eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Darowizna darowizny przed upływem 5 lat


2016-02-18 18:06 autor: Suzin

4 072 odsłon

Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

Witam,

2 lata temu rodzice przepisalni na mnie aktem darowizny ziemię wraz z nieruchomością. Czy przed uplywem 5 lat moge darować część ziemi siostrze i bratu?

Czy zapłacę od tego podatek, z którego wcześniej byłam zwolniona? Co w wypadku kiedy zmarł moj ojciec i ich prawem do zachowku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-02-22 07:22 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Podatku od darowizny nie będzie. Nie straci Pani prawa do zwolnienia (zapenwe z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn)
    Zachowek to pytanie z prawa cywilnego.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • arturm431

    Dodano 2013-09-05 13:33 przez arturm431

    Darowizna i zachowek a trzech braci

    Witam,
    W 2011 roku otrzymałem mieszkanie w akcie darowizny od mamy, która żyje do dziś. Mam 2 braci. Moje pytanie: czy będę musiał zapłacić im zachowek? Zaznaczam, że mieszkam z mamą, a brat jest tu tylko zameldowany, a przebywa za granicą z drugim bratem nie utrzymuję kontaktu. Po jakim czasie nie ...

  • ULA1238

    Dodano 2015-10-01 20:02 przez ULA1238

    Zachowek od otrzymanej darowizny

    Proszę o odpowiedź na nurtujący mnie temat. Jeśli brat przepisze na mnie (siostrę) swoją część kamienicy, którą otrzymał w spadku po mamie (ja również otrzymałam) to:1. Czy będę musiała zapłacić od tego podatek?2. Jeśli z powodu choroby odejdzie mój brat, to czy ja w przyszłości będę musiała od tej ...

  • sarna-s18

    Dodano 2015-01-17 12:42 przez sarna-s18

    Jak odzyskać pieniądze?

    Witam,25 lat temu zmarła mama, ja i moich 2 braci musieliśmy zrzec się wszystkiego na rzecz ojca, aby uzyskał rentę. Ja zrzekłam się po połowie na rzecz braci. Po 10 latach zmarł ojciec i cisza. Jeden z braci gospodarzy na całości, drugi pracuje i nie neguje tej sytuacji.Wcześniej była mowa o tym, ż...

  • ilona3335

    Dodano 2014-07-22 08:55 przez ilona3335

    Czy rodzeństwo ma prawo do zachowku?

    Witam,
    w 2007 r. rodzice przekazali umową darowizny mnie i małżonkowi gospodarstwo rolne z zabudowaniami.
    Mam troje rodzeństwa, każde z nich ma swój dom. Czy w przyszłości mogą żądać prawa do zachowku?

  • gaba510

    Dodano 2013-11-02 18:05 przez gaba510

    Darowizna domu nieletnim wnukom

    Witam,
    moja mama chce przekazać mojemu nieletniemu synowi dom z wypowiedzeniem, że do śmierci może w nim mieszkać. W jaki sposób to załatwić, jakie dokumenty będą potrzebne i czy dając za życia po jej śmierci my jej dzieci nie będziemy mieli prawa do zachowku? Czy za to, że podaruje wnukowi dom, to ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania