eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy siostra może sprzedać mieszkanie po mamie, w którym ja jestem zameldowana?


2017-09-03 19:57 autor: dankacyganka2

8 721 odsłon

Czy siostra może sprzedać mieszkanie po mamie, w którym ja jestem zameldowana?

Po śmierci mamy odziedziczyłam z siostrą po 50% mieszkanie, w którym ja jestem jeszcze zameldowana. Siostra bez porozumienia ze mną wystawiła mieszkanie w internecie na sprzedaż za 119 000 złotych. Wycena mieszkania przez rzeczoznawcę wynosi 88 000 złotych, bo to budynek z 1939 roku i mieszkanie jest do remontu.

Zapis notarialny jest po 50% na  mnie i na siostrę. Ja chcę spłacić siostrę i kupić mieszkanie. Siostra chce sprzedać mieszkanie dla obcych. Kto ma prawo wykupu mieszkania i jaka suma jest do zapłacenia? Wycena rzeczoznawcy czy cena wymyślona przez siostrę? Jakie jest dalsze postępowanie?

Pytanie zaktualizowano 2017-09-06 10:54

W tej samej sprawie mam zapytanie.
Czy ja mam prawo "pierwokupu" mieszkania  czy tez ta ososba ,ktora proponuje wyzsza sume za mieszkanie?
Czy powinnam juz  wniesc sprawe do sadu o "zniesienie wspolwlasnosci"?
03.10.17 mam termin u notariusza i spotkam sie z siostra -zaproponuje jej splate 50% wartosci mieszkania.
Jezeli siostra nie zgodzi sie na wyznaczona sume-co mam zrobic?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-09-04 10:09 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Siostra nie może sprzedać całego mieszkania, a jedynie swoje udziały we własności tego mieszkania - za taką cenę, jaką ktoś zgodzi się zapłacić; nie ma żadnych przepisów, które regulowałyby, która wycena obowiązuje - mamy wolny rynek. Wątpliwe jednak aby znalazła chętnego na zakup samych udziałów. Najlepiej, aby osiągnąć porozumienie z siostrą. W razie braku porozumienia, może Pani wnieść do sądu sprawę o zniesienie współwłasności i domagać się zniesienia współwłasności poprzez przyznanie Pani mieszkania na własność z obowiązkiem spłaty siostry. Wówczas albo zgodnie z siostrą ustalicie wartość mieszkania, albo zadecyduje wycena sporządzona przez biegłego rzecznawcę powołanego przez Sąd. Wycena biegłego może różnić się od wyceny dokonanej przez prywanego rzeczoznawcę.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-09-06 15:31 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Jeżeli siostra nie zgodzi się na wyznaczoną sumę, wówczas trzeba wnieść sprawę do sądu - nie ma innego wyjścia. Siostra ma możliwość decyzować, komu chce sprzedać swoje udziały i nie musi ich sprzedać Pani, ale może obcej osobie. Jedakże - jak już wcześniej pisałam - mało prawdopodbne, aby ktoś obcy był zainteresowany kupnem tych udziałów.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

 • asiaasia

  Dodano 2017-11-24 07:45 przez asiaasia

  Jak pozbawić udziałów w mieszkaniu?

  Po śmierci mamy otrzymałyśmy w spadku mieszkanie. Ja i moje dwie siostry. My z podziałem nie miałyśmy problemu, bo sprawa była jasna, że jedna z nas dostanie całość. Problem w tym, że razem z nami 1/4 dostał były drugi mąż mamy. Nie mam pojęcia dlaczego, ale cóż. Najmłodsza siostra mieszka tam od ch...

 • MWLSI

  Dodano 2017-04-24 11:48 przez MWLSI

  Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat

  Dzień dobry,w marcu 2015 zmarł mój ojciec. Razem z siostrą po połowie odziedziczyliśmy po nim mieszkanie własnościowe. W lutym 2016 sprzedaliśmy mieszkanie i każde z nas otrzymało kwotę 86 500 zł. Jeśli dobrze rozumiem w tym roku do końca kwietnia (do końca składania rozliczenia PIT), powinienem zap...

 • ima76

  Dodano 2014-09-19 11:04 przez ima76

  Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku

  Witam serdecznie,
  zwracam się do Państwa z wielką prośbą o pomoc. W 2009 r. zmarła moja ciotka, po której otrzymałem w spadku mieszkanie, w którym byłem zameldowany od 1994 r. Od 2002 r. przebywam za granicą, na terenie UE nie rozliczam się w Polsce od tego czasu.
  Z mojego upoważnienia mieszkanie sp...

 • mwplock

  Dodano 2022-03-12 12:38 przez mwplock

  Czy muszę odprowadzić podatek ?

  Witam. W grudniu otrzymaliśmy spadek po rodzicach, siedmioro rodzeństwa, dom i trochę ziemi. Wartość oszacowana na 70 tys. W styczniu jeden z rodzeństwa zapłacił każdemu po 10 tys. zł (odpłatne zniesienie współwłasności). Czy w związku z tym musimy zapłacić jakiś podatek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Te zmiany w prawie spadkowym mogą zaskoczyć

  Bieżący rok niesie za sobą znaczne zmiany w prawie spadkowym. Nowe brzmienie zyskują m.in. regulacje dotyczące zachowku czy odrzucenia spadku. O czym warto wiedzieć? Odpowiedzi na to pytanie udziela Kancelaria Finansowa Lex.

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Dziedziczenie: istotne zmiany

  Dziedziczenie: istotne zmiany

  Nowa procedura – tzw. Europejskiego Poświadczenia Spadkowego – pozwoli spadkodawcy na samodzielny wybór dogodnego systemu dziedziczenia.

 • Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Od 18 października spadkobiercy lepiej chronieni

  Nowe przepisy wchodzące w życie 18 października br. wprowadzają zmiany mające szczególne znaczenie dla spadkobierców, którzy zamiast oczekiwanego majątku, często dziedziczą również długi. Niezłożenie oświadczenia o przyjęciu lub ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania