eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy przysługuje mi zachowek?


2014-04-24 18:45 autor: olala70

3 213 odsłon

Czy przysługuje mi zachowek?

Zostaliśmy wywłaszczeni 1970 r. Ojciec kupił za część pieniędzy z wywłaszczenia gospodarstwo wraz z domem, w którym mama ze mną zamieszkała. Mama sprzedała ten dom i dała wszystkie pieniądze siostrze, która miała rozpoczętą budowę swojego domu na jej wykończenie i za mieszkanie u siostry mając do dyspozycji rentę po tacie.

Ja wyjechałam do Katowic i z tego powodu i mieszkałam na stancji. Zażądała owa siostra zrzeczenia się spadku, co pozostałe rodzeństwo wraz ze mną uczyniło. Prawnie dom należał do siostry (panny). Po śmierci mamy siostra sprzedała dom z działką i kupiła mieszkanie spółdzielcze. Sporządziła testament na to mieszkanie innej siostrze.

Mam pytanie czy należy mi się zachowek, o który upomniałam się siostrę spadkobierczynię (10000 zł), a mieszkanie warte jest 120 tys. zł.

Od śmierci mamy minęło 25 lat, a siostry kilka miesięcy.

Dodam, że mam 70 lat i jestem osobą niepełnosprawną najuboższą z rodzeństwa. Jak zwróciłam się do siostry spadkobierczyni o pomoc powiedziała mi szyderczo, że mogę sobie wnieść sprawę do sądu i podważenie testamentu, bo ona nie ma sobie nic do zarzucenia. Jej spadek, jej pieniądze i basta. Testament był sporządzony 10 lat temu i nie informował mnie nikt o tym.

Proszę o poradę i dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Krystyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-05-10 18:12 autor odpowiedzi: Jeax

  Rodzeństwo spadkodawcy nie znajduje się w kręgu osób uprawnionych z tytułu zachowku. 

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kuczera

  Dodano 2013-01-15 13:03 przez kuczera

  Zrzeczenie się zachowku

  Witam, 31.08.2012 r. zmarł mój ojciec, nie pozostawił testamentu. Jest nas w rodzinie 5 rodzeństwa i mama, chcemy zrzec się na mamę naszą część zachowku i chcemy żeby ona zadecydowała co dalej z całym spadkiem. Co mamy zrobić? Wiem że do 6 miesięcy od śmierci trzeba złożyć wniosek o rezygnację z zac...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-06 12:29 przez konto usunięte

  Śmierć matki a prawo do zachowku. Jak to załatwić?

  Jestem jedynym spadkobiercą ustawowym po zmarłej mamie, mama napisała testament, że po jej śmierci wszystko przepisuje na męża (mąż mamy nie jest moim ojcem) pomijając mnie. Mąż mamy założył sprawę i wyrokiem sądu wszystko zostało przepisane na niego. Od razu napisał swój testament, potwierdził go u...

 • canon

  Dodano 2013-11-06 16:48 przez canon

  Spadek po ojcu a współwłasność matki. Czy jako syn mam prawo do spadku?

  Miesiąc temu zmarł ojciec, który był właścicielem domu, a matka była współwłaścicielką. Teraz po jego śmierci chce sprzedać dom lub przepisać na swoją siostrę. Czy ma do tego prawo? Czy należy mi się jakaś część po ojcu i czy mam prawo nie zgodzić się na sprzedaż? Mieszkam w tym domu ponad 25 lat.

 • gaba510

  Dodano 2013-10-16 22:47 przez gaba510

  Zapisanie spadku obcej osobie

  Witam,
  niedawno powiedziano mi, że obca osoba chce mi zapisać dom. To starsze panie - panny bezdzietne, mają one rodzeństwo głównie nieżyjace. Jeden żyje (ma dzieci). Czy jeśli zapiszą mi - obcej osobie - dom czy dzieciom brata należy się zachowek?

 • inkaa

  Dodano 2023-04-12 12:07 przez inkaa

  spadek, podział majątku między rodzeństwem

  Na prośbę rodzeństwa, podpisałem zrzeczenie się do prawa dziedziczenia, tym samym mój najmłodszy brat został jedynym spadkobiercą po naszych rodzicach zmarłych w latach 80 i 90-tych.
  Dokumenty podpisałem w 2020 roku (w okresie stanu pandemii) odręcznie w domu, i przesłałem bratu listownie.
  Umowa ust...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Prawo do zachowku: kiedy jest uzasadnione?

  Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.

 • Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Prawo spadkowe. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

  Dobrze zorganizowane sprawy spadkowe są niezwykle istotne dla przedsiębiorców i ich przyszłych spadkobierców. Konsekwencje wynikające z prawa spadkowego dotyczą nie tylko samej rodziny zmarłego, ale również szerokiego grona interesariuszy, ...

 • Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zachowek: jak zdobyć należny spadek?

  Zmarły członek rodziny nie wspomniał o Tobie w testamencie? Nie wszystko stracone. Możliwe, że nadal masz szansę otrzymać część jego majątku a wszystko za sprawą tzw. zachowku. Na czym on polega? Ile można zyskać?

 • Zachowek w prawie spadkowym

  Zachowek w prawie spadkowym

  W naszej poniższej publikacji przedstawimy podstawowe zagadnienia związane z instytucją zachowku w prawie spadkowym.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania