eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: PrawoProblem z pismem sądowym o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia


2017-03-15 12:34 autor: konto usunięte

3 313 odsłon

Problem z pismem sądowym o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia

Witam,

spóźniłem się z wniesieniem zażalenia, napisałem pismo do sądu o przywrócenie tego terminu, dostałem od nich odpowiedź:  

[...] wzywa Pana o uzupełnienie braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia - na piśmie w dwóch egzemplarzach - poprzez: 

- podanie daty, w której ustała przyczyna uchybienia terminu,
- wskazanie i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek o przywrócenie terminu oraz
- przedłożenie odpisu wniosku z dnia 08.03.2017r. o przywrócenie terminu i odpisów załączników do tego wniosku,
- złożenie zażalenia na piśmie w dwóch egzemplarzach  

I teraz moje pytanie:

Odnośnie punktu pierwszego: czy chodzi o to aby w wniosku o przywrócenie terminu podać datę w której ten termin minął? (w wniosku, który wysłałem nie podałem tej daty)

Punkt drugi - czy chodzi o uzasadnienie, dlaczego się spóźniłem ze złożeniem wniosku? Podałem uzasadnienie, że z przyczyn zdrowotnych nie mogłem w wyznaczonym terminie złożyć zażalenia, że cały czas przebywam na zwolnieniu lekarskim (zwolnienie mam "chodzone" - że jest "chodzone" tego oczywiście nie pisałem).

Punkt trzeci - czy chodzi o to, że jeszcze raz mam wysłać im ten wniosek, który już wysłałem 8 marca, ale teraz poprawiony, z informacjami z pkt. 1 i 2 . Kompletnie nie rozumiem tego pisma które dostałem.

Ktoś pomoże?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-19 20:59 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

    Podanie daty, w której ustała przyczyna uchybienia terminu - chodzi o datę, w której mógł Pan już wnieść zażalenie. Np, jeżeli termin zażalenia upływał 1 marca, a Pan w tym czasie był chory do 10 marca, to taką datą będzie 11 marca, gdyż wtedy już Pan był zdrowy. 
    Chodzi o to, że Sąd chce sprawdzić, czy wniosek o przywrócenie terminu wniósł Pan w terminie, bo termin na złożenie wniosku o przywrócenie terminu wynosi 7 dni od daty w której ustała przyczyna uchybienia terminu. W moim przykładzie, jakby Pan złożył wniosek o przyrócenie terminu w dniu 20 marca, to wniosek o przywrócenie terminu zostałby odrzucony, jako spóźniony. Wszystko zależy, od tego na jaką przyczynę uchybienia terminu się Pan powoływał.
    radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2017-03-19 21:06
    Ten wniosek o przywrócenie terminu powinien być złożony w dwóch egzemplarzach, więc trzeba wysłać jeszcze raz ten sam wniosek. Każde pismo sądowe co do zasady wnosi się w dwóch egzemplarzach (jeśli są 2 strony postępowania).

    Oprócz drugiego egzemplarza wniosku o przywrócenie terminu, powinien Pan złożyć dwa egzemplarze zażalenia, jako takiego - czyli napisać to zażalenie, którego Pan wcześniej nie napisał z powodu choroby.

    Kolejny punkt: tak - chodzi o wskazanie dlaczego Pan nie wniósł zażalenia w terminie, czyli uzasadnienie i wskazanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń, bądź przynajmniej uprawdopodbnienie- czyli napisanie czegoś, co sprawi, że Sąd uwierzy, że naprawdę nie mógł Pan złożyć zażalenia w terminie (czyli np. przedłożenie zażalenia lekarskiego - to że mógł Pan chodzić, nie stoi na przeszkodzie, bo mógł Pan mieć np. zabirzenia psychiczne, któe uniemożliwiały napisanie zażalenia, albo chorą rękę, czy coś innego). W przypadku choroby sądy z reguły zwalniają. 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W przypadku przedłużającego się postępowania przed sądem powszechnym warto rozważyć przeniesienie sprawy do sądu polubownego. Takie rozwiązanie może znacząco przyspieszyć uzyskanie wyroku. Na zgodny wniosek stron sąd umorzy ...

Wystawianie faktur przez przedsiębiorców to dla nich chleb powszedni. W fakturze najczęściej określa się 7, 14 lub 21 - dniowy termin na uregulowanie należności przez dłużnika. W przypadku braku zapłaty w określonym terminie ...

Powód wnosząc powództwo dąży do zapewnienia ochrony swojego interesu prawnego. W niektórych okolicznościach pozostaje w niepewności co do skuteczności wybranego roszczenia. Wówczas z ostrożności procesowej może zgłosić żądanie ...

Od 3 kwietnia 2018 r. obowiązuje wzbudzająca olbrzymie kontrowersje, także w międzynarodowej opinii publicznej, ustawa o Sądzie Najwyższym, którą wprowadzono rozwiązania poddające w wątpliwość niezależność sądów i stan ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania