eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo administracyjne › Czy przysługuje mi odszkodowanie za studzienki od kanalizacji deszczowej, które są na mojej ziemi?


2013-10-21 22:25 autor: agat106-108

11 467 odsłon

Czy przysługuje mi odszkodowanie za studzienki od kanalizacji deszczowej, które są na mojej ziemi?

Do jakiej instytucji mogę się zwrócić o wypłatę odszkodowania za studzienki kanalizacyjne (kanalizacja deszczowa). W jakiej formie należy to zrobić? Działka, na której są studzienki, jest moją własnością.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-13 13:04 autor odpowiedzi: Agimaile87

  Właścicielowi nieruchomości przysługują roszczenia w przypadku jeśli na jego działce znajdują się np. studzienki kanalizacyjne.

  Odszkodowanie należy się za bezumowne dotąd korzystanie z nieruchomości. Ponadto właściciel ma prawo ubiegać się o ustanowienie na przyszłość odpłatnej służebności przesyłu (na podstawie przpisów prawa cywilnego i kpc), która powinna rekompensować właścicielowi spadek wartości nieruchomości, który spowodowały takie instalacje. 

  Roszczenia z tytułu bezumownego korzystania przysługują za okres 10 lat wstecz pod warunkiem, że właściciel bądź jego poprzednik prawny nie wyraził zgody na przeprowadzenie przez jego nieruchomość ww. instalacji. 

  Należy ustalić właściciela studzienki, zakłądam że właścicielem studzienki jest zaklad wodociągowy, za który odpowiedzialność ponosi gmina.

  Oceń odpowiedź 6 15

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Michałek

  Dodano 2013-05-10 12:47 przez Michałek

  Zasiedzenie. Jak uregulować własność nieruchomości?

  Mam działkę po dziadku, nieuregulowana własność. Użytkuję ją 30 lat, płacę podatki oraz mam świadków użytkowania - sąsiadów.
  Chciłabym to uregulować. Od czego rozpocząć?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Anna

 • Anika

  Dodano 2013-06-05 10:55 przez Anika

  Jak mogę uzyskać zwrot kosztów za zniszczone mienie?

  Przy zakładaniu wodociągów, zniszczony został wjazd wykonany z betonu około 30 m na prywatnej posesji. Wykonawcy nie chcą tego naprawić do stanu pierwotnego. W jaki sposób mogę ubiegać się o zwrot kosztów?
  Wykonawcy wygrali przetarg z wójtem gminy i z gminą podpisali umowę na wykonanie pracy.

 • mamatu

  Dodano 2019-07-10 17:17 przez mamatu

  Odszkodowanie za działkę pod budowę drogi

  Witam, posiadam 302 m2 działki, która została przejęta przez gminę pod budowę drogi. Gmina sporządziła operat szacunkowy, wyliczyła mi wartość na 24 ł za m2. Czy jest to dobra cena? Jak wyglądałaby procedura gdybym się nie zgodziła z tą wyceną? Działka znajduje się w gmina Górno.

 • maksyma

  Dodano 2017-03-05 19:57 przez maksyma

  Odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogę a podatek dochodowy

  Dzień dobry, zwracam się z prośbą w n/w sprawie. W latach 60-tych moi rodzice nabyli nieodpłatnie na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej działkę o pow. 0,21 ar., którą cały czas użytkowali. Po śmierci ojca wystąpiłam do sądu o stwierdzenie nabycia spadku i w sierpniu 2009 r. nabyłam spadek po...

 • msw

  Dodano 2015-09-24 16:04 przez msw

  Jaki podatek z przeniesienia praw do działki ROD?

  Jaki podatek z przeniesienia praw do działki ROD? Notariusz mówi 1%, US nie jest pewny ale chyba 2%.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo administracyjne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania