Zostaliśmy wywłaszczeni 1970 r. Ojciec kupił za część pieniędzy z wywłaszczenia gospodarstwo wraz z domem, w którym mama ze mną zamieszkała. Mama sprzedała ten dom i dała wszystkie pieniądze siostrze, która miała rozpoczętą budowę swojego domu na jej wykończenie i za mieszkanie u siostry mając do dyspozycji rentę po tacie.
Ja wyjechałam do Katowic i z tego powodu i mieszkałam na stancji. Zażądała owa siostra zrzeczenia się spadku, co pozostałe rodzeństwo wraz ze mną uczyniło. Prawnie dom należał do siostry (panny). Po śmierci mamy siostra sprzedała dom z działką i kupiła mieszkanie spółdzielcze. Sporządziła testament na to mieszkanie innej siostrze.
Mam pytanie czy należy mi się zachowek, o który upomniałam się siostrę spadkobierczynię (10000 zł), a mieszkanie warte jest 120 tys. zł.
Od śmierci mamy minęło 25 lat, a siostry kilka miesięcy.
Dodam, że mam 70 lat i jestem osobą niepełnosprawną najuboższą z rodzeństwa. Jak zwróciłam się do siostry spadkobierczyni o pomoc powiedziała mi szyderczo, że mogę sobie wnieść sprawę do sądu i podważenie testamentu, bo ona nie ma sobie nic do zarzucenia. Jej spadek, jej pieniądze i basta. Testament był sporządzony 10 lat temu i nie informował mnie nikt o tym.
Proszę o poradę i dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Krystyna
2014-05-10 18:12 autor odpowiedzi: Jeax
Rodzeństwo spadkodawcy nie znajduje się w kręgu osób uprawnionych z tytułu zachowku.
Pozdrawiam
Dodano 2013-01-15 13:03 przez kuczera
Witam, 31.08.2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił testamentu. Jest nas w rodzinie 5 rodzeństwa i mama, chcemy zrzec się na mamę naszą część zachowku i chcemy żeby ona zadecydowała co dalej z całym spadkiem. Co mamy zrobić? Wiem że do 6 miesięcy od śmierci trzeba złożyć wniosek o rezygnację z zac...
Dodano 2014-04-06 12:29 przez drareg
Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłej mamie, mama napisała testament, że po jej śmierci wszystko przepisuje na męża (mąż mamy nie jest moim ojcem) pomijając mnie. Mąż mamy założył sprawę i wyrokiem sądu wszystko zostało przepisane na niego. Od razu napisał swój testament, potwierdził go u...
Dodano 2013-11-06 16:48 przez canon
Miesiąc temu zmarł ojciec, który był właścicielem domu, a matka była współwłaścicielką. Teraz po jego śmierci chce sprzedać dom lub przepisać na swoją siostrę. Czy ma do tego prawo? Czy należy mi się jakaś część po ojcu i czy mam prawo nie zgodzić się na sprzedaż? Mieszkam w tym domu ponad 25 lat.
Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510
Witam,
niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?
Dodano 2013-11-25 03:28 przez tromik1
Dwadzieścia lat temu otrzymałem w spadku po ojcu 2 działki po 1600 m2. Jedna jest objęta miejscowym planem zagospodarowania (tereny leśne z prawem zabudowy jednorodzinnej i bliźniaczej), druga nie posiada planu miejscowego, ale bez problemu można otrzymać podobne jak wyżej warunki zabudowy.
1. Czy ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?
Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Zachowek: jak zdobyć należny spadek?
Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?
Zachowek w prawie spadkowym
W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z instytucją zachowku w prawie spadkowym.
Zmiany w prawie spadkowym
W poniższej publikacji przedstawimy II część uwag dotyczących nowelizacji ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 458, dalej "nowelizacja"), która wejdzie w życie 23 października 2011 r.. Poniższe ...
2020-07-30 19:30
2019-11-18 18:17