eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Jak pozbyć się swojej części spadku?


2012-07-31 19:44 autor: marco62

12 003 odsłon

Jak pozbyć się swojej części spadku?

Witam!

 

Brat jest zameldowany u rodziców którzy niedawno zmarli. Obaj jesteśmy współwłaścicielami tego mieszkania choć ja mieszkam oddzielnie. Brat jako bezrobotny i alkoholik w znacznym stopniu zadłużył to mieszkanie. W chwili obecnej odsiaduje wyrok 8 lat. Wspólnota Mieszkaniowa skierowała pozew do sądu o spłatę zadłużenia przeze mnie, chociaż ja też jestem bezrobotny. Brat nie chce sprzedać swojej części spadku ani wymeldować się z tego mieszkania. Obecnie nie mam żadnego kontaktu z bratem. Jak mogę uniknąć spłaty nie swojego zadłużenia albo najlepiej jak mogę pozbyć się swojej części spadku? Nie chcę tego mieszkania.
Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2012-08-01 20:07

Bardzo dziękuję za odpowiedź ale jak zaznaczyłem jestem już współspadkobiercą.W cwili objęcia spadku po śmierci rodziców mieszkanie nie było zadłużone.Zadłużył je brat który jest tam zameldowany i nie płacił czynszu.Jak teraz mam uniknąć spłaty jego zadłużenia lub jak pozbyć się swojej części spadku?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-08-01 09:34 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

    W ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania może on spadek przyjąć wprost bądź przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, może też spadek odrzucić.

    Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczeń. Odpowiada więc swoim majątkiem za ewentualne długi spadkowe, jakimi obciążony jest majątek spadkowy.
    Szansą na uwolnienie się od takiej sytuacji jest przepis art. 1019  Kodeksu Cywilnego .W myśl tego przepisu, istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia woli w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Takie oświadczenie składa się przed sądem. Aby było ono przyjęte i zatwierdzone przez sąd, trzeba udowodnić, że nie złożenie oświadczenia nastąpiło z powodu błędu lub groźby.Błąd najczęściej występujący to mylne wyobrażenie, że w masie spadkowej nie pozostały długi lub, że te długi były mniejsze.



    Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-08-01 10:25 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

    W ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania może on spadek przyjąć wprost bądź przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, może też spadek odrzucić. Proste przyjęcie spadku oznacza, iż spadkobierca przyjmuje spadek bez ograniczeń. Odpowiada więc swoim majątkiem za ewentualne długi spadkowe, jakimi obciążony jest majątek spadkowy. Szansą na uwolnienie się od niechcianego spadku, po upływie 6 miesięcy jest art. 1019 Kodelsu cywilnego W myśl tego przepisu, istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych nie złożenia w terminie oświadczenia woli w przedmiocie przyjęcia lub odrzucenia spadku. Takie oświadczenie składa się przed sądem. Aby było ono przyjęte i zatwierdzone przez sąd, trzeba udowodnić, że nie złożenie oświadczenia nastąpiło z powodu błędu lub groźby.
    Błąd najczęściej występujący to mylne wyobrażenie, że w masie spadkowej nie pozostały długi lub, że te długi były mniejsze. Trzeba przekonać sąd, że gdyby nie istotny błąd z naszej strony co do przedmiotu spadku, potocznie mówiąc – zawartości masy spadkowej, to na pewno w terminie złożylibyśmy stosowne oświadczenie. Błąd może być też wywołany podstępnie przez inną osobę. Uprawnienie w zakresie uchylenia się od błędu wygasa po upływie roku od jego wykrycia.

    Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

    Oceń odpowiedź 3 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-08-01 20:06 autor odpowiedzi: marco62

    Bardzo dziękuję za odpowiedź ale jak zaznaczyłem jestem już współspadkobiercą.W cwili objęcia spadku po śmierci rodziców mieszkanie nie było zadłużone.Zadłużył je brat który jest tam zameldowany i nie płacił czynszu.Jak teraz mam uniknąć spłaty jego zadłużenia lub jak pozbyć się swojej części spadku?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 4 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • DJM2

    Dodano 2013-03-06 17:42 przez DJM2

    W jaki sposób pozbyć się niewiadomego do końca spadku?

    Witam, główny spadkobierca poinformował mnie, że nabyłam prawo do spadku po wujku (1/17 z 1/4). Wiem, że chodzi o mieszkanie własnościowe, nie wiem czy jest jeszcze inna masa spadkowa. Czy główny spadkobierca ma obowiązek to ujawnić?
    Chcę się tego spadku pozbyć, jak to zrobić nie angażując swoich dz...

  • WEna

    Dodano 2013-02-16 17:26 przez WEna

    Czy dziedziczę dług, gdy nie otrzymałam żadnego spadku

    Witam serdecznie,
    W październiku zmarła mi mama, która za dożywotnią opiekę przepisała dom mojej  siostrze. Niedawno dowiedziałam się również, że mama 5 lat temu dla drugiej siostry wzięła kredyt (na razie nie wiem na jaką kwotę). Przez te wszystkie lata mama spłacał dług za siostrę.
    Teraz gdy mama ...

  • agaaa

    Dodano 2012-10-29 12:03 przez agaaa

    Czy mogę teraz odrzucić spadek?

    Witam!potrzebuję pilnej pomocy. dostałam dzisiaj pismo z Sądu, że mam wytoczoną sprawę o długi zmarłej matki. zmarła ona 14 listopada zeszłego roku. nie wiedziałam co mam robić ze spadkiem, zresztą miałam bardzo ciężką sytuację w rodzinie. jeszcze szok związany ze śmiercią matki. parę miesięcy po śm...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-03-09 13:42 przez konto usunięte

    Odstąpienie od spadku

    Dzien dobry,Mam taki dylemat: mam 55 lat, corke . Obecnie mam partnera z ktorym planujemy zwiazek malzenski. Kupilam dla matki 3 lata temu mieszkanie ktore musze splacac do 2012 roku. Teraz przechodze na wczesniejsza emeryture i raty kredytu beda dla mnie uciazliwe. Uzgodnilam z corka ze bedzie plac...

  • wioletta79

    Dodano 2012-08-22 14:47 przez wioletta79

    Sprawy bankowe - dziedziczenie długów

    witam, chciałabym się zapytać... moi rodzice są praktycznie bez dochodów, a maja zaciągnięte kredyty, mama jak i zarówno ojczym, nie nosimy jego nazwiska choć mama tak, czy gdy w razie śmierci, lub innej przyczyny nie będą w stanie spłacać banków, czy my jako dzieci dziedziczymy spłatę zobowiązań wo...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy. Co warto wiedzieć?

    Spłata kredytu po śmierci kredytobiorcy. Co warto wiedzieć?

    Druga połowa października, to zwykle okres, kiedy Polacy przygotowują groby na "Wszystkich Świętych". To też dobry moment, aby porozmawiać z bliskimi o tym, co mają zrobić w przypadku naszej śmierci. Taka rozmowa oraz przygotowanie ...

  • Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

    Jak uchylić się od wadliwego oświadczenia o przyjęciu spadku?

    Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku jest oświadczeniem woli. Kwestię oświadczeń woli reguluje kodeks cywilny. Definicje i zasady generalne dotyczące oświadczeń woli znajdziemy w części ogólnej kodeksu cywilnego. Dodatkowo w ...

  • Przyjęcie spadku z długami. Czy i kiedy warto to zrobić?

    Przyjęcie spadku z długami. Czy i kiedy warto to zrobić?

    Formalności związane z przyjęciem spadku wydają się być proste w sytuacji, gdy dziedziczymy jedynie majątek. Sprawa nieco się komplikuje, gdy bliska nam, zmarła osoba, miała także długi. Czy w tej sytuacji odrzucenie spadku jest jedynym ...

  • Co trzeba wiedzieć o dziedziczeniu długów?

    Co trzeba wiedzieć o dziedziczeniu długów?

    Odziedziczone po babci mieszkanie może dać wiele radości. Niestety może się okazać, że razem z nim dostaniemy w spadku także długi. Co zrobić w takiej sytuacji? Zrezygnować z majątku i długu? Czy może przyjąć zadłużony spadek? Czy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania