eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Czy może komornik blokować konto ściągając równocześnie część pieniędzy z wynagrodzenia?


2014-12-12 07:54 autor: konto usunięte

3 215 odsłon

Czy może komornik blokować konto ściągając równocześnie część pieniędzy z wynagrodzenia?

Mam dług wobec banku, w którym kiedyś wziąłem pożyczkę. W międzyczasie mnie zwolniono z pracy z przyczyn ekonomicznych no i zawaliłem regularne spłacanie rat. Teraz mam komornika, który ściąga już od kilku miesięcy z mojej pensji część wynagrodzenia za pracę. Dodam iż są to jedyne pieniążki, które wpływają na moje konto bankowe.

Mój dług wynosi na tą chwilę około 20000 zł, a zarabiam 2200 zł brutto. Jednakże pomimo ściągania przez komornika części wynagrodzenia zablokował mi konto bankowe.

Czy komornik może takie rzeczy robić, jeśli w piśmie napisane było, że może pobierać do 50% wynagrodzenia? Jak to zrobić abym mógł dostawać moją część wynagrodzenia, iż potrzebuję ich na współutrzymanie gospodarstwa domowego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-12-12 09:13 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Niestety może. Zajęcie wynagrodzenia za pracę i wierzytelności z rachunku bankowego stanowią dwa różne środki egzekucyjne. Jeśli chodzi jednak o zajęcie wierzytelności z rachunku zgodnie z Prawem bankowym zajęcie następuje powyżej kwoty wolnej od potrąceń - to trzy średnie krajowe, tj. ok. 11000 zł. Tej kwoty komornik nie może zabrać, a Pan może ją wykorzystać.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • katban1

  Dodano 2014-11-09 00:11 przez katban1

  Zajęcie konta przez komornika, gdzie wpływa renta rodzinna. Co robić?

  Witam,komornik, a w zasadzie dwóch dokonali zajęcia na moim osobistym rachunku bankowym, na które wpływa najniższa pensja z połowy etatu i renta rodzinna na syna, wobec czego nie jestem w stanie pobrać renty ponieważ, nie chce im uchylić tego zajęcia, tak jak to zrobił inny komornik - uchylił, co do...

 • konto usunięte

  Dodano 2017-07-22 09:42 przez konto usunięte

  Zajęcie przez komornika zasiłku

  Dzień dobry,komornik zajął zasiłek na dzieci z MOPS. Czy ma takie prawo i co w tej sytucji robić?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-09 21:39 przez konto usunięte

  Ciąża, zwolnienie chorobowe i zajęcie komornicze

  Witam,
  jestem w ciąży zagrożonej, więc przebywam na zwolnieniu lekarskim. Przed ukończeniem przeze mnie 18 lat rodzice zadłużyli mieszkanie, natomiast ja od ukończenia 18 lat już tam nie przebywam.
  Niestety wychodzi na to, że nadal byłam zgłoszona jako osoba przebywająca. Chodzi mi o to, czy będąc w...

 • kamilakamila1

  Dodano 2018-02-09 18:23 przez kamilakamila1

  Zadłużenie mieszkania a komornik

  Witam,mam pytanie odnośnie takiej sytuacji. Matka mieszka wraz z córką w mieszkaniu najmowanym i ma małe zadłużenie. Matka i córka mają te same imiona i nazwiska oraz pracują w jednej firmie. Najemcą mieszkania jest matka, natomiast córka jest zameldowana. Komornik zajął konto córce. Czy jest to doz...

 • Aga8555

  Dodano 2014-11-24 09:01 przez Aga8555

  Jaki etat może zająć komornik?

  Witam, mam ofertę pracy na 3/4 etatu, ale podobno moje wynagrodzenie ma wychodzić minimalną krajową? Czy komornik może mi zająć pensję, czy muszę mieć cały etat i minimalną krajową? Czy tylko ważny jest dochód?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania