eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Śmierć ojca a prawo do zachowku


2016-06-21 14:41 autor: malaga

3 443 odsłon

Śmierć ojca a prawo do zachowku

W roku 2000, ojciec przekazał w darowiźnie synowi mieszkanie w zamian za opiekę. W tym roku umarł ojciec. Czy pozostała trójka dzieci może wystąpić o wypłatę zachowku?

Chodzi głównie o to, czy prawo do zachowku się przedawniło, gdyż mineło 16 lat od darowizny? W jakiej wysokości należy się ten zachowek?

Malaga

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-26 21:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Termin przedawnienia to 5 lat od ogłoszenia spadku, więc nic się nie przedawniło. Wyskokośc i szczegóły prawne nalezy ustalić w kancelarii, bo na forum nie jest to możliwe. Powinna sie Pani udać do prawnika i przedstawić szczegóły sprawy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-28 11:02 autor odpowiedzi: malaga

    Dziękuję za odpowiedż

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-06 14:01 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Istotne jest, czy była to darowizna, czy umowa dożywocia. Jeżeli była to umowa dożywocia, to w ogóle nie może być mowy o zachowku. Natomiast umowa darowizny nie może być w zamian za opiekę, ponieważ umowa darowizny jest umowa pod tytułem darmym - tzn. dana osoba robi darowiznę i nie otrzymuje nic w zamian. Proszę zatem się upewnić, jaka to była umowa. Jeżeli była to umowa dożywocia, zachowek się nie należy.

    malaga skomentował/a odpowiedź 2016-07-27 13:25

    Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Natomiast jeżeli chodzi o formę , jest to akt Notarialny umowa darowizny mieszkania. W dalszej treści aktu jest zapis opieki nad darczyńcą.

    malaga skomentował/a odpowiedź 2016-07-27 13:31

    Proszę mi udzielić porady , jest to umowa darowizny a w treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu czyli darczyńcy. Czy taka umowa darowizny jest umową dożywocia ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-08-09 14:25 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Zgodnie z art. 908 § 1 k.c. z umową dożywocia mamy do czynienia, jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Jeżeli nawet umowa została błędnie zatytułowana, jako umowa darowizny, to jest to umowa dożywocia, jeśli z jej treści wynika, że przeniesienie własności nastąpiło w zamian za dożywotnie utrzymanie. Nie jest istona nazwa tej umowy, ale jej treść. Chociaż w przypadku nieprawidłowego nazwania umowy mogą być problemy. W takim przypadku obdarowany musiałby udowadniać, że była to umowa dożywocia. Poza tym proszę wystąpić o stwierdzenie nabycia spadku, bo wydaje mi się, że w tej sprawie dzieci, które nic nie otrzymały, normalnie dziedziczą. To znaczy w grę nie wchodzi zachowek, tylko normalne dziedziczenie. O zachowku może być mowa, kiedy był testament, a tu prawdopodobnie w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe - czyli Sąd powinien ustalić, że dzieciom należą się równe części spadku. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku kosztuje tylko 50 zł i proponuję wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu - nie mają Państwo nic do stracenia. Dopiero w postępowaniu o dział spadku Sąd będzie ustalał, czy mieszkanie wchodzi w skład spadku, czy nie. Jeżeli się okaże, że mieszkanie wchodzi w skład spadku (bo była darowizna), to dziecko, które otrzymało darowiznę będzie musiało spłacić rodzeństwo.   

    radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2016-08-09 14:27
    Acha, i w przypadku, kiedy w grę wchodzi normalne dziedziczenie, nic się nie przedawnia.

    malaga skomentował/a odpowiedź 2016-08-10 07:48

    Dziękuję za szczegółowa odpowiedź, która jest konkretna i wszystko wyjaśnia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • arturm431

    Dodano 2013-09-05 13:33 przez arturm431

    Darowizna i zachowek a trzech braci

    Witam,
    W 2011 roku otrzymałem mieszkanie w akcie darowizny od mamy, która żyje do dziś. Mam 2 braci. Moje pytanie: czy będę musiał zapłacić im zachowek? Zaznaczam, że mieszkam z mamą, a brat jest tu tylko zameldowany, a przebywa za granicą z drugim bratem nie utrzymuję kontaktu. Po jakim czasie nie ...

  • Suzin

    Dodano 2016-02-18 18:06 przez Suzin

    Darowizna darowizny przed upływem 5 lat

    Witam,2 lata temu rodzice przepisalni na mnie aktem darowizny ziemię wraz z nieruchomością. Czy przed uplywem 5 lat moge darować część ziemi siostrze i bratu?Czy zapłacę od tego podatek, z którego wcześniej byłam zwolniona? Co w wypadku kiedy zmarł moj ojciec i ich prawem do zachowku?

  • sarna-s18

    Dodano 2015-01-17 12:42 przez sarna-s18

    Jak odzyskać pieniądze?

    Witam,25 lat temu zmarła mama, ja i moich 2 braci musieliśmy zrzec się wszystkiego na rzecz ojca, aby uzyskał rentę. Ja zrzekłam się po połowie na rzecz braci. Po 10 latach zmarł ojciec i cisza. Jeden z braci gospodarzy na całości, drugi pracuje i nie neguje tej sytuacji.Wcześniej była mowa o tym, ż...

  • iZUNIA12

    Dodano 2016-08-17 11:27 przez iZUNIA12

    Spadek, służebność dożywotnia a sprzedaż gruntu

    Witam,w 1999 roku mój ojciec otrzymał darowiznę - dom z gospodarstwem i polem. Dziadkowie na jej podstawie mają dożywotnie prawo do korzystania z kuchni, jednego pokoju, łazienki i korytarza oraz jednego miejsca postojowego w garażu. 14.04.2016 r., mój ojciec zmarł. My z mamą i dwójką rodzeństwa wni...

  • malaga

    Dodano 2016-08-03 12:38 przez malaga

    Darowizna mieszkania

    Proszę mi udzielić porady.
    Ojciec aktem notarialnym przekazał mieszkanie umową darowizny na syna. W treści tego aktu jest zapis, że obdarowany powinien zapewnić opiekę swojemu ojcu, czyli darczyńcy.
    Czy taka umowa darowizny, gdzie wyraźnie jest mowa o darowiźnie, spełnia charakter  umowy dożywocia?...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania