eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy mąż może być współwłaścicielem działki?


2014-12-29 14:31 autor: j.kopowska

2 771 odsłon

Czy mąż może być współwłaścicielem działki?

Witam serdecznie,

zwracam się z zapytaniem, czy mój mąż może być współwłaścicielem działki, która w tej chwili jest tylko własnością mojej mamy. Dodam, że w tej chwili mój mąż ma zajęcie komornicze na wynagrodzeniu za pracę i boimy się, że jeśli moja mama zrobi męża współwłaścicielem, to część męża zajmie komornik.

Czy ma do tego prawo? Na działce 1600m2 stoi 200 m stodoła, z której z połowy chcialibyśmy z mężem w przyszłości zrobić mieszkanie. Jak wygląda to w kwesti prawnej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-29 22:38 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  współwłaścicielem może być każda osoba (nawet zupełnie obca) - jeżeli mama chce dokonać darowizny na rzecz Pani męża to trzeba sprawdzić kwestię podatku (można telefonicznie zapytać w dowolnym urzędzie skoarnowym albo dzwoniąc na krajową infolinię podatkową).
  jeżeli u męża pojawi się majątek (udział we współwłasności nieruchomości) może się zdarzyć, że komornik zajmie to na poczet długów.

  j.kopowska skomentował/a odpowiedź 2014-12-30 11:57

  Ale czy w takim wypadku jeśli się zdarzy już, że komornik zajmie działkę, to czy może ją np zlicytowac? Chcielibyśmy uniknąć straty działki a boimy się że właśnie do tego dojdzie po przekazaniu darowizny. Oczywiście kwestia podatku jest nam znana jakbi koszty u notariusza z tym związane.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-10 12:52 autor odpowiedzi: Radca Prawny Piotr Drogosz

  Szanowna Pani,
  komornik może prowadzić jedynie egzekucję wyłącznie z majątku dłużnika. Zatem przedmiotem ewetnualnego zajęcia mogą być wyłącznie udziały w nieruchomości należące do męża. 

  Proszę napisać jaki jest cel przewłaszczenia części nieruchomości na męża. Posiadając tą wiedzę można znaleźć inne - lepsze w danej okoliczności - rozwiązanie tej kwestii.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-01-20 12:12 autor odpowiedzi: j.kopowska

  W związku z odpowiedzią Pana Piotra Długosz wyjaśniam, że moja mama chce męża zrobić współwłaścicielem działki, ponieważ jest tam murowana stodoła z której połowy chcielibyśmy z mężem w przyszłości zrobić mieszkanie. Jedynie mąż w tej chwili jest osobą, która ma stałe zatrudnienie i być może w przyszłości starać się będziemy o jakąś pozyczkę aby zacząć przekształcanie stodoły na mieszkanie. Nie wiemy jakie są na to szanse ale być może uda się gdzieś otrzymać pieniądze na remont pod zastaw działki badź nieruchomości. Zwracam się o poradę abyśmy mięli jasną sytuację, że działki jako takiej komornik nam nie zabierze i nie zlicytuje. Przypominę, że komornik caly czas co miesiąc otrzymuje wpływy i nie ma przerw w spłacie zadłużenia. Proszę napisać jakie mamy szanse, że nasze plany będą mogły być zrealizowane i marzenia o mieszkaniu się spełnią.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Egzekucja komornicza z nieruchomości. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

  Egzekucja komornicza z nieruchomości. Wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

  O komornikach narosło wiele mitów. Uderzają one w dłużników, którzy za wszelką cenę chcą uniknąć z nimi kontaktu, a tak naprawdę pogarszają w ten sposób swoją sytuację finansową. Najwięcej emocji budzi egzekucja z nieruchomości ...

 • Komornik to nie windykator, czyli obalamy mity

  Komornik to nie windykator, czyli obalamy mity

  Istnieje wiele mitów na temat komorników - że jest to windykator, że może dowolnie zajmować majątek osoby zadłużonej, że odzyskuje długi za wszelką cenę. Z tymi i innymi mitami na temat pracy komornika rozprawiają się eksperci z firmy ...

 • Kwota wolna od potrąceń w 2021 wyższa o 200 zł brutto

  Kwota wolna od potrąceń w 2021 wyższa o 200 zł brutto

  Od 1 stycznia 2021 roku wzrosła o 200 zł brutto płaca minimalna. O tą samą kwotę wzrosła także do poziomu 2 800 zł brutto kwota wolna od potrąceń. Zajmujący wynagrodzenie komornik musi więc zostawić do dyspozycji dłużnika około 2 ...

 • Prawa i obowiązki komornika, które warto znać

  Prawa i obowiązki komornika, które warto znać

  Spłata kredytu zaciągniętego na zakup nowego samochodu lub wymarzonego M., wakacje na kartę kredytową – tak wygląda rzeczywistość wielu Polaków. Chętnie korzystamy z rozwiązań, dzięki którym w razie przejściowych trudności, możemy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania