eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy policja ma prawo żądać dostarczenia dokumentów bez nakazu prokuratora?


2013-09-15 09:36 autor: mariam56

2 625 odsłon

Czy policja ma prawo żądać dostarczenia dokumentów bez nakazu prokuratora?

Witam!

Proszę o odpowiedź, jak w tytule. Jako prezes MS Mieszkaniowej otrzymałam wezwanie o stawienie się w charakterze świadka (czyt. w swojej sprawie z art. 286 § 1 K.K) oraz o dostarczenie dokumentacji dot. inwestycji i rozliczania usług. Nie wiem, czym mam przetransportować połowę archiwum.

Domyślam się, choć nie napisali, kto jest powodem tego wezwania. Ten członek spółdzielni zwrócił się z wnioskiem w tej sprawie, nie podając celu jego żądania. Odpowiedziałam, że nie udostępnię mu umów, kosztorysów i innych dokumentów, dotyczących osób trzecich, stanowiących tajemnicę handlową. Dałam pouczenie, wskazując, w jakim terminie i do jakiego sądu ma się zwrócić. Jest to małe miasteczko, gdzie każdy się zna. Nie wiem, czy ten Pan nie obrał takiej drogi do pozyskania w/w dokumentów. Spółdzielnia nie ma nic do ukrycia, możemy udostępnić wszelką dokumentację odpowiedniej instytucji ale zgodnie z prawem.

Czy policja ma do tego prawo bez nakazu sądu lub prokuratora? Poza tym wątpliwa jest dla mnie prośba o dostarczenie. Wydaje mi się, że mogą prosić o udostępnienie w siedzibie spółdzielni a nie o przynoszenie archiwum. Byłam skłonna udostępnić temu członkowi do wglądu całą dokumentację na miejscu, ale nie chcę sama złamać prawa. Jest to osoba, która sama łamie statut spółdzielni, niszczy lokal, ściąga SanEpid, nadzór budowlany, nie osiągając zamierzonych przez siebie skutków. W efekcie postanowił "zrobić porządek z prezeską".

Lokator oparł na zapisie w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 r., wg której należy udostępnić członkowi wszystko bez wyjątku, ale prawo to ogranicza art. 18 § 3 Prawa Spółdzielczego, o czym mu napisałam w odpowiedzi.

Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • magia82

    Dodano 2013-06-27 16:07 przez magia82

    Ustalenie nieistnienia sprzedaży

    Witam,
    W ubiegłym roku w czerwcu moja była konkubina sprzedała wraz ze swoim ojcem samochód. Ja i jej ojciec byliśmy współwłaścicielami tego samochodu. Mnie o tej sprzedaży nikt nie poinformował! Była konkubina podrobiła mój podpis, o czym przy sprzedaży wiedział jej ojciec. Była konkubina poinformo...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 11:25 przez konto usunięte

    Obraźliwy list do bratowej. Co mi grozi?

    Witam,
    mam w rodzinie bratową, która denerwuje całą rodzinę i manipuluje osobami. Jestem osobą, która pochopnie reaguje na plotki. Ostatnio strasznie mnie zdenerwowały nowe plotki i wysłałam bratowej obraźliwego maila, w którym użyłam tych słów: "siostra puszczała się przed ślubem z wujaszkiem męża,...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-27 17:32 przez konto usunięte

    Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej

    Czy można zrezygnować z członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej w trybie natychmiastowym z pominięciem czasu przewidzianego przez statut spółdzielni?

  • KarolinaT

    Dodano 2013-10-26 12:44 przez KarolinaT

    Zadłużenie mieszkania a studenci bez dochodów. Jak odwołać się od decyzji sądu?

    Witam,
    razem z bratem mamy dosyć nieciekawą sytuację. Mieszkanie, w którym jesteśmy zameldowani razem z naszą matką jest zadłużone na dosyć pokaźną kwotę. Z racji tego otrzymaliśmy pismo będące wynikiem niejawnego procesu dochodzenia należności przez spółdzielnię mieszkaniową.
    Razem z bratem jesteśm...

  • mat29

    Dodano 2013-05-14 09:23 przez mat29

    Utrata prawa jazdy

    Witam,
    Pewnego pięknego dnia policja zatrzymała mnie do kontroli. Od razu zapytali czy był spożywany alkohol. Z półtorej godziny wcześniej wypiłem pół piwa i zupełnie o tym zapomniałem gdyż w ogóle nie piję alkoholu, ale wtedy się tak zdarzyło.
    Pierwsze badanie alkomatem pokazało wynik 0.10 mg w wyd...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania