eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Zachowek. Jak podzielić pomiędzy rodzeństwo, jeśli dom był darowizną?


2017-12-05 22:45 autor: liwunia17

2 596 odsłon

Zachowek. Jak podzielić pomiędzy rodzeństwo, jeśli dom był darowizną?

Witam,

piszę w sprawie zachowku. Moja mama i tato otrzymali darowiznę od rodziców mamy dom na działce 7 arów. Było to w 1996 roku. Był to stary poniemiecki dom do remontu. Szczerze mówiąc była to ruina. Wartość ok. 30 tysięcy. Moi rodzice sukcesywnie remontowali ten dom. Na początku dach, bo babcia musiała na strychu rozkładać miski bo przeciekał itd. Następnie remontowali środek, sufit był ze słomy, zbijali tynki.
Kładli panele.

Później robili ogrodzenie, bo było z gnijących sztachet. 3 lata temu zmarł dziadek. Babcia ma 91 lat. Żeby moja mama z rodziną mogła zamieszkać, to wyremontowali stary strych i tam zrobił 2 pokoje. W ten dom włożyli swoje wszystkie oszczędności.

Moje pytanie: dzisiaj moja mama otrzymała sms od nieznanej osoby mniej-więcej takiej treści "Czy Szanowna Pani odda dobrowolnie zachowek swojemu bratu i siostrze?"

Jaką wartość na dzień dzisiejszy ma ten dom? Czy koszta remontu poniesionego przez moich rodziców mają znaczenie? Moja mama ma 2 braci i 2 siostry. Ile należy im się zachowku? Czytam różne fora i nie wiem czy dobrze rozumiem. Jeżeli dom jest wart 300 000 tys. zł. Połowa domu jest ma mojego tatę, bo minęło 10 lat od darowizny, więc zachowek jest od kwoty 150 tys. zł. Rodzeństwa jest 5, więc ta kwotę dzielimy na 5 i wychodzi 30 tys. zł z 1/2 więc zachowku 15 tys. zł na osobę. Rodzeństwo jest pełnoletnie i samodzielne. Dobrze liczę?

I kto ustala faktyczną wartość nieruchomości? I ostatnie pytanie jednemu bratu rodzice przez całe życie pomagali finansowo. Kiedyś mama z babcia zliczyla kwoty przekazów pocztowych i  opiewaly one na kwotę ok. 30 tys. zł. Czy to także będzie brane pod uwagę przy ewentualnym ustalaniu wysokości zachowku?

Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • arturm431

  Dodano 2013-09-05 13:33 przez arturm431

  Darowizna i zachowek a trzech braci

  Witam,
  W 2011 roku otrzymałem mieszkanie w akcie darowizny od mamy, która żyje do dziś. Mam 2 braci. Moje pytanie: czy będę musiał zapłacić im zachowek? Zaznaczam, że mieszkam z mamą, a brat jest tu tylko zameldowany, a przebywa za granicą z drugim bratem nie utrzymuję kontaktu. Po jakim czasie nie ...

 • ilona3335

  Dodano 2014-07-22 08:55 przez ilona3335

  Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

  Witam,
  w 2007 r. rodzice przekazali umową darowizny mnie i małżonkowi gospodarstwo rolne z zabudowaniami.
  Mam troje rodzeństwa, każde z nich ma swój dom. Czy w przyszłości mogą żądać prawa do zachowku?

 • gaba510

  Dodano 2013-11-02 18:05 przez gaba510

  Darowizna domu nieletnim wnukom

  Witam,
  moja mama chce przekazać mojemu nieletniemu synowi dom z wypowiedzeniem, że do śmierci może w nim mieszkać. W jaki sposób to załatwić, jakie dokumenty będą potrzebne i czy dając za życia po jej śmierci my jej dzieci nie będziemy mieli prawa do zachowku? Czy za to, że podaruje wnukowi dom, to ...

 • iwka2087

  Dodano 2018-11-19 10:19 przez iwka2087

  Czy będziemy musieli zapłacić zachowek?

  Witam serdecznie,w 2010 roku mąż otrzymał (darowizną) działki. Teść przepisał na niego część majątku - pozostawiając sobie dom i jedną działkę. Wszystkie nieruchomości teść również otrzymał darowizną od swoich rodziców - oni w momencie przekazywania majątku zaznaczyli sobie służebność mieszkaniową -...

 • Suzin

  Dodano 2016-02-18 18:06 przez Suzin

  Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

  Witam,2 lata temu rodzice przepisalni na mnie aktem darowizny ziemię wraz z nieruchomością. Czy przed uplywem 5 lat moge darować część ziemi siostrze i bratu?Czy zapłacę od tego podatek, z którego wcześniej byłam zwolniona? Co w wypadku kiedy zmarł moj ojciec i ich prawem do zachowku?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zrzeczenie się prawa do zachowku dopuszczalne w świetle prawa

  Zachowek jest instytucją prawną, która przewidziana została, jako parasol ochrony dla najbliższych zmarłego, którzy z uwagi na fakt sporządzenia przez spadkodawcę testamentu, nie zostali powołani do dziedziczenia. W prawie polskim ...

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

 • Zachowek w prawie spadkowym

  Zachowek w prawie spadkowym

  W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z instytucją zachowku w prawie spadkowym.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania