eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Ciąża a dwie prace


2021-05-07 06:48 autor: Kate25

1 975 odsłon

Ciąża a dwie prace

Witam, obecnie jestem zatrudniona w jednej firmie na umowę o pracę na czas określony, mam lepszą propozycję pracy również na umowę o pracę, ale praca miałaby być zdalna z domu. Podjęłam decyzję o zmianie pracy, ale nie podpisałam jeszcze nowej umowy, ani nie złożyłam wypowiedzenia u obecnego pracodawcy.

Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Obecna praca przynosi mi wiele stresu, jak obecny pracodawca dowie się, że jestem w ciąży, umowę zapewne przedłuży do dnia porodu. Martwię się co dalej, w pracy są również zwolnienia grupowe i kobiety w ciąży, również podlegają tym zwolnieniom. Czy mogę podpisać drugą umowę o pracę i pracować na dwa etaty?

Czy jeśli lekarz stwierdzi, że powinnam wybrać się na zwolnienie w obecnej pracy, to czy drugą mogę normalnie wykonywać z domu bez zwolnienia lekarskiego? Nowa praca jest bardzo spokojna i nawet podczas choroby można ją wykonywać, stąd też moje pytanie. Nie chcę zostać bez środków do życia. Chciałabym mieć jakieś zabezpieczenie np. w postaci drugiej pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-05-09 17:29 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Czy mogę podpisać drugą umowę o pracę i pracować na dwa etaty?
    Prawo nie zabrania pracy równocześnie na 2 etaty.
    Czy jeśli lekarz stwierdzi, że powinnam wybrać się na zwolnienie w obecnej pracy, to czy drugą mogę normalnie wykonywać z domu bez zwolnienia lekarskiego?
    O ile nawet lekarz stwierdziłby Pani zdolność do wykonywania drugiej pracy, sądzę że ZUS może zakwestionować nawet zasiłek przyznany w pierwszej pracy, czy pracodawca zakwestionować wynagrodzenie (pierwsze 33 dni L4). Proszę również wziąć pod uwagę swoje zdrowie i zdrowie dziecka. Podczas niezdolności do pracy stwierdzonej przez lekarza, należy stosować się do jego zaleceń, a jednym z nich jest z pewnością powstrzymanie się do wykonywania pracy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Endzisk

    Dodano 2020-11-23 22:28 przez Endzisk

    Kiedy mogę pójść na L4?

    Witam. Jestem w trakcie stażu do 30 listopada i jestem w 30 tyg. ciąży.  Termin porodu mam na 23 stycznia.  Z tego co się dowidziałam z UP mój pracodawca musi mnie zatrudnić na co najmniej 3 miesiące.
    Czy po podpisaniu umowy z dniem 1 grudnia mogę od razu pójść na L4? I jak będzie liczony po porodzi...

  • Magda890

    Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890

    L4 w ciąży, nowa praca

    Witam serdecznie
    Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
    Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...

  • Julia112

    Dodano 2022-04-19 10:14 przez Julia112

    Kiedy ZUS może uznać umowę za pozorną?

    Dzień dobry. Kiedy ZUS może stwierdzić fikcyjną umowę o pracę? Czy jeśli pracuję w danej firmie 5 lat i teraz od miesiąca na umowie o pracę, po miesiącu przepracowanym idę na L4 z powodu bólów. Czy ZUS może nie wypłacać pieniędzy i stwierdzić że umowa jest pozorna?

  • Julia112

    Dodano 2022-03-30 16:41 przez Julia112

    Kiedy mogę przejść najelpiej na l4 ciążowe

    Czy jeśli jestem w ciąży i dostałam umowę o pracę i chcę iść na chorobowe L4 po 2 lub 3 miesiącach czy ZUS może stwierdzić że dla pozoru była umowa zawarta? Pomimo tego że w firmie pracuje 5 lat na umowie zlecenie.

  • Julia112

    Dodano 2022-01-19 15:24 przez Julia112

    Zwolnienie

    Dzień dobry, pracuję w restauracji ponad 3 lata na umowie zlecenie. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży, robię umowę o pracę. Ile muszę przepracować, żeby ZUS nie miał problemu z wysyłaniem pieniędzy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Wyjazd świąteczny w czasie L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

    Wyjazd świąteczny w czasie L4 może skończyć się zwolnieniem z pracy

    Przebywając na zwolnieniu lekarskim powinniśmy odpoczywać i dochodzić do zdrowia. Niektórzy mają jednak pokusę, aby w tym czasie wyjechać na wakacje albo zrobić remont. Czy to dobry pomysł? Zdaniem ekspertów z Grupy Progres to spore ...

  • Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

    Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące L4

    Wokół zwolnień lekarskich narosło wiele mitów. Czy możemy przemieszczać się, kiedy na L4 mamy wskazanie "chory musi leżeć"? Czy ZUS skontroluje nas przez pierwsze 33 dni zwolnienia? Czy wolno kontrolować zwolnienia wystawione przez ...

  • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

    Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

    Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

  • Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

    Czy zwolnienie chorobowe oznacza areszt domowy?

    Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania