eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Jakie są koszty sprzedaży działki darowanej?


2013-02-17 14:36 autor: loczek1959

8 747 odsłon

Jakie są koszty sprzedaży działki darowanej?

Witam!

Córka przesłała mi pieniądze na zakup działki, ale ponieważ była za granicą i nie miałam jej pełnomocnictwa, więc za jej zgodą kupiłam w 2007 r. działkę na siebie. We wrześniu 2008 r. darowałam działkę budowlaną córce.

W styczniu 2014 r. córka chce ją sprzedać. Ulga meldunkowa nie dotyczy działek, tylko mieszkań, prawda? Płaci się podatek od wzbogacenia, czyli 19% od różnicy kwoty sprzedaży i zakupu działki? Do kosztów działki wlicza się opłaty notarialne?

Jakie są koszty sprzedaży działki darowanej? 

Pytanie zaktualizowano 2013-02-19 18:52

Dlaczego nie płaci się podatku od sprzedaży podarowanej działki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-17 18:30 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Oprócz (ewentualnych) opłat, które pobierze notariusz - córka nie zapłaci podatku.

    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

    Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:

    […]

    8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

    a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

    […]

    — jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c — przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy — przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;


    Ponieważ okres 5 lat minie z końcem 2013 r., sprzedaż działki w 2014 będzie wolna od opodatkowania.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • Najlepsza odpowiedź

    2013-02-19 21:36 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dlaczego nie płaci się podatku od sprzedaży podarowanej działki?

    Córka nabyła działkę w 2008 r. chce sprzedać w 2014 r. To ponad 5 lat.

    Gdy minie 5 lat - podatku nie płaci się . Gdyby córka sprzedawała w tym roku, być może by zapłaciła (opodatkowanie zależy od tego co planuje zrobić z pieniędzmi ze sprzedaży). W 2014 już te zastrzeżenia nie mają znaczenia. Już nie podlega opodatkowaniu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Looks

    Dodano 2013-02-19 14:06 przez Looks

    Sprzedaż działki przed upływem 5 lat a zakup mieszkania

    Witam,
    Mam problem w kwestii sprzedaży działki przed upływem 5 lat od jej nabycia. Uściślając: od teściów otrzymaliśmy 27 arową działkę rolno-budowlaną w ramach darowizny w 2012 r. Działkę zamierzamy sprzedać i kupić mieszkanie. Póki co udało mi się znaleźć w internecie dwie opcje jak uniknąć płacen...

  • kamilla-p-l

    Dodano 2013-04-14 18:01 przez kamilla-p-l

    Jaki procent podatku od przepisania działki na wnuczkę?

    Witam,
    Babcia ma przepisać mi (wnuczce) ziemię rolną. Jaki wtedy procent muszę zapłacić oraz jaki procent jest, gdy sprzedam działkę przed upływem 5 lat od przepisania?
    Prawdopodobnie działka rolna zostanie sprzedana na działkę budowlaną.

  • konto usunięte

    Dodano 2012-12-02 22:49 przez konto usunięte

    Jaki będzie podatek od sprzedaży działki budowlano-rolnej przed upływem 5 lat?

    Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie... We wrześniu 2012 roku teściowe kupili działkę budowlano-rolną ok. 0,56 ha, powiększającą posiadane grunty rolne z myślą o tym aby nam ją przekazać w darowiźnie. Zatem czy mogą te grunty przekazać nam w darowiźnie już w tej chwili czy trzeba poczekać 5 lat?
    Jeś...

  • kasia0204_23

    Dodano 2013-01-25 15:21 przez kasia0204_23

    Uniknięcie płacenia podatku - darowizna działki z 2008 r.

    Kiedy mogę sprzedać działkę nabytą na drodze umowy darowizny w styczniu 2008? Liczy się 5 lat od końca tego 2008 r. czy równo od tej daty z aktu notarialnego?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-02-18 13:09 przez konto usunięte

    Podatek od wzbogacenia

    Witam,
    Mój ojciec dostał w spadku mieszkanie 2 lata temu. Czy jeżeli przepisze je na mnie w formie darowizny, a ja będę chciała od razu je sprzedać, to będę musiała zapłacić 19% podatku?
    Czy mój ojciec będzie musiał też zapłacić 19% od darowizny?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania