eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zasiedzenie w złej wierze


2019-01-02 11:25 autor: koz

2 264 odsłon

Zasiedzenie w złej wierze

Na działce będącą współwłasnością ojca, brata i moją na początku lat osiemdziesiątych wybudowałam dom. Brat zmarł w trakcie prowadzenia sprawy rozwodowej z żoną. Bratowa otrzymała od rodziców inną działkę z domkiem. Po trzydziestu latach bratowa dopomina się o udział w całej nieruchomości z domem, chociaż ustne ustalenia były takie, że otrzymała działkę z domem w drodze darowizny od teściów, w związku z tym, działka, w której brat był współwłaścicielem miała pozostać moja własnością.

Taką świadomość mieliśmy do 2018 roku. Jednak formalności w dobrej wierze nie dopełniłem, spisując akt darowizny części działki przysługującej bratu.

Czy biorąc pod uwagę powyższe, bratowa może domagać się spłaty, czy oddania części domu wybudowanego przeze mnie?

Pytanie zaktualizowano 2019-01-02 11:30

Część działki będącą właśnością ojca otrzymałem w drodze darowizny od ojca. Przy budownie domu bratowa nigdy nie pomagała.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-01-09 10:51 autor odpowiedzi: Adwokat Jan Górski

  Na wstępie muszę Panią uprzedzić, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwaliło się stanowisko podchodzące w sposób bardzo rygorystyczny do możliwości zasiedzenia udziału w nieruchomości przez jej drugiego współwłaściciela.

  Uważam jednak, że mimo to opisany przez Panią stan faktyczny stwarza realne podstawy do ubiegania się o zasiedzenie należącego do brata ( a teraz do jego spadkobierców) udziału w  posiadanej i zabudowanej przez Panią nieruchomości. Za takim stanowiskiem przemawia to, że rodzice podzielili dwie nieruchomości pomiędzy Panią i brata.Wprawdzie był to podział nieformalny, ale dawało to Pani podstawy do tego, aby uważać się za samoistną posiadaczkę całej przekazanej Pani nieruchomości. Bezpośrednim potwierdzeniem tej Pani woli posiadania samoistnego jest wybudowanie na nieruchomości domu. Potwierdzeniem pośrednim jest akceptacja przez brata tego podziału oraz fakt, że nigdy nie zgłaszał do niej pretensji, co można odczytać jako usprawiedliwioną w okolicznościach sprawy rezygnację (oczywiście także nieformalną) z prawa do tego udziału.
  Adwokat Jan Górski zaktualizował/a odpowiedź 2020-04-15 12:50
  Tematyce zasiedzenia udziału poświęciliśmy oddzielny wpis na blogu pt. 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michałek

  Dodano 2013-05-10 12:47 przez Michałek

  Zasiedzenie. Jak uregulować własność nieruchomości?

  Mam działkę po dziadku, nieuregulowana własność. Użytkuję ją 30 lat, płacę podatki oraz mam świadków użytkowania - sąsiadów.
  Chciłabym to uregulować. Od czego rozpocząć?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Anna

 • omnis

  Dodano 2013-09-27 13:45 przez omnis

  Nadanie własności nieruchomości przez zasiedzenie

  Jestem spadkobiercą działki, która została zasiedzona przez nieżyjącego mojego ojca, który użytkował w/w nieruchomość od 1974 r. do 2012 r. W związku z powyższym chodzi mi o to, jak uzasadnić wniosek o stwierdzenie własnosności pzez zasiedzenie bo kompletnie się nie orientuję, jak to zrobić.
  Dziękuj...

 • mamatu

  Dodano 2018-04-11 22:24 przez mamatu

  Czy można przepisać w darowiźnie połowę działki?

  Witam,ojciec chce przepisać na mnie w formie darowizny połowę działki, drugą połowę chce zostawić sobie. Czy może przepisać na mnie tą część u notariusza bez wcześniejszego wyznaczenia granic? Czy ewentualnie mogę zrobić to po zapisie?

 • LLUOJ

  Dodano 2017-06-19 21:06 przez LLUOJ

  Jaki kredyt wziąć żeby spłacić spadkobiercę?

  Witam,opiszę moją sytuację. Jakiś czas temu zmarła babcia mojej żony. Miała ona mieszkanie, w którym współwłaścicielem był mój teść. Druga połowa mieszkania była babci, ale jest jeszcze córka babci. Teścia będzie zatem teraz 3/4 mieszkania, a ciotki 1/4.Tesciu swoją część chce nam dać, ale musimy sp...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-06-22 10:01 przez konto usunięte

  Darowane działki, zabudowa i ich sprzedaż. Czy zapłacę podatek VAT i dochodowy?

  Witam serdecznie, prosze o poradę. Chodzę, pytam w urzedach, ksiegowych i każdy mówi co innego.Otrzymałam od rodziców dwie działki latem 2012 r. aktem darowizny (teren wg planu przeznaczony pod zabudowe szeregową). Rodzicę nabyli w sumie 4 działki dawno temu (ponad 10 lat). Wyczytaliśmy w planie zag...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie nieruchomości - kiedy jest możliwe?

  Zasiedzenie to bardzo specyficzny sposób nabycia własności nieruchomości. Prawdą jednak jest, że wcale nie występuje tak rzadko. Jak można zasiedzieć nieruchomość? Ile czasu musi upłynąć? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski ...

 • Zasiedzenie nieruchomości: jak wszcząć sprawę?

  Zasiedzenie nieruchomości: jak wszcząć sprawę?

  Aby formalnie stać się właścicielem zasiedzianej nieruchomości, należy przeprowadzić postępowanie sądowe. Bez postanowienia sądu nie będzie bowiem możliwe złożenie wniosku o zmianę właściciela w księdze wieczystej i dalszy obrót ...

 • Zasiedzenie mieszkania możliwe tylko w teorii?

  Zasiedzenie mieszkania możliwe tylko w teorii?

  Wiele osób chciałoby wiedzieć, czy zasiedzenie mieszkania jest możliwe w świetle przepisów. Odpowiadamy na to ciekawe pytanie.

 • Spadek i zasiedzenie nieruchomości: fiskus chce podatek 2 razy

  Spadek i zasiedzenie nieruchomości: fiskus chce podatek 2 razy

  Gdy okaże się, że podatnik nabędzie, w drodze zasiedzenia, nieruchomość jeszcze przed śmiercią wcześniejszego właściciela (będącego spadkodawcą dla tego podatnika), to zapłacony od spadku podatek nie zwolni go z konieczności zapłaty ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania