eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mogę ubiegać się o zachowek?


2012-08-27 10:37 autor: zbigniew 3302

8 565 odsłon

Czy mogę ubiegać się o zachowek?

Matka zmarła w kwietniu 2008 r. Jako współwłaścicielka nieruchomości w 1/6 części testamentem przepisała swoją część na dość odległą w rodzinie, a zamieszkałą w tej miejscowości osobę gdzie mieszkała moja matka. Po otwarciu testamentu w grudniu 2008 r. zaczęła zachowywać się nie godnie wobec zamieszkałych od 20 lat w 1/2  nieruchomości współwłaścicieli, utrudniając im wjazd na posesję, wysypując  gruz w miejscach do tego nie przeznaczonych i t.d..

Czy ja mogę ubiegać się o zachowek po upływie trzech lat w/g. starych przepisów, czy nowy okres 5-cio letni mnie obejmuje? Czy muszę podejmować próbę dogadania się w tym temacie z tą osobą czy mogę od razu sprawę skierować na drogę sądową?

Nadmieniam, że że próby czynione przesłania korespondencji drogą pocztowa nie odnoszą żadnego skutku. Zawsze wraca z adnotacją "awizowana, nie podjęta w terminie". Co tu można zrobić?.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-08-27 11:28 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

  Od 23 X 2011 r. stosownie do znowelizowanego art. 1007 § 1 KC, roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. 

  Nowy pięcioletni termin przedawniania roszc zenia o zachowek stosuje się do roszczeń o zachowek powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, a więc przed dniem 23 X 2011 r., a które w tym dniu nie były jeszcze przedawnione.

  Jeżeli otwarcie i ogłoszenie testamentu nastąpiło w grudniu 2008 r. to do tego roszczenia ma zastosowanie 5-letni termin przedawnienia roszczenia o zachowek. Wynika to z tego, że w dniu 23 października 2011 r. roszczenie o zachowek nie było jeszcze, według starych przepisów, przedawnione (nie upłynęło 3 lata od dnia ogłoszenia testamentu).

  Najlepiej zacząć od wezwania do zapłaty zachowku. Jeżeli spadkobierca testamentowy odmówi zapłaty w terminie wskazanym w wezwaniu, to sprawę skierować na drogę postępowania sądowego.

  Wezwanie nieodebrane przez adresata jest uznawane za doręczone - doręczenie następuje w chwili, w której adresat miał możliwość zapoznania się z przesłanym doręczeniem, a nie w chwili w której adresat się zapoznał. Jeżeli przesyłka była awizowana to jest oczywistym, że adresat mógł się z nią zapoznać.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-27 11:34 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Witam , na początku należy określić jakie obowiązują terminy przedawnienia roszczenia o zachowek . Jeżeli został sporządzony testament, to termin liczy się od daty ogłoszenia testamentu, jeżeli nie ma testamentu i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, to przedawnienie zaczyna swój bieg od daty otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). Nowelizacja kodeksu cywilnego od 23 października 2011r. wprowadziała 5 letni okres przedawnienia. Przepis przejściowy wspomnianej nowelizacji wprowadza zasadę stosowania nowego, pięcioletniego terminu do roszczeń o zachowek nieprzedawnionych w dniu 23 października 2011 r.
  W uproszczeniu można powiedzieć, że śmierć spadkodawcy po 22. października 2008 r., bądź ogłoszenie testamentu po tej dacie, oznacza pięcioletni termin przedawnienia

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zbigniew 3302

  Dodano 2012-08-22 13:15 przez zbigniew 3302

  Od kiedy obowiązuje 5-cio letni termin ubiegania się o zachowek?

  Od kiedy obowiązuje 5-cio letni termin ubiegania się o zachowek?

 • rabinka złoto

  Dodano 2012-11-16 17:37 przez rabinka złoto

  Zachowek czy żądanie spłaty?

  Moi teściowie przepisali gospodarkę na wnuka około 18 lat temu w zamian że nie pójdzie do wojska i w zamian że teściowa otrzyma rentę czy emeryturę. Teść nie żyje około 8 lat, natomiast teściowa zmarła 1,4 mies. Zostały przepisane zabudowania, dom, pole. Czy możemy wystąpić do wnuka o jakąś formę sp...

 • NINO

  Dodano 2012-11-15 13:57 przez NINO

  Dzieci z poprzednich małżeństw a dziedziczenie

  Jak należy się zabezpieczyć, aby dzieci z poprzednich małżeństw, które otrzymają pewien majątek za życia rodzica, nie dziedziczyły po nim i nie miały prawa do zachowku po małżonku, który zostanie.

 • MTK4

  Dodano 2013-11-24 15:14 przez MTK4

  Czy w czasie rozprawy o nabycie spadku można zawnioskować o zachowek?

  Witam,
  za 3 dni odbędzie się rozprawa dotycząca testamentu (nabycie spadku) po zmarłej mamie. Jedna z sióstr (jest nas 3) w testamencie otrzymuje całość. Czy z siostrą podczas rozprawy możemy prosić o zachowek? Czy będziemy musiały wnieść odrębną sprawę? Nie będziemy podważać testamentu, chcemy ugod...

 • gaba510

  Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510

  Zapisanie spadku obcej osobie

  Witam,
  niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiany w prawie spadkowym

  Zmiany w prawie spadkowym

  W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

  Jak przekazać spadek osobie niespokrewnionej?

  Jak skutecznie uporządkować swoje sprawy spadkowe? Jak przekazać spadek osobie, która nie jest z nami spokrewniona? Czy taka osoba będzie musiała zapłacić podatek od spadku? Co stanie się, jeśli senior nie spisze testamentu, a spadek ...

 • Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

  Spadek: jak przekazać nieruchomość tylko jednemu dziecku?

  Czy spisanie testamentu i przekazanie w nim majątku wybranej osobie to zawsze najlepsze rozwiązanie? Co z prawem do zachowku dla najbliższej rodziny? Czy nieruchomość można przekazać komuś z rodziny, ale jeszcze za życia? Czy w tym wypadku ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania