eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › powrót do pracy po macierzyńskim


2012-04-17 15:45 autor: karsok23

1 987 odsłon

powrót do pracy po macierzyńskim

Dzień dobry wróciłam dzisiaj po urlopie macierzyńskim do pracy.Słyszałam że przysługują mi wszystkie niedziele wolne oraz 7godzinny czas pracy jako matka karmiąca. Czy to prawda i jak wyegzekwować to od pracodawcy? Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-04-18 07:41 autor odpowiedzi: mia70

    Witam,

     

    proszę złożyć oświadczenie:

    Oświadczam, że:

     

    - w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 4 zamierzam/nie zamierzam* korzystać z uprawnień określonych w art. 148 pkt 3 k.p. tj. świadczenia pracy wyłącznie do ośmiu godzin na dobę,

     

    -w związku ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem do lat 4 zamierzam/nie zamierzam* korzystać z uprawnienia określonego w art. 178 par.2 k.p. (niewykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegowanie poza stałe miejsce pracy),

     

    - w związku z wychowywaniem dziecka ( dzieci w wieku do lat 14) zamierzam/nie zamierzam* korzystać z uprawnienia określonego w art. 188 k.p. tj. prawa do 2 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

     

     

    mia70 zaktualizował/a odpowiedź 2012-04-18 07:44

    Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy.

    Przerwy na karmienie nie przysługują jeśli wymiar czasu pracy pracownicy w danym dniu jest krótszy niż 4 godziny. W sytuacji zaś, gdy wymiar czasu pracy pracownicy w danym dniu, wprawdzie, przekracza 4 godziny, lecz jest krótszy niż  6 godzin, przysługuje jej prawo do jednej przerwy na karmienie.

    art 187 k.p.

    mia70 zaktualizował/a odpowiedź 2012-04-18 07:51
    czyli składa Pani oswiadczenie (wklejone powyżej) + oświadczenie, iz w zwiazku z karmieniem dziecka i przysługującego Pani wolnego prosi Pani o zgodę na pracę w następujących godzinach pracy(np. od 8.00, a nie od 7.00 czy do 14.00, a nie do 15.00)..... , pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania