eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPozostałe: Prawo › Zwrot za zakup mieszkania w kredycie


2013-12-04 11:05 autor: annag

3 408 odsłon

Zwrot za zakup mieszkania w kredycie

Witam serdecznie,

w listopadzie 2006 roku mąż zakupił mieszkanie biorąc kredyt hipoteczny wartości 116480 zł. We wrześniu 2010 roku to mieszkanie sprzedał za kwotę 137000 zł. Spłacił zaległy kredyt około 112000 zł, od reszty zapłacił podatek, ponieważ nie byliśmy w stanie udokumentować na co przeznaczymy zysk ze sprzedaży.

W związku z tym moje pytanie: czy przysługuje nam możliwość ubiegania się o jakiś zwrot odsetek na spłatę kredytu mieszkaniowego od US? Z paniami pracującymi w naszym podległym US nie da się w ogóle dogadać i żadnych informacji nie możemy uzyskać.

Kolejna sprawa to: moja mama co roku rozlicza się na PIT-36 i ma ulgę mieszkaniową, dawniej budowlaną. Do tej pory rozliczała ją jedna z pań, która zmarła i w związku z tym skąd my mamy brać informacje o jaką sumę chodzi, bo w PIT-ach jest wpisane 4967 zł (chyba), a US każe nam złożyć korektę, bo powinno być wpisane 4 tys. coś tam 23 zł. Czy po złożeniu korekty mama będzie musiała zwrócić jakieś pieniądze dla US czy po prostu z ulgi zostanie potrącone?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-12-06 07:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Co do kredytu - jest takie coś, jak ulga odsetkowa - niestety i tak trzeba by się w jej sprawie skonsultować z paniami z urzędu, gdyż jeżeli zostaną spełnione warunki do tej ulgi i z niej mąż skorzysta, może stracić prawod do ulgi mieszkaniowej i zapłacić podatek od sprzedaży mieszkania.

    Co do PIT-u mamy - trudno powiedzieć o co dokładnie chodzi. Proszę sprawdzić rozliczenia mamy w pierwszej kolejności pod kątem przeniesień z lat ubiegłych - czy tam nie ma jakiegoś błędu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Prawo

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania