eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Unieważnienie aktu notarialnego


2012-11-05 10:19 autor: darwar

17 018 odsłon

Unieważnienie aktu notarialnego

Jaka jest sytuacja prawna zbywcy nieruchomości, jeżeli po zawarciu aktu notarialnego nabywca pomimo otrzymania umowy kredytowej nie zapłaci za nieruchomość, z powodu wycofania się przez bank z umowy kredytowej i wypłaty sumy kredytu?

Co zrobić w takim przypadku i jak się przed taką sytuacją zabezpieczyć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-13 00:47 autor odpowiedzi: YPIConsulting

   

  Witam serdecznie,

  Z punktu widzenia prawnego w przypadku kwestii posiadania nieruchomości liczy się aspekt mocy prawnej ksiąg wieczystych czyli stan faktyczny posiadania tzw. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, która określa kto jest wpisany do ksiąg wieczystych jako właściciel nieruchomości. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych uregulowana jest w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst  ze zm.).

   

   Co do kwestii ważności, aktu notarialnego- jest to dokument urzędowy, stwierdzający i  poświadczający prawdziwość zdarzenia, które wynika z aktu. Aby akt notarialny został uznany za nieważny musi zawierać błędy formalne np. nie zawierać jednego lub więcej niezbędnych elementów. Elementy niezbędne aktu notarialnego:

  ·         dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu, a w razie potrzeby lub na żądanie stron - godzinę i minutę rozpoczęcia i podpisania aktu,

  ·         miejsce sporządzenia aktu,

  ·         imię, nazwisko i siedzibę kancelarii notariusza, w przypadku, gdy akt sporządził zastępca notariusza- imię i nazwisko zastępcy,

  ·         imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu,

  ·         oświadczenia stron, z powołaniem się w razie potrzeby na okazane przy akcie dokumenty,

  ·         stwierdzenie, na żądanie stron, faktów i istotnych okoliczności, które zaszły przy spisywaniu aktu,

  ·         stwierdzenie, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany,

  ·         podpisy biorących udział w akcie oraz osób obecnych przy sporządzaniu aktu,

  ·         podpis notariusza.

  Brak jednego z powyższych elementów powoduje, że przestaje być on obowiązujący dla stron.

  Z kolei aby uchronić się od kwestii nie wywiązania się z umowy kredytowej czy zapłaty za nieruchomość zbywca nieruchomości powinien zastosować szeroko rozumiane środki ostrożności i przed spisaniem aktu notarialnego sporządzić umowę przedwstępną. W takiej umowie strony powinny określić szczegółowe warunki zbycia nieruchomości w tym kwestie ewentualnego zadatku i jego wysokości, po czym sprzedający powinien dokonać sprawdzenia umowy kredytowej z bankiem, nawet w obecności notariusza (kwestia uzgodnienia stron)W umowie warto zastosować także zapis chroniący zbywcę nieruchomości przed ewentualnym rozmyśleniu się kredytobiorcy na drodze do uzyskania kredytu i uwzględnić nieważność aktu w momencie kiedy przelew należności za nieruchomość nie nastąpi w okresie np. do 14 dni na konto sprzedającego. Po potwierdzeniu wykonania przelewu i tego, że zostały one zaksięgowane na koncie zbywającego nieruchomość można już bezpiecznie opuścić nieruchomość i przekazać ją kupującemu.

   

  Z poważaniem:

  Katarzyna Zięba

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-19 07:53 autor odpowiedzi: stanbies

  czy błędne zafałszowane, okreslenie przedmiotu aktu notarialnego oraz znacznie zanizona wartosc tego przedmiotu dla pojźniejszych celów m.in. podatkowych czy roliczeń ze współwlaścicielami może byc powodem unieważnienia darowizny ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-19 07:55 autor odpowiedzi: stanbies

  czy błędy w akcie notarialnym dotyczące opisu wielkości i zaniżona znacznie cena może być powodem do uniewazneinia darowizny? było to celowe aby zanizyc wartosc do celów podatkowych i poźniejszych roliczen..

  Oceń odpowiedź 3 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Amatsu

  Dodano 2012-07-01 19:23 przez Amatsu

  Unieważnienie aktu notarialnego zakupu nieruchomości

  Jak unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości jeśli psychiatra (biegły sądowy) orzekł że sprzedający nie mógł swobodnie wyrażać swojej woli. Natomiast osoba kupująca o tym wiedziała i wykorzystała jego stan. Co dalej czy kupujący musi te nieruchomość opuścić?

 • poki2128

  Dodano 2013-12-19 01:25 przez poki2128

  Sprzedaż mieszkania z wykupionym gruntem a zwrot bonifikaty, brak konkretnej odpowiedzi

  Rodzice wykupili mieszkanie w 2007, grunt w 2011, chcą teraz sprzedać, ale ani w akcie notarialnym, ani w urzędzie miasta nie dostali jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego zwrotu bonifikaty. Urząd powołał się na uchwałę:
  http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_722....

 • elzbieta

  Dodano 2013-09-17 11:54 przez elzbieta

  Sprzedaż darowanej kamienicy

  Czy mogę sprzedać darowaną w 1999 r. kamienicę, gdy w akcie notarialnym jest zapis 22-letniego nieodpłatnego użytkowania przez darczyńcę (do roku 2021)? Dodam, że zamieszkuje gdzie indziej. Co z podatkiem od darowizn, z którego wtedy było zwolnienie właśnie w związku z powyższym zapisem?

 • m.w

  Dodano 2014-10-13 14:18 przez m.w

  Podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia

  Witam,w 2010 r. nabyłem nieruchomość o wartości 180 000 zł. Połowę nieruchomości nabyłem w drodze darowizny od rodziców, drugą połowę odkupiłem od rodziny, na co został zaciągnięty kredyt w kwocie 100 000 zł (90 000, 10 000 na remont). W 2014 r. sprzedałem nieruchomość za kwotę 168 000 zł z czego 95...

 • joao

  Dodano 2013-12-20 20:56 przez joao

  Sprzedaż mieszkania wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej z bonifikatą

  Witam!
  W 2009 r. wykupiłam mieszkanie od spółdzielni z bonifikatą. W październiku tego roku dokonałam zakupu domu, przy czym akt notarialny był umową zamiany, ponieważ owo mieszkanie zostało wzięte pod uwagę w rozliczeniu.
  Teraz mnie zastanowiła kwestia bonifikaty od spółdzielni, ponieważ nie minęło...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania