eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Czy nieznajomość prawa przez urząd skarbowy nie jest respektowana?


2019-03-31 00:14 autor: AXE

1 402 odsłon

Czy nieznajomość prawa przez urząd skarbowy nie jest respektowana?

Nie zgłosiłam do urzędu skarbowego nabycia spadku po zmarłej mamie stwierdzonym przez sąd. Po prostu nie wiedziałam o tym, teraz dostałam wezwanie z urzędu skarbowego do złożenia deklaracji SD-3 lub celem przyczyn niezłożenia zeznania.

Zaznaczam, że dom który odziedziczyłam jest moim miejscem zamieszkania od urodzenia, nie znam się na prawie i nie wiedziałam, że coś takiego jest żeby zgłaszać do urzędu coś od czego się nie płaci podatku.

Pytanie zaktualizowano 2019-03-31 00:18

Czy mieszkajac od urodzenia w odziedziczonym domu i nieruchomosci,opieka nad chorymi rodzicami (zarowno mama jak i tata mieli udary mozgu-przez 12 lat sie nimi opiekowalam,z czego lezeli tata 4 lata,mama ponad 5 lat)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-04-10 09:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  No nie do końca nie płaci podatku. Spadek jest opodatkowany z tym że może korzystać ze zwolnień. Niestety jeżeli zakończenie sprawy spadkowej miało miejsce ponad 6 m-cy temu (uprawomocnienie postanowienia sądu) to obecnie nie ma Pani już prawa do zwolnienia przewidzianego dla najbliższej rodziny.
  Także deklarację i tak trzeba złożyć (można skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej w tym podatku) i niestety może wyjść podatek do zapłaty.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Będzie trudniej o zwrot nadpłaty podatku z Holandii

  Według danych CBOS Holandia to od kilku lat trzeci po Wyspach Brytyjskich oraz Niemczech, najchętniej wybierany kierunek emigracji Polaków. Według szacunków Euro-Tax.pl w 2015 roku holenderski fiskus ma zwrócić polskim pracownikom blisko 32 ...

 • Kalendarz (podatkowy) przedsiębiorcy pęka w szwach

  Kalendarz (podatkowy) przedsiębiorcy pęka w szwach

  Zgodnie z przepisami polskiego prawa każda osoba, który prowadzi działalność gospodarczą musi wywiązywać się w terminie z różnych obowiązków formalnych. Część z nich dotyczy opłacania składek ZUS i podatków, inne przygotowania i ...

 • PITy 2022/2023 - uwaga na oszustów i gigantyczne kary podatkowe

  PITy 2022/2023 - uwaga na oszustów i gigantyczne kary podatkowe

  Od kilku lat rozliczenia roczne są przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową w usłudze Twój e-PIT, a od dłuższego czasu możemy składać PITy online. To ułatwienia, ale także kolejne okazje do wykorzystania przez oszustów ...

 • Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

  Co grozi za złożenie PIT po terminie? Jak uniknąć kary?

  Obowiązkiem każdego podatnika jest wywiązanie się ze złożenia zeznania rocznego w ustawowych terminach. W tym roku termin ten upłynął w dniu 2 maja br. Przed ewentualną karą uchroni nas złożenie zaległego PIT-u oraz czynny żal.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania