eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowane działki, zabudowa i ich sprzedaż. Czy zapłacę podatek VAT i dochodowy?


2016-06-22 10:01 autor: konto usunięte

3 046 odsłon

Darowane działki, zabudowa i ich sprzedaż. Czy zapłacę podatek VAT i dochodowy?

Witam serdecznie,

prosze o poradę. Chodzę, pytam w urzedach, ksiegowych i każdy mówi co innego.

Otrzymałam od rodziców dwie działki latem 2012 r. aktem darowizny (teren wg planu przeznaczony pod zabudowe szeregową). Rodzicę nabyli w sumie 4 działki dawno temu (ponad 10 lat). Wyczytaliśmy w planie zagospodarowania przestrzennego, że dla takiej zabudowy obowiązuje nakaz kompleksowego projektowania całego zespołu (szeregu), więc nawet jeśli rodzice chcieliby sprzedać w przyszłości swoje działki, to najlepiej z gotowym projektem, bo jak sprzedadzą bez projektu i będę miała nowego sąsiada co zacznie budować będę musiała się dopasować z moją przyszłościową budową do jego projektu (wysokość kalenicy, elewacje zewnetrze itp).

Żeby nie było pstrokacizny zrobiliśmy ładny projekt na całość. Każda działka (moje i rodziców), ma swój projekt z domkiem. Sugerowaliśmy się rynkiem, nie za duży, nie za mały domek, ale zanim zrobiliśmy projekt, Pani projektant zauważyła, że nasze zewnętrzne działki są bardzo duże i warto całość jeszcze raz podzielić i dodać jedną działkę, więc zrobiliśmy podział linii wew. i w efekcie powstały po 2 i pół działki z każdej ze stron. Tą połówkę rodzice znów mi przekazali aktem darowizny i w efekcie ja mam 3 działki a rodzice dwie.

Działki darowane mi były przed małżeństwem. Z mężem chcielibyśmy zbudować sobie domek, ale brakuje pieniędzy. Moglibyśmy sprzedać jedną z trzech działek, ale pomyśleliśmy, że uzbieramy pieniądze na stan surowy zamknięty i sprzedamy w takim stanie domek razem z gruntem. Za otrzymane pieniądze ze sprzedaży zbudujemy w ten sam sposób drugi dom i sprzedamy. I takim sposobem uzbieramy na nasz domek i na wykończenie z umeblowaniem.

Czy w takiej sytuacji lepiej jak pobudujemy na działalność gospodarczą czy jako prywatne osoby? Jeśli zaczniemy budować  jako osoby prywatne, czy w przyszłości nie będziemy przywołani do zapłacenia podatku VAT i dochodowego? A jeśli na działalność gospodarczą, to czy darowany grunt można zaliczyć w koszty działalności (wciągając go aportem)?

Prosimy o odpowiedź i z góry bardzo dziękujemy.

Pytanie zaktualizowano 2016-06-23 21:02

Chyba zadałam zbyt trudne pytanie :(

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-26 10:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli odwiedziła Pani już kilka biur rachunkowych czy doradców podatkowych oraz urzędów skarbowych, to tutaj nie dowie się niczego nowego.

  Pytanie jest ... skomplikowane i aby mieć pewność jak postąpić, najlepiej wystąpić o interpretację. Gdyby bowiem jedynie sprzedała Pani otrzymane w darowiźnie działki - sytuacja byłaby w miarę czysta - jest to zarządzanie własnym majątkiem więc o jakiejkolwiek działalności być nie może - zarówno w podatku VAT jak i dochodowym.

  Pani jednak zamierza podjąć działania, które zdają się spełniać definicję działalności gospodarczej i to zarówno w podatku dochodowym jak i VAT. Zamierza bowiem Pani wybudować na działkach budynki i sprzedać je z zyskiem. Stąd najbezpieczeniejszym rozwiązaniem jest prowadzenie w tym zakresie działalności gospodarczej. Niemniej z punktu obciążeń podatkowych jest to rozwiązanie gorsze, aniżeli "działanie poza firmą".
  Gdyby bowiem taka sprzedaż odbywała się prywatnie, to przeznaczając uzyskane z niej pieniądze na własne cele mieszkaniowe podatkami nie trzeba się martwić. A w przypadku firmy od uzyskanego dochodu podatek dochodowy od uzyskanego dochodu trzeba będzie zapłacić, nie mówiąc już o obciążeniach z tytułu ZUS. No i mamy jeszcze kwestię podatku VAT.... - który w przypadku firmy również będzie tutaj obowiązkowy.

  No i ten nieszczęsny grunt w kosztach... Organy podatkowe uznają, że materiały czy towary handlowe otrzymane w darowiznie nie spełniają definicji kosztu uzyskania przychodu. Jeżeli aport wniesiemy do spółki kapitałowej - wnoszący uzyskuje przychód z kapitałów pieniężnych.

  budowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 12:51

  Znalazłam biuro rachunkowe, które prowadzi księgowość dla firmy budowlanej. I tu Pani powiedziała, że powinnam założyć działalność, ale na wszelki wypadek poszłam do U.S. i w urzędzie, podobnie jak Pan, Panie powiedziały, że najlepiej złożyć interpretację indywidualną ale też zasugerowały, że jeżeli działki były darowane to po co działalność gospodarcza. Czy nie wystarczyłoby, żebym zgłosiła Vat i zbudowała bez działalności gospodarczej..? Tylko co wtedy z ZUS-em To będzie zabudowa tylko dwóch działek na sprzedaż. Czy to już jest działalność gospodarcza...? Chcę rozmnożyć majatek w celu wybudowania własnego domku. A jeśli ludzie kupują mieszkania, remontują, pomieszkają pół roku i sprzedają i w ten sam sposób kupują następne mieszkanie większe i znowu udaje im się sprzedać z zyskiem to co, też działalność gospodarcza...? Wszystko jest jakieś pomieszane w tych przepisach, brak spójności. Nie chcemy brać kredytu na pierwszy domek. Rodzice chcą Nam przekazać pieniążki w darowiźnie których nam brakuje. Jeśli chodzi o działalność gosp. nie myslałam o spółce kapitałowej tylko o wpisie do ewid. dział. gosp. Co wówczas z gruntem, tez nie jest kosztem...? Czy można zaliczyć go do kosztów uzyskania po cenie w dniu darowania która widniej w akcie notarialnym..?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-27 13:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Wszystko przez taki a nie inny kształt definicji działalności gospodarczej. Ta nie mówi bowiem wprost, że dopiero np. przy czwartym domu można mówić o działalności gospodarczej. Wskazuje ona jedynie o przesłankach, których spełnienie skutkuje firmą. A te można interpretować bardzo szeroko. Dlatego jednoznacznej odpowiedzi, która da Pani 100% pewności, nie można tutaj udzielić i wskazanie na wystąpienie z wnioskiem o interpretację.
  Nikt nie zaneguje w takim przypadku otwarcia firmy i budowania w jej ramach. W drugą stronę niestety takiej pewności już nie ma - czyli budowa prywatna - tutaj z uwagi na podjęte działania organy podatkowe mogą podnosić, że działalność gospodarcza jest prowadzona (Pani bowiem nie będzie jedynie dzielić działki na mniejsze w celu zwiększenia korzyści przy ich sprzedaż - w takim zakresie sądy przyznają, że nawet na gruncie VAT z działalnością gospodarczą nie mamy do czynienia; dodatkowo bowiem wystąpi Pani o warunki zabudowy, sporządzi projekty budowlane, dokona uzbrojenia terenu i wreszcze budowy w celu późniejszej sprzedaży z większym zyskiem - czyż nie tym samym zajmuje się przedsiębiorca?). Przedstawiam tutaj oczywiście tylko wątpliwości, które w omawianym przypadku występują. 


  Co do zaliczenia w koszty darowanych działek przy firmie na własne nazwisko - jak już pisałem wyżej, organy podatkowe uważają, iż z uwagi na fakt, że nie było tutaj wydatku (ani też przychodu), darowane działki mające być towarem handlowym czy materiałem nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

  budowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 14:34

  No tak, interpretacja definicji dział. gospodarczej. Tak działki jeszcze raz podzieliliśmy w tym roku. Ja i rodzice po darowaniu mi gruntu mieliśmy po dwie działki. Po ponownym podziale doszło na środku Naszej granicy po połówce dla każdej ze stron. Później rodzice (wg przepisów miejscowych) darowali mi tę połówkę aby powstała jedna działka z dwóch kawałków. W efekcie z 4 zrobiło się 5. Ja mam 3. Działki kiedyś były nieuzbrojone ale z czasem miasto zbroiło grunty i uzbroiło i Nasz teren. Więc teren od 7 lat uzbrojony. Warunki zabudowy nie potrzebne - jest Plan zagospodarowania przestrzennego aktualny. Tak projekt już zrobiliśmy dla całości ( Ja i rodzice - wspólnie )- bo PZP mówi, ze dla tego terenu zabudowy obowiązuje nakaz kompleksowego projektowania całego zespołu (szeregu). Zmusił Nas do tego Plan miejscowy. A więc podział działek był w tym roku i już projekt jest zrobiony. I dali byśmy w przyszłości ogłoszenie o sprzedaży w internecie. Kredytu nie bierzemy. Wszystko inne było. Więc Nasze działania będą podchodzić pod działalność gospodarczą...? Pozdrawiam

  budowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 14:41

  Hmmm... to jest nie fair. Więc ile tych przesłanek powinno być spełnionych, żeby spełnienie ich skutkowało firmą. Bo jeżeli w ustawie mamy np. 10 przesłanek, to spełnienie juz 6-sciu to działalność gosp. a jeżeli mamy 5 przesłanek to już jest spokój. To powinno być bardziej precyzyjne dla polskiego obywatela Kowalskiego czy Nowaka. Wiadomo byłoby co robić, a tak... biedny Kowalski łamie głowę.

  budowy

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2016-06-27 15:25

  I widać po ilości odsłon zadanego pytania przez 5 dni wniosek taki, ze ludzie się gubią i szukają pomocy w internecie.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • walibi

  Dodano 2013-02-05 21:38 przez walibi

  Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat

  Witam, 
  w 2009 roku (30.10.09) otrzymałem od ojca darowiznę w postaci nieruchomości rolnej o pow. 0,74 ha. W trakcie jej posiadania został zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego i nieruchomość obecnie jest działką budowlaną. Na części działki (ok. 30 arów) wybudowałem dom w stanie surowym. R...

 • Madziorek34

  Dodano 2016-05-18 12:49 przez Madziorek34

  Podział darowanej działki i jej sprzedaż. Czy zapłacę podatek od sprzedaży darowizny?

  W 2012 r. w formie darowizny została mi przekazana przez rodziców działka. W 2013 na działce tej rozpoczęła się budowa domu, zakończona w 2014 r. W domu tym jestem zameldowana od początku 2015 r. Doszłam do wniosku, że działka na której stoi dom jest za duża i dokonałam podziału. W tej chwili mam dw...

 • justysia8s7

  Dodano 2014-02-16 16:16 przez justysia8s7

  Sprzedaż darowanej działki. Czy jest konieczność płacenia podatku?

  Witam,
  chciałabym sprzedać działkę, którą otrzymałam w wyniku darowizny od ojca przed upływew 5 lat w celu wybudowania domu na innej darowanej mi również przez ojca działce.
  Czy będę musiała zapłacić podatek od darowizny? Chciałabym tutaj zaznaczyć że 3 lata temu kupiłam mieszkanie za środki ze sprz...

 • Katrin82

  Dodano 2016-01-27 18:59 przez Katrin82

  Sprzedaż nieruchomości a podatek 19%

  Witam,mam pytanie odnośnie możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej. W 2013 w drodze darowizny otrzymałam od ojca działkę, którą sprzedałam 27.12.2015 roku za 1 150 000 zł. Za te kwotę chcę zakupić 2 małe mieszkania w Warszawie w celu ich połączenia i zamieszkania w nich (koszt 620 000 zł), a za...

 • ewelina.B

  Dodano 2016-06-09 13:53 przez ewelina.B

  Sprzedaż działek, budowa domu a darowizna. Czy zapłacę podatek od darowizny?

  Witam!Mam pytanie dotyczące darowizny, a mianowicie: teść ma działki budowlane, które chce przekazać mojemu mężowi i mnie. Działki są cztery: na jednej mamy wybudować dom a pozostałe trzy sprzedać, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na budowę i urządzenie domu. Jak najlepiej zachować się w tej syt...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania