eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Spór o nieruchomość, wspólna własność i umowa dożywocia


2018-01-30 23:57 autor: beata6606

4 424 odsłon

Spór o nieruchomość, wspólna własność i umowa dożywocia

Witam,

mam problem, chodzi o nieruchomość.

Dwie siostry postawiły wspólny dom na niepodzielonej działce. Teściowa umownie zajęła stronę lewą pod, którą znajduje się garaż i komórka. Z pomocą mego męża, a swego syna odbudowała tzw. mały domek (fragment starego domu). W 2016 r. mąż odkupił drugą część domu zajmowaną dotychczas przez drugą siostrę (ciocię). Przez cały czas dbał, konserwował i opłacał całą nieruchomość, mały domek i działkę. Założył też księgę wieczystą. Z całości posesji korzystała teściowa, jej syn i córka z rodzinami.

Na początku roku dowiedzieliśmy się, że teściowa podpisała umowę o dożywocie z wnuczką pomijając swojego syna i córkę, którzy mieli obiecane po 1/4 udziału w jej części po śmierci. Wnuczka twierdzi, że komórka, garaż i mały domek należy teraz tylko do niej, bo z nich korzystała babcia, a nie ciocia.

Moje pytanie brzmi, czy może zabronić wejścia do garażu mojemu mężowi i odciąć nas od pieca, który ogrzewa cały dom i został zakupiony i podłączony  przez męża? Czy może zażądać kluczy do tzw. małego domku, który był dotychczas wspólny dla teściowej i jej syna (został przez niego odnowiony i wyposażony. Przechowuje też w nim swoje rzeczy)?
 
Poproszę o odpowiedź.

Pozdrawiam,
Beata

Pytanie zaktualizowano 2018-01-31 10:41

Dziękuję za odpowiedź. W księdze wieczystej właścicielami są obie siostry. Mąż kupił część domu zajmowanego przez ciocię bez podziału gruntu. Na potwierdzenie posiada umowę kupna potwierdzoną aktem smsytarialnym. W tym momencie został współwłaścicielem ze swoją matką w stosunku 1!2. Na początku stycznia 2018r teściowa podpisała umowę o dożywocie i przepisała swoją część wnuczce, która chociaż nie interesowała się nieruchomością i gruntem chce odebrać mężowi(swojemu wujkowi) możliwie jak najwięcej. Straszy policją wysyłając smsy i żąda udostępnienia wszystkich pomieszczeń, chociaż nie ma tam jej rzeczy. Pomocy!! Pozdrawiam Beata

Pytanie zaktualizowano 2018-02-01 22:22

Witam.Oczywiście chodziło o akt notarialny kupno-sprzedaż zawarty pomiędzy mężem a ciocią. Wtedy też mąż założył księgę wieczystą w której figuruje jako właściciel jednej połowy a matka drugiej.W nieruchomości,której dotyczy sprawa nikt na stałe nie mieszka.Teściowa meldowała się tymczasowo przez około pół roku w sezonie wiosenno-letnim.
Mamy podstawy przypuszczać,że teściowa  jest zastraszona i odcięta od świata (nie wychodzi z domu).W związku z tym mam pytanie czy można podważyć umowę o dożywocie zawartą pomiędzy babcią a wnuczką? Należy dodać że ma już 81 lat i kłopoty z pamięcią i słuchem. Przebywa cały czas z córką (matka wnuczki) i zięciem.Wnuczka z nimi nie mieszka. Czy mogły podpisać taką umowę zupełnie nie informując męża chociaż jest współwłaścicielem. Cały czas nikt nie okazał nowego aktu dotyczącego umowy o dożywocie.
Cały czas dostajemy smsy z pogróżkami typu rozwiercę zamki,przetnę kłódki jak nie dostanę kluczy do części wspólnych domu.Co robić gdy do tego dojdzie? Może zgłaszać na policję?

Czy po udostepnieniu wspólnych pomieszczeń mogę zabrać zakupione sprzęty typu kosiarka,lodówka,pralka,tv i czy muszę mieć na nie papiery np.gwarancje,paragony itp.
Pozdrawiam Beata


[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-31 10:18 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  W pytaniu brakuje informacji pozwalających na udzielenie konkretnej odpowiedzi.

  Przede wszystkim, do kogo należy działka? - chodzi o osoby wpisane w księdze wieczystej. W jaki sposób mąż odkupił część domu? - skoro kupuje się grunt (działkę - zabudowaną, lub niezabudowaną).
  Generalna zasada jest taka, że każdy ze współwłaścicieli działki wpisanych w księdze wieczystej ma prawo korzystać z całości domu i żadnemu ze współwłaścicieli nie można tego zabronić.
  Przykład: Jeżeli dwie siostry budują dom w zabudowie bliźniaczej na wspólnej działce, w świetle prawa obie mogą korzystać z całości domu (dopóki nie ma podziału). W takiej sytuacji przysługujące roszczenia na drodze sądowej to:
  1) Roszczenie o ochronę posiadania - siostra która od początku mieszkała w danej części domu może żądać ustalenia przez sąd zakazu wchodzenia przez drugą siostrę do tej części.
  2) Roszczenie o zniesienie współwłasności - każda z sióstr może wnieść o zniesienie współwłasności i żądać przyznania jej całości domu z obowiązkiem spłaty drugiej siostry (z rozliczeniem wydatków poniesionych na budowę), albo na przykład podziału na połowy (z rozliczeniem, jeśli jedna część jest więcej warta), albo sprzedaży z podziałem uzyskanej sumy.

  Obietnice złożone przez teściową, że po śmierci przekaże któremuś z dzieci nieruchomość, nie są wiążące i nie mają znaczenia. Jednakże osoba, która była przekonana, że dostanie daną nieruchomość i poczyniła nakłady (np. na budowę na nie swojej działce), może żądać zwrotu tych nakładów. 


  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-01-31 10:38 autor odpowiedzi: beata6606

  Dziękuję za odpowiedź. W księdze wieczystej właścicielami są obie siostry. Mąż kupił część domu zajmowanego przez ciocię bez podziału gruntu. Na potwierdzenie posiada umowę kupna potwierdzoną aktem smsytarialnym. W tym momencie został współwłaścicielem ze swoją matką w stosunku 1!2. Na początku stycznia 2018r teściowa podpisała umowę o dożywocie i przepisała swoją część wnuczce, która chociaż nie interesowała się nieruchomością i gruntem chce odebrać mężowi(swojemu wujkowi) możliwie jak najwięcej. Straszy policją wysyłając smsy i żąda udostępnienia wszystkich pomieszczeń, chociaż nie ma tam jej rzeczy. Pomocy!!  Pozdrawiam Beata.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-01-31 22:34 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

   "Na potwierdzenie posiada umowę kupna potwierdzoną aktem smsytarialnym." Czy chodziło o akt notarialny? Jeśli mąż jest współwłaścicielem połowy, to wnuczka może straszyć, ale nic nie osiągnie. Policja nie ma tu nic do rzeczy - to nie jest sprawa karna, tylko typowo cywilna. Gdyby jakimś cudem Policja przyjechała, proszę mieć przygotowane dokumenty i wytłumaczyć Policjantom, że to jest spór cywilny i wnuczka powinna dochodzić swoich racji przed sądem cywilnym;  przestępstwa nie popełniono. Jeśli wnuczka wniesie sprawę do sądu cywilnego, wówczas będziecie mieli możliwość przedstawić swoje racje przed sądem, który podejmie odpowiednią decyzję. Do tego czasu nie musicie jej nic udostępniać. Jeśli ma Pani jeszcze jakieś pytania, łatwiej będzie rozmawiać telefonicznie. 
  radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2018-02-03 00:15
  Wszystko może Pani zabrać (cały sprzęt), ale wcale też nie musi Pani wydawać kluczy. Umowę dożywocia można podważyć, jeśli babcia nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. W przypadku tak szczegółowyh pytań, naprawdę proszę o telefon, ponieważ niesposób pisemnie odpowiadać na wszystkie pytania.
  Telefon do mnie jest w moim profilu i można dzwonić nawet w weekendy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nika372

  Dodano 2013-11-10 19:03 przez nika372

  Jak przejąć spadek po tacie i babci?

  Witam,
  mój mąż i jego siostra są spadkobiercami po ich babci i tacie (dziedziczą dom i ziemie wokół niego). Co muszą zrobić żeby przyjąć spadek? Umówiliśmy się że zapłacimy siostrze pewną kwote pieniędzy. Jak to zrobić aby uniknąć płacenia podatku?

 • eviq52

  Dodano 2018-08-13 09:47 przez eviq52

  Zniesienie współwłasności spadku

  Witam,jestem spadkobierczynią posesji w 7/8, pozostałej części 1/8 spadkobiercą jest wnuczek mojego brata (bo tak się ułożyło). Wnuczek ten jest niepełnoletni - ma 15 lat. Matka jego wyszła ponownie za mąż i wyjechała z kraju, nie mam z nimi żadnego kontaktu. Chciałabym dbając o posesję poczynić pew...

 • gskb

  Dodano 2016-12-31 17:07 przez gskb

  Czy dostanę ulgę budowlaną po zniesieniu współwłasności?

  Witam,w połowie 2017 roku zaczynam budowę domu poniżej 100 m2, mam 26 lat, jednak aktualnie jestem współwłaścicielką domu rodzinnego (spadek po ojcu). Czy jeżeli zniosłabym współwłasność na rzecz pozostałych współwłaścicieli, to będę mogła skorzystać z podatkowej ulgi budowlanej?

 • asiaasia

  Dodano 2017-11-24 07:45 przez asiaasia

  Jak pozbawić udziałów w mieszkaniu?

  Po śmierci mamy otrzymałyśmy w spadku mieszkanie. Ja i moje dwie siostry. My z podziałem nie miałyśmy problemu, bo sprawa była jasna, że jedna z nas dostanie całość. Problem w tym, że razem z nami 1/4 dostał były drugi mąż mamy. Nie mam pojęcia dlaczego, ale cóż. Najmłodsza siostra mieszka tam od ch...

 • anna0011

  Dodano 2021-02-07 21:49 przez anna0011

  Spłata rodzeństwa

  Witam. Mam pytanko odnośnie spłaty rodzeństwa. Mama chce opisać na mnie swoją część, ale aby ją dochować do śmierci w domu, do którego chce abyśmy się wprowadzili.
  Muszę spłacić siostrę i brata, bo mają opisane po 3/16 domu. Czy muszę zakładać sprawę, robić wycenę domu? I kto ponosi za to koszty?
  A ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Od spadku z 2006 r. trzeba zapłacić podatek

  Nabycie tytułem spadku po ojcu zmarłym w 2006 r. jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej. Nie korzysta ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ...

 • Podatek od spadku sprzed 30 lat?

  Podatek od spadku sprzed 30 lat?

  Po potwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym w 1990 r. spadkobierca nie może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodzi. Musi tutaj złożyć w ciągu miesiąc zeznanie o nabyciu spadku i wskazać w nim zarówno nabyty majątek ...

 • Zniesienie współwłasności spadku w podatku PCC

  Zniesienie współwłasności spadku w podatku PCC

  W przypadku umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na podmiocie nabywającym rzecz lub prawa majątkowe ponad udział we ...

 • Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

  Zwolnienie z podatku od spadku: termin złożenia deklaracji

  Wyrok ten zapadł na kanwie sprawy, w której dziecko (spadkobierca) dziedziczyło po ojcu (spadkodawcy). Dziecko zarówno w chwili śmierci ojca, jak i chwili podejmowania dalszych czynności w toku postępowania spadkowego pozostawało nieletnie ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania