

  Dodano 2016-10-06 13:18 przez morgot3

  Podwyżka pensji. Ile wyniesie L4 w czasie ciąży?

  Witam,od 21 marca 2016 r. - do 8 września 2016 r. przebywałam na zwolnieniu lekarskim (trzymając 80% wynagrodzenia). Obecnie jestem na miesięcznym urlopie tj. do 10 października 2016 r. Zatrudniona jestem na pełny etat, umowa na czas nieokreślony z pensją 5000 brutto od 1 lipca 2015 r. Właśnie dowie...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania