eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Święto w weekend,a wolne w tygodniu.


2008-11-09 21:44 autor: Natimar

2 938 odsłon

Święto w weekend,a wolne w tygodniu.

Witam!

Powiem wprost o co chodzi. Mój szef twierdzi,że nie ma obowiązku dawac pracownikom wolnego w tygodniu,jesli święto wypada w weekend. Ogólnie jak ma dać wolne,to jest cały chory. Czy popełnia przestępstwo? Czy to zgodne z prawem?

Prosze o odpowiedzi.

Pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-12-10 09:46 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zasada ogólna jest taka:

    jeśli dzień świąteczny np. 01.11.2008, wypada w sobotę, to pracodawca nie ma obowiązku dawać dnia dodatkowego wolnego od pracy, ponieważ sobota jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

    Jeśli natomiast ta sobota jest dla Ciebie dniem pracującym(bo nie każdy ma wolne soboty i niedziele) to pracodawca ma obowiązek dać Ci wolne właśnie w tym dniu- nie ma żadnego oddawania w późniejszym terminie!!!!!!!!!!!!!!!

    Jeśli dzień świąteczny wypada w każdym innym dniu pracującym zasada jest taka sama!-musisz mieć dzień wolny!!!

    Tu nie ma żadnych odbiorów i wynika to z kodeksu pracy-nie pamiętam który to art.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-12-12 11:19 autor odpowiedzi: konto usunięte

    za każdy dzień świąteczny przypadający w sobotę należy się dzień wolnu od pracy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-12-12 11:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Art. 15110.

    Praca w niedziele i święta jest dozwolona:

    1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

    2) w ruchu ciągłym,

    3) przy pracy zmianowej,

    4) przy niezbędnych remontach,

    5) w transporcie i w komunikacji,

    6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,

    7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,

    8) w rolnictwie i hodowli,

    9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:

    a) (uchylona),

    b) zakładach świadczących usługi dla ludności,

    c) gastronomii,

    d) zakładach hotelarskich,

    e) jednostkach gospodarki komunalnej,

    f) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,

    g) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,

    h) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,

    10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.

    Art. 15111.

    § 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, w przypadkach, o których mowa w art. 1519a ust. 3 i art. 15110 pkt 1-9, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

    1) w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,

    2) w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.

    § 2. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 1 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie - dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w niedzielę.

    § 3. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w terminie wskazanym w § 1 pkt 2 dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości określonej w art. 1511 § 1 pkt 1, za każdą godzinę pracy w święto.

    § 4. Do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-01-04 23:27 autor odpowiedzi: teresa

    KP na temat świąt przypadających w sobotę mówi tak:

    Art. 129.

    § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem § 2 oraz art. 135-138, 143 i 144.

    § 2. W rolnictwie i hodowli, a także przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób może być wprowadzony okres rozliczeniowy nieprzekraczający 6 miesięcy, a jeżeli jest to dodatkowo uzasadnione nietypowymi warunkami organizacyjnymi lub technicznymi mającymi wpływ na przebieg procesu pracy - okres rozliczeniowy nieprzekraczający 12 miesięcy. Nie jest jednak dopuszczalne stosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego w systemach czasu pracy, o których mowa w art. 135-138.

    Art. 130.

    § 1. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:

    1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

    2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

    § 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

    Powyższy paragraf zobowiązuje pracodawcę do obniżenia wymiaru czasu pracy o to święto czyli do dania dnia wolnego w przyjętym okresie rozliczeniowym (najczęściej jest to okres miesięczny, ale bywają dopuszczalne też inne okresy rozliczeniowe)

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania