eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Budowa domku letniskowego na działce z klasą gruntu IIIb


2018-07-31 07:01 autor: Stefano_2004

5 768 odsłon

Budowa domku letniskowego na działce z klasą gruntu IIIb

Posiadam działkę rolną z klasą IIIb. W 2015 r. otrzymałem odmowną decyzję o wydanie warunków zabudowy domków rekreacji indywidualnej (uzasadnienie kl. IIIb - potrzebna zgoda ministra rolnictwa), jednocześnie urzędnicy UG podpowiedzieli, że można takie domki wybudować na podstawie zgłoszenia robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę.

W dniu 2.02.2016 r. złożyłem takie zgłoszenie do starostwa (budowa 2 parterowych domków rekreacji indywidualnej każdy o pow. 35m2 i wys. 5 m przeznaczonych do okresowego wypoczynku z budynkiem gospodarczym i 2 szambami) - działka o pow. 2035m2 kl. III b. Starostwo nie wniosło sprzeciwu i na mój wniosek wydało stosowne zaświdczenie dnia 8.03.2016 r. Inwestycję rozpocząłem w dniu 01.12.2017 r. i zakończyłem w dniu 31.05.2018 r. Uprawniony geodeta wykonał inwentaryzację geodezyjną i zaczęły się problemy.

Wydział Geodezji Starostwa nie chce przyjąć operatu geodezyjnego, bo części zabudowane działek nie są odrolnione, geodeta sporządził mapę z propozycją odrolnienia i wykaz zmian danych ewidencyjnych dotyczących działki (do odrolnienia). Dokumenty te złożyłem w Starostwie Wydział Ochrony Środowiska łącznie z wnioskiem o wyłaczenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej w związku z wykonaną inwestycją (w miejsce DoWZ złożyłem ZAŚWIADCZENIE starostwa o nie wniesienu sprzeciwu), Pani Dyr Wydz. Ochrony Środowiska stwierdziła w rozmowie , że zostanę wezwany do uzupełnienia wniosku o DoWZ.

Odbyłem spotkanie ze starostą w obecności Dyr Wydz. Architektury i Budownictwa , które zakończyło się tym, że starosta zobowiązał się do zorganizowania narady z dyrektorami wydziałów: geodezji, architektury i budownictwa oraz ochrony  środowiska w celu znalezienia rozwiązania zaistniałej sytuacji, ale w rozmowie z nim przewijała się też nuta, że inwestor powinien znać prawo i zgodnie z nim postępować (to po co instytucja zgłoszenia?).

Jestem pełen obaw (pani dyrektor wydziału architektury próbowała w rozmowie ze starostą zastraszyć mnie kontrolą nadzoru budowlanego - tylko nie powiedziała jaki miałby być cel tej kontroli, natomiast pani dyrektor wydziału ochrony środowiska w rozmowie przy składaniu wniosku o odrolnienie, wspomniała, że może nałożyć karę finansową za wykonaną inwestycję na nieodrolnionym gruncie).

Pytania:

 1. W jaki sposób mam zabezpieczyć swoje interesy?
 2. Czy mam obowiązek ujawniać wykonaną inwestycję i czy wycofać wniosek o odrolnienie?
 3. Czy mogę zwrócić się do starostwa o wydanie zaświadczenia o braku obowiązku ujawniania w zasobach geodezyjnych tych domków?
PS - jeden z domków zamierzam sprzedać z udziałem w 1/2 części działki (do aktu notarialnego byłby załaczony załacznik graficzny z określonym terenie do wyłacznego użytkowania)

Pytanie zaktualizowano 2018-08-01 06:24

Witam

Może zgłosi się do mnie Radca Prawny specjalizujący się w prawie administracyjnym, aby poprowadzić tą sprawę w urzędach (sprawa dotyczy woj. Zachodniopomorskiego).

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MAK

  Dodano 2019-07-15 21:11 przez MAK

  Co można na działce oznaczonej "Tereny Zieleni - ZI"

  Dzień dobry,
  Posiadam działkę oznaczoną symbolem ZI - Tereny Zieleni. Działka ta leży w sąsiedztwie kilku innych działek o tym samym oznaczeniu, na których są domy. W związku z tym czy są podstawy do odmówienia mi możliwości postawienia domu, ogrodzenia działki itd.?
  Ewentualnie czy mogę postawić na...

 • ganner1919

  Dodano 2020-08-16 19:31 przez ganner1919

  Wykupienie działki rolnej

  Dzień dobry. Zwracam się z pytaniem o działkę dzierżawioną. Przedstawię problem. W sąsiedztwie działki, której jestem właścicielem, dzierżawię działkę od Agencji Nieruchomości Rolnych (poprzednio Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, a jeszcze wcześniej, właścicielem była Gmina). Dzierżawię od ok...

 • 89karolina

  Dodano 2016-10-18 21:50 przez 89karolina

  Domek letniskowy na działce rolnej

  Dzień dobry,
  takie są warunki zabudowania - działka rolna:
  1. Utrzymuje się dotychczasowe użytkowanie terenu jako trwałe użytki zielone na zasadach określonych wprzepisach odrębnych.2. Obowiązuje zakaz realizacji obiektów budowlanych, w tym służących produkcji rolniczej, za wyjątkiemobiektów budowla...

 • ganner1919

  Dodano 2020-08-02 18:44 przez ganner1919

  Nieruchomość dzierżawiona

  Dzień dobry. Zwracam się z pytaniem o działkę dzierżawioną. Przedstawię problem. W sąsiedztwie działki, której jestem właścicielem, dzierżawię działkę od Agencji Nieruchomości Rolnych (poprzednio Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, a jeszcze wcześniej, właścicielem była Gmina). Dzierżawię od ok...

 • Stefano_2004

  Dodano 2018-05-27 14:21 przez Stefano_2004

  Sprzedaż działki z nowo wybudowanym domkiem letniskowym

  Witam,posiadam działkę, na której na podstawie umowy na wykonanie i montaż domku letniskowego podpisanej z osobą fizyczną został wybudowany domek letniskowy w tym roku.Działkę chcę sprzedać. Pytania:1. Czy w akcie notarialnym podaję oddzielnie wartość działki (której jestem właścicielem ponad 5 lat)...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania