eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › W jaki sposób pozbyć się niewiadomego do końca spadku?


2013-03-06 17:42 autor: DJM2

3 648 odsłon

W jaki sposób pozbyć się niewiadomego do końca spadku?

Witam, główny spadkobierca poinformował mnie, że nabyłam prawo do spadku po wujku (1/17 z 1/4). Wiem, że chodzi o mieszkanie własnościowe, nie wiem czy jest jeszcze inna masa spadkowa. Czy główny spadkobierca ma obowiązek to ujawnić?

Chcę się tego spadku pozbyć, jak to zrobić nie angażując swoich dzieci i ich dzieci? Jeśli podaruję to głównemu spadkobiercy to będzie darowizna i co z podatkiem jeśli nie znam do końca co daruję? Czy te wszystkie czynności załatwiam u notariusza?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-03-16 11:36 autor odpowiedzi: romjan

    Jako spodkobierca nabyła Pani spadek z chwilą otwarcia spadku /śmierci spadkodawcy/ art.925kc. W terminie 6 miesięcy, licząc od dnia w którym dowiedziała się Pani o tytule swojego powołania do spadku ,powinna Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem-art.1015 i nast. kc.Wtedy jest Pani traktowana , tak jakby nie dożyła otwarcia spadku. To samo powinni zrobić Pani zstępni.Brak takiego oświadczenia skutkuje prostym przyjęciem spadku

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Skaut

    Dodano 2021-11-08 01:01 przez Skaut

    Podatek od darowizny

    Nabyłem spadek po mamie w 2021 w lipcu. Było 3 spadkobierców: mój brat, ja i ojczym. U notariusza wszyscy przyjęliśmy spadek w wysokości 1/3 dla każdego. Pieniądze z konta podzielił bank a mieszkanie zostało podzielone u notariusza.
    W sierpniu ojczym darował mojemu bratu i mnie swoją część, tak wiec...

  • jozek85

    Dodano 2013-07-15 19:24 przez jozek85

    Jak odzyskać 1/6 spadku?

    Witam,
    Ojciec nie pozostawil testamentu. Mam szóstkę rodzeństwa i na każdego przypada 1/6 wówczas, ale co można z tą 1/6 zrobić? Co mi się należy? Jak odzyskać tę część spadku?

  • monia921005

    Dodano 2016-11-15 15:10 przez monia921005

    Darowizna części mieszkania otrzymanego w spadku

    Witam, sześć lat temu otrzymałam wraz z siostrą i przyrodnim bratem mieszkanie w spadku po zmarłym ojcu. Każde z nas otrzymało 1/3 części. Bratu jednak nie zależy na zatrzymaniu mieszkania, przez te 6 lat nawet się nim nie interesował i teraz chciałby podarować mi swoją część. Nie chce za to żadnych...

  • joana2504

    Dodano 2014-01-27 21:11 przez joana2504

    Spadek po rodzicach a długi siostry

    Witam,
    bardzo proszę o pomoc w sprawie spadku. Po śmierci rodziców zostały drobne oszczędności i własnościowe mieszkania. Do podziałku spadku jest 2 dzieci, z których jedno ma komornika i ogromne długi.
    Co powinnam zrobić (w żaden sposób nie mogę się dogadać z siostrą, która ma komornika), aby uregu...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-18 13:09 przez konto usunięte

    Podatek od wzbogacenia

    Witam,
    Mój ojciec dostał w spadku mieszkanie 2 lata temu. Czy jeżeli przepisze je na mnie w formie darowizny, a ja będę chciała od razu je sprzedać, to będę musiała zapłacić 19% podatku?
    Czy mój ojciec będzie musiał też zapłacić 19% od darowizny?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Ile wynosi podatek od wzbogacenia (darowizny)?

    Gdy nasz majątek ulega powiększeniu często zastanawiamy się, jaki zapłacimy w związku z tym podatek od wzbogacenia. Wpisując tę frazę w wyszukiwarce internetowej jednakże niewiele się dowiadujemy. Dlaczego? - bo w Polsce nie ma czegoś ...

  • Darowizna spadku a podatek od spadku

    Darowizna spadku a podatek od spadku

    W przypadku przekazania gruntów ornych w postaci darowizny dzieciom, które najpierw podatniczka otrzymała w spadku, Urząd Skarbowy nie ma podstawy do określenia wysokości podatku od spadków i darowizn w sytuacji, gdy podatniczka z tytułu ...

  • Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    Darowizna mieszkania od syna i synowej zwolniona z podatku

    W kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn zgoda żony syna na dokonanie przez niego darowizny części nieruchomości na rzecz jego matki jest neutralna podatkowo. Udzielając takiej zgody żona syna nie staje się bowiem stroną ...

  • Skuteczna darowizna nieruchomości. Kiedy bez podatku?

    Skuteczna darowizna nieruchomości. Kiedy bez podatku?

    Inwestujemy i oszczędzamy po to, by zapewnić dobry byt nie tylko sobie, ale również naszym bliskim. Spłacone nieruchomości chcemy w końcu podarować swoim dzieciom lub wnukom. Jak zrobić to skutecznie? Kiedy darowizna będzie zwolniona od ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania