eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › zrzeczenie się udziału części spadku


2012-05-06 22:47 autor: Kazia119

3 327 odsłon

zrzeczenie się udziału części spadku

Witam.  W spadku po zmarłym ojcu została połowa niedużego mieszkania, bo mama jeszcze żyje. Jest nas pięcioro rodzeństwa i wszyscy napisaliśmy zrzeczene się swych części na rzecz mamy.  Były to pisemne oświadczenia ale mama nie nadała tej sprawie dalszego biegu i w dalszym ciągu w księdze wieczystej figurujemy wszyscy jako współwłaściciele mieszkania, oczywiście w odpowiednich częściach. Teraz sytuacja się zmieniła, mama jest chora, potrzebuje stałej opieki, i ja wzięłam ją do siebie. Mam malutkie mieszkanie,  dlatego wspólnie z rodzeństwem i mamą postanowiliśmy sprzedać mieszkanie mamy i moje i przeznaczyć na zakup większego. W jaki sposób powinniśmy dokonać przekazania części udziałów  we własności mieszkania jednej osobie? Chcieliśmy najpierw dokonać sądowego zrzeczenia się na rzecz mamy a następnie mama  ,  na moją rzecz. Ale wydaje się że ta droga będzie zbyt okrężna. Czy mama i rodzeństwo może dokonać zrzeczenia się swojej części udziałów bezpośrednio dla mnie?  Czy po otrzymaniu orzeczenia  sądowego także trzeba będzie ponosić tak wysokie koszta notarialne? Mieszkanko jednopokojowe jest w złym stanie jego wartość to może  60 - 70 tyś. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2012-05-06 23:01

I jeszcze jedno. Czy rodzeństwo może dokonać ewentualnej sądowej  darowizny na moją rzecz swojej ułamkowej części w mieszkaniu? 

Bardzo proszę  o poradę. 

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania