eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zasiedzenie. Jak uregulować własność nieruchomości?


2013-05-10 12:47 autor: Michałek

7 255 odsłon

Zasiedzenie. Jak uregulować własność nieruchomości?

Mam działkę po dziadku, nieuregulowana własność. Użytkuję ją 30 lat, płacę podatki oraz mam świadków użytkowania - sąsiadów.

Chciłabym to uregulować. Od czego rozpocząć?

Dziękuję za odpowiedź,

Anna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-10 13:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Dzień dobry,

  zgodnie z art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości, który nie jest jej właścicielem nabywa własność, jeśli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 30 lat jeżeli uzyskał posiadanie w złej wierze.

  W celu uregulowania niniejszej sprawy należy złożyć do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia działki, wniosek o stwierdzenia nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia.

  Wniosek powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pozwu, a więc powinien spełniać wymogi określone w art. 126 k.p.c. i w art. 187 k.p.c., tzn. wskazanie daty, sądu, do którego wniosek jest kierowany, oznaczenie uczestników postępowania (poprzez podanie imion i nazwisk, adresów zamieszkania), oznaczenie rodzaju pisma (wskazanie, że jest to wniosek o stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości), podpis oraz uzasadnienie.

  We wniosku należy określić żądanie, czyli w tym przypadku stwierdzenie zasiedzenia własności nieruchomości, a także wskazać okoliczności uzasadniające stwierdzenie zasiedzenia. Warto więc wskazać wszelkie dowody, które będą świadczyły o posiadaniu nieruchomości, tj. przedstawienie dowodów na uiszczanie podatków od nieruchomości, wskazanie świadków mogących potwierdzić fakt nieprzerwanego posiadania przez Panią nieruchomości, poprzez podanie ich imion, nazwisk, adresów zamieszkania oraz okoliczności na jaką mają być powołani. Ponadto zgodnie z art. 607 k.p.c do wniosku należy dołączyć odpis księgi wieczystej lub zaświadczenie o stanie prawnym nieruchomości.

  Od wniosku o stwierdzenie zasiedzenia własności należy uiścić opłatę w wysokości 2000 zł (zgodnie z art. 40 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). Istnieje jednak możliwość zwolnienia od kosztów sądowych w przypadku ciężkiej sytuacji materialnej. Wymaga to umieszczenia we wniosku o stwierdzenie zasiedzenia odpowiedniego wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych oraz przedłożenia oświadczenia, z którego wynika niemożność poniesienia kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

  Z wyrazami szacunku 

  Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  Wyląg Spółka Partnerska

  Tarnowskie Góry

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • omnis

  Dodano 2013-09-27 13:45 przez omnis

  Nadanie własności nieruchomości przez zasiedzenie

  Jestem spadkobiercą działki, która została zasiedzona przez nieżyjącego mojego ojca, który użytkował w/w nieruchomość od 1974 r. do 2012 r. W związku z powyższym chodzi mi o to, jak uzasadnić wniosek o stwierdzenie własnosności pzez zasiedzenie bo kompletnie się nie orientuję, jak to zrobić.
  Dziękuj...

 • koz

  Dodano 2019-01-02 11:25 przez koz

  Zasiedzenie w złej wierze

  Na działce będącą współwłasnością ojca, brata i moją na początku lat osiemdziesiątych wybudowałam dom. Brat zmarł w trakcie prowadzenia sprawy rozwodowej z żoną. Bratowa otrzymała od rodziców inną działkę z domkiem. Po trzydziestu latach bratowa dopomina się o udział w całej nieruchomości z domem, c...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-04 13:46 przez konto usunięte

  Zasiedzenie nieruchomości. Jakie są jego warunki?

  Po jakim czasie można uznać, że dana nieruchomość należy do osoby ze względu na  zasiedzenie?

 • Styles

  Dodano 2014-09-18 14:06 przez Styles

  Podatek od spadku po dziadkach i od zasiedzenia

  Czy będę musiał zapłacić podatek od spadku po dziadkach?Przeprowadziłem sprawę spadkową po dziadku, po babci jeszcze nie, bo babcia zostawiła testament. Dziadkowie nie mieli aktu własności na nieruchomość i po przeprowadzeniu sprawy spadkowej po babci chcemy przeprowadzić sprawę zasiedzeniową.
  Od sp...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-03 11:02 przez konto usunięte

  Podatek od zasiedzenia i spadku

  Witam,
  w 1988 r. umarła mama, w 1990 r. było przeprowadzone postępowanie spadkowe po rodzicach. W postępowaniu było zgłoszone mieszkanie, mniej więcej po pół roku urząd skarbowy upomniał się o podatek od wzbogacenia, który uiściłem - mam dowód wpłaty.
  W 2000 r. chciałem się wpisać w księgi wieczyste...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie to bardzo specyficzny sposób nabycia własności nieruchomości. Prawdą jednak jest, że wcale nie występuje tak rzadko. Jak można zasiedzieć nieruchomość? Ile czasu musi upłynąć? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski ...

 • Spadek i zasiedzenie nieruchomości: fiskus chce podatek 2 razy

  Spadek i zasiedzenie nieruchomości: fiskus chce podatek 2 razy

  Gdy okaże się, że podatnik nabędzie, w drodze zasiedzenia, nieruchomość jeszcze przed śmiercią wcześniejszego właściciela (będącego spadkodawcą dla tego podatnika), to zapłacony od spadku podatek nie zwolni go z konieczności zapłaty ...

 • Zasiedzenie i sprzedaż nieruchomości: odliczenie przyszłego podatku

  Zasiedzenie i sprzedaż nieruchomości: odliczenie przyszłego podatku

  Zapłacony podatek od spadków i darowizn z tytułu zasiedzenia nieruchomości, która następnie zostanie sprzedana, zmniejszy podatek od tej sprzedaży. Wykazanie tego podatku, jako kosztu, uzależnione jest od momentu wydania decyzji przez urząd ...

 • Zasiedzenie nieruchomości z podatkiem od spadków i darowizn

  Zasiedzenie nieruchomości z podatkiem od spadków i darowizn

  Zgodnie z ustawą z dnia 28 lipiec 1983 r. (Dz. U. 2015 poz. 86) o podatku od spadków i darowizn nabycie rzeczy lub praw majątkowych od najbliższej rodziny podlega całkowitemu zwolnieniu od podatku. Kwestią sporną i budzącą wątpliwości ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania