eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Darowizna, spadek czy sprzedaż: gdzie będzie najmniejszy podatek?


2013-08-27 19:22 autor: klarrrka

3 355 odsłon

Darowizna, spadek czy sprzedaż: gdzie będzie najmniejszy podatek?

Babcia ma ziemię i chciałaby mi w prezencie ślubnym podarować ok. 1000 m2. Działka jest nieodrolniona, ale przeznaczona pod zabudowę. Jak najlepiej zrobić, żeby podatek był najmniejszy: darowizna, spadek, sprzedaż, czy coś innego? Dobrze by było gdyby babcia nie musiała wcale albo zbyt dużo płacić podatku...

Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-03 09:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    To nie Babcia musiałby płacic podatek, a osoba nabywająca spadek czy darowiznę. Na szczęscie jednak przy nabyciu rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, nabywca może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.Warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku jest zgłoszenie (na formularzu SD-Z2) nabytych w drodze spadku składników majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza.

    Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-03 12:32 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeżeli babcia chce darować, to niech daruje :) i podatku nie będzie. Ponieważ to nieruchomość i wymagany jest akt notarialny, nie trzeba będzie się także fatygować do urzędu skarbowego. W akcie notarialnym notariusz powinien podać podstawę prawną zastosowanego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn (a więc art. 4a tejże ustawy).
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-03 12:33
    Oczywiście niech daruje wnukowi, a nie wnukowi i jego wybrance, gdyż ta z pełnego zwolnienia nie będzie mogła skorzystać.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-09 23:08 autor odpowiedzi: klarrrka

    Dziękuje bardzo.

    Mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli zdecydujemy się na darowiznę, to później dzieci babci, czy wnukowie mogą żądać zachowku?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-19 15:41 przez konto usunięte

    Podatek od spadku i sprzedaży działki

    W 1986 roku dostałam w spadku działkę 11 arów, ale zapisane miałam 8 arów, bo takie były przepisy, że działka budowlana mogła mieć tylko 8 arów. Pole orne pół ha i te 3 ary niestety zostały zapisane siostrze, bo działka miała 22 a i została podzielona na nas dwie siostry.
    Obecnie siostra mi przepisu...

  • martaw_82

    Dodano 2013-08-27 10:17 przez martaw_82

    Sprzedaż darowizny: nieruchomość rolna (niezabudowana)

    W 2011 r. wspólnie z mężem otrzymaliśmy darowiznę - nieruchomość rolną (niezabudowaną) o powierzchni 1,50 ha (V i VI klasa). Darowiznę chcemy sprzedać a wszystkie pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy domu. Interesuje mnie w jakiej wysokości zapłacimy podatek, gdy sprzedamy jako grunty rolne a...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-30 12:00 przez konto usunięte

    Jaki podatek trzeba zapłacić od sprzedaży nieruchomości?

    Witam serdecznie,
    Kupiliśmy z mężem gospodarstwo rolne w 2011 roku, bez płacenia podatku ze względu na powiększenie gospodarstwa, którego byłam właścicielem tylko ja. Jedną z zakupionych działek rolnych podzieliliśmy na mniejsze działki i przekształcono je na działki z możliwością budowy.
    Czy przed ...

  • babyworld

    Dodano 2013-09-21 16:18 przez babyworld

    Jak wysoki zapłacę podatek?

    Mój wójek (brat mamy) chce mi podarować 1000 metrów działki w formie darowizny. Czy w takim wypadku trzeba będzie wziąć kogoś, by oszacował wartość gruntu? I ile mnie wyniesie podatek?

  • Angelka

    Dodano 2013-09-12 14:14 przez Angelka

    Darowizna działki rolnej. Jak uniknąć podatku po sprzedaży?

    Witam,
    chciałabym dowiedzieć się po jakim czasie od darowizny (dziadek w ramach darowizny podarował mi działkę rolną) mogę ją sprzedać, tak by uniknąć płacenia podatku od sprzedaży?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania