eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobistePożyczki / Kredyty › Windykacja należności, gdy umowa ustna


2012-10-27 21:02 autor: necro6530

6 365 odsłon

Windykacja należności, gdy umowa ustna

W jaki sposób wyegzekwować należność od nieuczciwego przedsiębiorcy. Umowa pożyczki była słowna i bez świadków.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-11-02 13:34 autor odpowiedzi: YPIConsulting

  Witam serdecznie

  Umowa pożyczki, której wartość przekracza 500 PLN musi być sporządzona na piśmie (art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego „umowa pożyczki, której wartość przenosi [przekracza] pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem”). W przypadku kwoty przekraczającej 500 PLN, wchodząc z pożyczkobiorcą na drogę sądową, nie mamy możliwości powoływania świadków. W analizowanym przypadku nie bierzemy jednak pod uwagę świadków, gdyż oni nie istnieją. Tym samym proces egzekwowania należności będzie niestety jeszcze trudniejszy.

  Jedynym dowodem, którym można byłoby posłużyć się wchodząc z kontrahentem na drogę sądową, byłby tytuł przelewu. W wyjątkowych przypadkach sąd bierze pod uwagę tytuł przelewu, który jednoznacznie wskazuje na jego charakter. Mogą to być słowa typu „pożyczka”. Niestety na tej podstawie, nie możemy stwierdzić, czy minął już czas zwrotu takiej pożyczki. Sąd mógłby wytknąć powodowi, iż nie może domagać się zwrotu należności, w związku z  nieokreślonym terminem spłaty.

  W tej sytuacji najrozsądniejszym i prawdopodobnie jedynym wyjściem, byłoby wysłanie do pożyczkobiorcy listu ponaglającego. W tym przypadku początkowo zalecane są mniej formalne pisma, lub nawet całkowicie nieformalna korespondencja, która sugeruje kontrahentowi konieczność spłaty należności. Odpowiedź pożyczkobiorcy na taki list mógłby być dowodem w sprawie.

  Nie można się jednak łudzić. W przypadku, kiedy zawieramy umowę ustną oraz bez obecności świadków egzekucja należności jest wyjątkowo trudna.

   

  Pozdrawiam

  Justyna Kurcz

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-27 22:01 przez konto usunięte

  Umowa słowna a odmowa pożyczki

  Dzień dobry,
  Aktualnie znajduję się w bardzo dziwnej sytuacji i bardzo proszę o poradę. Kilka tygodni temu umówiłem się z kolegą, że pożyczę mu sporo gotówki. Ale kilka dni później dowiedziałem się, że ten kolega ma ogromne problemy finansowe i grozi mu windykacja długów.
  Dlatego też odmówiłem obi...

 • kiaris

  Dodano 2013-06-19 10:54 przez kiaris

  Spłaciłam dług a sprawa jest w e-sądzie. Co robić?

  Firma windykacyjna złożyła wniosek do e-sądu w Lublinie. Dług został zapłacony z należnymi odsetkami przed odbyciem się rozprawy. Kontaktowałam się z sądem i uzyskałam informację, że sprawa jeszcze się nie odbyła i mam się zwrócić do firmy windykacyjnej o wycofanie wniosku.
  Niestety firma windykacyj...

 • lily1985

  Dodano 2013-02-05 20:21 przez lily1985

  Przedawnienie kredytu a sprzedaż długów

  Witam,
  W listopadzie 2005 r. wzięłam kredyt konsumpcyjny i do tej pory byłam pewna, że kredyt został przeze mnie spłacony w całości (niestety część potwierdzeń zaginęła w czasie przeprowadzki).
  Natomiast w styczniu 2013 r. dostałam pismo z "Kruka" o sprzedaniu długu w drodze cesji wierzytelności prz...

 • ANGEEL

  Dodano 2013-01-21 20:35 przez ANGEEL

  ŻAGIEL s.a i spłata zaległych rat

  Witam wszystkich serdecznie.
  Mam do Was pytanie, które nurtuje mnie od wielu tygodni.
  Mianowicie, dwa lata temu wzięłam na raty mężowi rower górski, koszt ok 600 zł, rata miesięczna 68 zł, spłacałam na czas 10 rat, później straciłam pracę i byłam bez prawa do zasiłku, z pensji męża ledwo na wszystko...

 • iga 7725

  Dodano 2012-10-30 20:09 przez iga 7725

  Zawiadomienie o rozpoczęciu procedury przedsądowej

  Witam, otrzymałam zawiadomienie o rozpoczęciu procedury przedsądowej z firmy Intrum Justitia informują mnie, że z powodu braku spłaty zadłużenia wobec HDI Asekuraja TU .... z tytułu wymagalnych składek, rozpoczęliśmy proces  kpl. dokumentacji....
  Na odwrocie zaznaczyli czego to dotyczy: podali nr po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pożyczki / Kredyty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania