eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › choroba zawodowa


2009-06-12 09:37 autor: konto usunięte

1 989 odsłon

choroba zawodowa

Staram się o uznanie mojej choroby (borelioza) jako choroby zawodowej. Od lekarza prowadzącego dostałam zaświadczenie do zakładu pracy o konieczności przeniesienia mnie na inne stanowisko. Czy pracodawca musi to zrobić i co zrobić jeśli ja chcę dalej pracować na tym stanowisku (instruktor turystyki w domu kultury)?

Proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-06-12 13:31 autor odpowiedzi: mia70

    Pracodawca jest zobowiązany przenieść Panią na stanowisko zgodnie z wytycznymi lekarza medycyny pracy, pozdrawiam:)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-12 13:35 autor odpowiedzi: mia70

    Na pracodawcy ciąży obowiązek przeniesienia do innej pracy pracownika, u którego stwier-dzone zostały objawy choroby zawodowej. Podstawą do takiego przeniesienia jest orzecze-nie lekarskie, w którego treści lekarz powinien wskazać termin przeniesienia i określić dłu-gość jego trwania. Wspomniana „inna praca” nie może narażać pracownika na działanie czynnika, który wywołał objawy choroby zawodowej (art. 230 § 1 k.p.). Powinność przenie-sienia pracownika do innej pracy w razie zdiagnozowania wspomnianych objawów jest naka-zem skierowanym do obu stron stosunku pracy. Z jednej strony jest poleceniem, którego odmowa wykonania przez pracownika może być uznana za ciężkie naruszenie podstawo-wych obowiązków pracowniczych, stanowiące podstawę do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym przez pracodawcę (art. 52 § 1 pkt 1 k.p., wyrok SN z dnia 1 grudnia 1999 r., I PKN 425/99, OSNP 2001, nr 8, poz. 263). Z drugiej zaś strony, jeżeli pracodawca nie dokona przeniesienia w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim, wówczas pracow-nik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

    Przeniesienie do innej pracy nie wymaga zastosowania wypowiedzenia warunków pracy czy też zawierania porozumienia zmieniającego w tym przedmiocie. Ma ono charakter okresowy, a jego czas trwania wyznacza orzeczenie lekarskie, które będzie uzależniało powrót na po-przednie stanowisko pracy od faktu wyeliminowania czynnika powodującego objawy choroby zawodowej. Do tego czasu okres przeniesienia może być sukcesywnie przedłużany na pod-stawie kolejno wydawanych orzeczeń lekarskich. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powo-duje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy – na wspomnianych wcześniej zasadach – przez okres nie przekraczający sześciu miesięcy (art. 230 § 2 k.p.).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-06-12 16:58 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Tylko jak w moim przypadku pracodawca ma wyeliminować szkodliwość, kiedy ja organizuję imprezy turystyczne w lesie dla dzieci i młodzieży. Nie można wyciąć lasu, ewentualnie ograniczyć imprezy w terenie.

    Chyba nie o to mi chodziło.

    Niestety trudno znaleźć informacje na ten temat i mało ludzi ma z tym do czynienia. Lekarz też lakonicznie informuje i nie o wszystkim.

    Chyba jednak z tego zrezygnuję , na szczęście dopiero zaczęłam procedurę.

    A jak wygląda jakbym chciała starać się o odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu od firmy ubezpieczeniowej, w której jestem ubezpieczona?

    Dziękuje za dotychczasowe informacje.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania