eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › wypowiedzenie a ciąża- POMOCY


2008-10-28 16:22 autor: konto usunięte

2 259 odsłon

wypowiedzenie a ciąża- POMOCY

Hej. Pracodawca złożył mi 24.10.2008 roku wypowiedzenie z pracy umowy na czas określony (dwa lata). Dzień po wypowiedzeniu dowiedziałam się o ciąży. Podczas podpisywania nie byłam świadoma swojego stanu i nie wiem co mam zrobić, wypowiedzenie kończy mi się 8.11.2008 roku. Czy mam prawo rządać przywrócenia do pracy? Czy wystarczy tylko zanieść zaświadczenie od lekarza do pracy? Na jakie artykułu kodeksu pracy powinnam się powołać? Bardzo prosze o szybką i naprawde rzetelną odpowiedź to dla mnie ważne Prosze o pomoc!!!!!!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-10-29 15:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę. Wyrok SN (I PKN 330/00)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-10-30 10:25 autor odpowiedzi: djmajenka

    Ja mam natomiast inny problem: ok. 3 tygodni temu poinformowałam mojego pracodawcę, że jestem w 4,5 mies ciąży. Mimo, że poinformowałam go, iż prawo pracy nakazuje, aby kobieta w ciąży maksymalnie mogła pracować 8h/dobę, to niestety mój pracodawca nie zgadza się z tym i twierdzi, że gdzieś tam znalazł informacje, że mogę pracować 11h (pracuję w handlu). Najgorsze jest to, że w listopadzie moja koleżanka z pracy ma 2 razy w miesiącu zjazd po 3 dni z rzędu i mój pracodawca karze mi wtedy pracować 3 dni pod rząd :(( Kto ma rację? Pomocy!!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-01 09:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    A skąd pracodawca ma takie informacje?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-11-14 10:38 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuje za odpowiedź !!! Jest jeszcze coś co mi nie daje spokoju ponieważ termin do wystąpienia na drogę sądową wynosił 7 dni a ja wystąpiłam do sądu po upływie wyznaczonego czasu, gdyż przyznam troche się bałam i nie wiedziałam jak to zrobić, to czy mam szanse wygrać ze swoim pracodawcą i żądać anulowanioa wypowiedzenia?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-12-08 10:46 autor odpowiedzi: Polbodtrans

    Czy fakt,że dowiedziała sie pani o ciąży po otrzymaniu wypowiedzenia zmienił powody dla których pracodawca dał to wypowiedzenie. Nie sądzę . Wszyscy się dziwią ,że młode kobiety mają problem ze znalezieniem pracy - ta sytuacja jest odpowiedzią dlaczego?. Firma może paść ale przywileje wymyślone przez obrońców uciśnionych i polityków dać musi. Po tej nauczce ten pracodawca sie pięc razy zastanowi zanim ztrudni młodą kobietę. Pomoc to obowiązek Państwa , a nie pracodawców. Czy upierała by się Pani przy tym zatrudnieniu jeżeli przepisy gwarantowały by Pani otrzymanie płatnego macierzyńskiego mimo przerwy pomiędzy zatrudnieniem a urodzeniem dziecka? Bo głownie o to chodzi , Państwo zmusza do zatrudniania kobiet ciężarnych po to aby to samo Państwo mogło potem wypłacać świadczenia - czy nie lepiej zagwarantować je bez narzucania obowiązków na siłę pracodawcom. Czy o jest sprawiedliwe w stosunku do tego pracodawcy , jeżeli on nie ma pracy dla takiej osoby to co ma zatrudniać i płacić za fakt zatrudnienia na papierze bez świadczenia pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-12-08 11:00 autor odpowiedzi: Polbodtrans

    Jak chodzi ilośc godzin dla kobiet w ciąży , to pomijając przepis trzeba zwyczajnie nie być człowiekiem aby zmuszać kobietę w ciaży do pracy dłużej niż 8 godzin. Gdyby były normalne relacje ludzkie to wystarczyłoby ,żeby powiedziała ,,szefie ja nie jestem w stanie pracować dłużej niż 8 godzin bo jestem w ciąży , proszę coś wymyśleć z zastepstwami jak nie makoleżanki.

    I powina paśc odpowieź - jakoś to załatwię, nie będzie pani pracować dłużej

    - obawiam się że do pewnych zachowań do prowadziła nadmierna ilość regulacji prawnych i stosunki w tej chwili pomiedzy pracodawcami i pracownikami to jest wojna o rację z podkładką przepisów. Nikt nie stara się normalnie po ludzku załatwić żadnej sprawy tylko wszyscy ze sobą walczą.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania