eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Dwóch braci dziedziczy mieszkanie po rodzicach


2017-09-29 13:35 autor: natalia.krzysiek

14 409 odsłon

Dwóch braci dziedziczy mieszkanie po rodzicach

Witam,

dwóch braci dziedziczy mieszkanie. Jeden z braci mieszka w tym mieszkaniu. Drugi ma swoje w kredycie. Brat, który nie mieszka zażądał spłaty mieszkania. Oczywiście swojej części.

Problem zaczyna się gdy brat musi wziąć kredyt aby go spłacić, pod hipotekę spadkowego mieszkania? Czy jest taka możliwość? I czy jeśli od śmierci nie minęło 5 lat i nastąpi spłata tego mieszkania i przepisanie z dwóch braci na jednego, należy zapłacić podatek 23% wartości mieszkania lub połowy spłaty?

Pytanie zaktualizowano 2017-09-29 13:38

mieszkanie jest warte 275 000 brat Chce 130 000 spłaty.

Pytanie zaktualizowano 2017-09-29 13:44

Dodam że brat który mieszka w tym mieszkaniu ma syna i drugie w drodze. A brat który rząda spłaty ma jedną córkę

Pytanie zaktualizowano 2017-09-29 13:44

Kazdy z nich jest w związku małżeńskim.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-10-05 13:00 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Najtaniej będzie wnieść do sądu o zgodny dział spadku; u notariusza będzie drożej. Wówczas brat, który mieszka, będzie musiał spłacić połowę (ilość dzieci, jakie ma na utrzymaniu nie ma znaczenia). Wówczas na podstawie postanowienia sądu uzyska pełne prawo do mieszkania i prawdopodobnie bez problemu będzie mógł wziąć kredyt hipoteczny, żeby spłacić brata. Co do podatku, proponuję zadać pytanie w dziale podatkowym, lecz według mojej wiedzy, podatek dotyczy nabycia spadku, zaś sam dział spadku (czyli kwestie, kto dostaje mieszkania, a kto spłatę) nie ma znaczenia dla celów podatkowych; nie ma znaczenia również czas, w jakim nastąpił dział spadku. 
    Oczywiście spłata się należy - bez względu na sytuację rodzinną i finansową braci. Co najwyżej można negocjować termin spłąt. Skoro brat chce spłaty tylko 130 tys, to uczciwa propozycja.

    Oceń odpowiedź 2 6

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • dankacyganka2

    Dodano 2017-09-03 19:57 przez dankacyganka2

    Czy siostra może sprzedać mieszkanie po mamie, w którym ja jestem zameldowana?

    Po śmierci mamy odziedziczyłam z siostrą po 50% mieszkanie, w którym ja jestem jeszcze zameldowana. Siostra bez porozumienia ze mną wystawiła mieszkanie w internecie na sprzedaż za 119 000 złotych. Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę wynosi 88 000 złotych, bo to budynek z 1939 roku i mieszkanie jes...

  • Witek99

    Dodano 2017-03-29 16:46 przez Witek99

    Spadek a darowizna od rodziców

    Witam,czy należy mi się spłata? Otrzymałem 1/8 domu po ojcu, matka żyje oraz mam brata i siostrę, którzy mieszkają w tamtym domu. Matka przepisała już na brata swoją 1/2.Ja dostałem działkę od rodziców, 20 lat temu była warta 10 tys. zł Dom teraz jest wart 250 tys. zł. Płacę podatek za swoją część d...

  • inkaa

    Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

    spadek, podział majątku między rodzeństwem

    Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
    Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
    Umowa ust...

  • kjg1

    Dodano 2017-08-24 08:19 przez kjg1

    Wysokość podatku od sprzedaży mieszkania

    W lutym 2009 zmarł mój ojciec. Wraz z dwoma moimi siostrami i matką w marcu 2014 objęliśmy na podstawie aktu dziedziczenia części mieszkania odpowiednio: mama 5/8, ja z siostrami po 1/8.
    W styczniu 2017 zmarła matka i w sierpniu 2017 objęliśmy z siostrami na podstawie aktu dziedziczenia pozostałe 5/...

  • splend25

    Dodano 2017-05-21 19:56 przez splend25

    Dziedziczenie - 1/4 mieszkania

    Rodzice po połowie odziedziczyli mieszkanie po zmarłym synu. Niedawno umarło jedno z rodziców i połowa mieszkania została podzielona między rodzica i jedyna córkę.Rodzic po 6 miesiącach od notarialnego przyjęcia chce sprzedać mieszkanie i kupić dom. W jakiej sytuacji zostaje córka? Czy współwłasność...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

    Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

  • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

    Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

  • Dziedziczenie: istotne zmiany

    Dziedziczenie: istotne zmiany

    Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

  • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

    Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania