eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Problem z pismem sądowym o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia


2017-03-15 12:34 autor: konto usunięte

3 118 odsłon

Problem z pismem sądowym o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia

Witam,

spóźniłem się z wniesieniem zażalenia, napisałem pismo do sądu o przywrócenie tego terminu, dostałem od nich odpowiedź:  

[...] wzywa Pana o uzupełnienie braków formalnych wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia - na piśmie w dwóch egzemplarzach - poprzez: 

- podanie daty, w której ustała przyczyna uchybienia terminu,
- wskazanie i uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek o przywrócenie terminu oraz
- przedłożenie odpisu wniosku z dnia 08.03.2017r. o przywrócenie terminu i odpisów załączników do tego wniosku,
- złożenie zażalenia na piśmie w dwóch egzemplarzach  

I teraz moje pytanie:

Odnośnie punktu pierwszego: czy chodzi o to aby w wniosku o przywrócenie terminu podać datę w której ten termin minął? (w wniosku, który wysłałem nie podałem tej daty)

Punkt drugi - czy chodzi o uzasadnienie, dlaczego się spóźniłem ze złożeniem wniosku? Podałem uzasadnienie, że z przyczyn zdrowotnych nie mogłem w wyznaczonym terminie złożyć zażalenia, że cały czas przebywam na zwolnieniu lekarskim (zwolnienie mam "chodzone" - że jest "chodzone" tego oczywiście nie pisałem).

Punkt trzeci - czy chodzi o to, że jeszcze raz mam wysłać im ten wniosek, który już wysłałem 8 marca, ale teraz poprawiony, z informacjami z pkt. 1 i 2 . Kompletnie nie rozumiem tego pisma które dostałem.

Ktoś pomoże?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-19 20:59 autor odpowiedzi: radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec

  Podanie daty, w której ustała przyczyna uchybienia terminu - chodzi o datę, w której mógł Pan już wnieść zażalenie. Np, jeżeli termin zażalenia upływał 1 marca, a Pan w tym czasie był chory do 10 marca, to taką datą będzie 11 marca, gdyż wtedy już Pan był zdrowy. 
  Chodzi o to, że Sąd chce sprawdzić, czy wniosek o przywrócenie terminu wniósł Pan w terminie, bo termin na złożenie wniosku o przywrócenie terminu wynosi 7 dni od daty w której ustała przyczyna uchybienia terminu. W moim przykładzie, jakby Pan złożył wniosek o przyrócenie terminu w dniu 20 marca, to wniosek o przywrócenie terminu zostałby odrzucony, jako spóźniony. Wszystko zależy, od tego na jaką przyczynę uchybienia terminu się Pan powoływał.
  radca prawny Dorota Trzyszka - Niemiec zaktualizował/a odpowiedź 2017-03-19 21:06
  Ten wniosek o przywrócenie terminu powinien być złożony w dwóch egzemplarzach, więc trzeba wysłać jeszcze raz ten sam wniosek. Każde pismo sądowe co do zasady wnosi się w dwóch egzemplarzach (jeśli są 2 strony postępowania).

  Oprócz drugiego egzemplarza wniosku o przywrócenie terminu, powinien Pan złożyć dwa egzemplarze zażalenia, jako takiego - czyli napisać to zażalenie, którego Pan wcześniej nie napisał z powodu choroby.

  Kolejny punkt: tak - chodzi o wskazanie dlaczego Pan nie wniósł zażalenia w terminie, czyli uzasadnienie i wskazanie dowodów na poparcie swoich twierdzeń, bądź przynajmniej uprawdopodbnienie- czyli napisanie czegoś, co sprawi, że Sąd uwierzy, że naprawdę nie mógł Pan złożyć zażalenia w terminie (czyli np. przedłożenie zażalenia lekarskiego - to że mógł Pan chodzić, nie stoi na przeszkodzie, bo mógł Pan mieć np. zabirzenia psychiczne, któe uniemożliwiały napisanie zażalenia, albo chorą rękę, czy coś innego). W przypadku choroby sądy z reguły zwalniają. 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania