eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › urlop wychowawczy a powrót do pracy


2012-10-06 22:44 autor: Ewunia

2 417 odsłon

urlop wychowawczy a powrót do pracy

Witam. Proszę i powiedzieć czy wracając z urlopu wychowawczego do pracy, jestem chroniona przed zwolnieniem z pracy czy pracodawca może w każdej chwili wręczyć mi wypowiedzenie umowy? Czy oowiązuje tutaj 12 miesięczny okres ochronny przy zmniejszeniu etatu (tak jak jest to w przypadku powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim)? Dziękuję z góry za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-10-10 12:33 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, jeśli złoży Pani wniosek to jest pani chroniona. Jeśli Pani nie złoży wniosku to pracodawca ma parwo Pani wypowiedzieć umowę o pracę, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-10-10 21:24 autor odpowiedzi: Ewunia

    Dziękuję za odpowiedź, ale bardzo proszę opodanie mi podstawy prawnej, na którą mogę się powołać w przypadku skorzystania z takiej możliwości. Pozdrawiam!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-10-11 08:15 autor odpowiedzi: mia70

    "W związku z urlopem wychowawczym stosunek pracy osoby korzystającej z niego podlega szczególnej ochronie.

     Na mocy przepisu art. 1861K.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

     

    Oznacza to, że po zakończeniu okresu ochronnego, tj. po powrocie pracownika z urlopu wychowawczego, pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę, choćby minął jedynie jeden dzień od ukończenia okresu ochronnego. W oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca powinien wskazać przyczyny uzasadniające wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy – art. 30 § 4 K.p. W oświadczeniu tym powinno być również zawarte pouczenie o przysługującym Pani prawie odwołania do sądu pracy – art. 30 § 3 K.p.

     

    Jeżeli uzna Pani, że pracodawca nie przestrzegał przepisów dotyczących wypowiedzenia umowy o pracę, to w zależności od tego, jakie będą to przepisy, przysługiwać będzie Pani roszczenie albo o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia, albo o przywrócenie do pracy, albo o zasądzenie odszkodowania."

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania