eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Ryczałt czy podatek dochodowy dla działalności internetowej?


2019-02-25 23:20 autor: Patison

1 783 odsłon

Ryczałt czy podatek dochodowy dla działalności internetowej?

Cześć,

mam w planach założenie sklepu internetowego - sprzedaż tylko za pośrednictwem własnej witryny internetowej. Doczytałem, że sprzedaż internetowa jest objęta podatkiem na zasadzie ryczałtu w wysokości 3% od ogólnych dochodów. Wstępne obliczenia wypadają dośc optymistycznie, dlatego prosiłbym o ich sprawdzenie.

Przygotowuję biznes plan i przyjmuję takie założenia:

- praca na wysokich marżach, w przykładzie rozważam kupno sztuki towaru za 100zł i sprzedaż za 180 zł,- zapewnienie klientowi darmowej dostawy, więc koszt wysyłki w wysokości 15 zł ukrywam w cenie produktu.

Dane dla przykładu:

Kupno sztuki towaru -> 100 zł (81,30 netto / 18,70zł VAT)
Wysyłka sztuki towaru -> 15 zł (12,19 netto / 2,81 VAT)
Prowizja systemu dla płatności online (2% transakcji) -> 3,6zł (2,93 netto / 0,67 VAT)
Sprzedaż sztuki towaru->  180 zł (146,34 netto / 33,66 brutto)
Różnica w VAT -> w zaokrągleniu 11,5 zł wędruje do US (sprzedaż - kupno - wysyłka - prowizja)

I teraz podatek dochodowy:

1. Przy założeniu rozliczenia liniowego podatku dochodowego 19%:

Dochód netto do opodatkowania z powyższego przykładu to 49,92 zł. Zatem 19% z tej kwoty to 9,49 zł.

Zysk zatem wynosi: 180 - 100 - 15 - 3,6 - 11,5 - 9,49 = 40,41 zł

2. Przy założeniu rozliczenia ryczałt 3%:

Licząc 3% z dochodu -> 180*0,03=5,4
Różnica na plus względem rozliczenia na zasadach ogólnych to 9,49 - 5,4 = 4,09 zł na sztuce. Zatem zysk na sztuce wyniesie 44,5 zł.  Patrząc na różnicę jednostkową, nie ma szału. Mnożąc to jednak chociażby przez tysiąc sprzedanych przedmiotów rocznie, uzyskuję różnicę 4090 zł.

Zrobiłem sobie tego typu arkusze kalkulacyjne w excelu i bawiąc się liczbami, im większa marża, tym większa wychodzi mi różnica na korzyść ryczałtu. Zakładając, że zmienię w powyższym przykładzie cenę końcową ze 180 zł na 200 zł, różnica w podatku wzrasta do 6,5 zł na sztuce.

Czy moje obliczenia są w ogóle poprawne i nie pomijam czegoś ważnego? To co przedstawiam jawi się jako poprawna forma opodatkowania i proces myślowy jest poprowadzony bez błędów logicznych?

Jestem na etapie biznes planu i prosiłbym o odpowiedź, czy w ogóle nowo nabywana przeze mnie wiedza i kalkulacje są poprawne i zgodne z przepisami.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-02-26 21:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  przy ryczałcie też należy przyjąć cenę towaru mniejszą o VAT (czyli nie 180 zł a 146,34). Zgadza się. Im wyższa marża, tym ryczałt wychodzi korzystniej z uwagi na niską stawkę podatku dla handlu. należy jednak pamiętać, że nie wszystkim można handlować na ryczałcie.Nadto nie uwzględnia się tutaj kosztów pobocznych, niemniej na ogół przy dużej marży ciężko taką formę opodatkowania będzie "pobić"

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-02-28 09:59 autor odpowiedzi: Patison

  Bardozo dziękuję za odpowiedź. Poprawiając obliczenia, czyli biorąc kwotę 3% od wartości netto wychodzi:
  146,34zł * 3% = 4.39zł
  Różnica w podatku staje się jeszcze wyraźniejsza, gdyż wynosi:
  9,49zł - 4,39zł = 5,1zł
  Czyli robiłem duży błąd i pomijałem odjęcie VAT'u do obliczania wysokości podatku. Korekta w moim powyższym obliczeniu dodaje kolejną złotówkę na sztuce. Serdecznie dziękuję za odpowiedź i skorygowanie mojego błędu. Poprawię sobie moje arkusze w których wykonuję wstępne obliczenia do ułożenia planu biznesu.
  W swoim sklepie chciałbym sprzedawać odzież, skierowaną w konkretne grono odbiorców (tematyka sport), więc z tego co czytałem mógłbym zdecydować się na roliczenie VAT + ryczałt 3%.

  Kosztów raczej rnie zamierzam ponosić, gdyż sklep w założeniu nie będzie moją pierwszą firmą. Wcześniej prawdopodobnie otworzę jednoosobową firmę, która ma być podstawą do mojego wykształcenia zawodowego i pozwoli mi pracować w zawodzie. Sklep byłby zatem drugą firmą, przez co wymagałby opłacania tylko składek zdrowotnych (ZUSu nie płaci się dwa razy), które w dużej części można odliczyć. Działalność będzie na tyle mała, że zamierzam "zamknąć ją w pokoju" - brak magazynów, brak lokali do wynajmu, brak pracowników. Praktycznie brak poważnych kosztów stałych, które wyraźnie obciążałyby sklep, dlatego tak chętnie wziąłem pod uwagę rozliczenie ryczałtowe, gdy się o nim dowiedziałem.
  Gdybym mógł jeszcze zapytać o coś takiego jak "podatek od stanu magzynowego". Oglądałem niedawno wywiad człowieka zajmującego się finansami z założycielem własnego browaru i tam padło to pojęcie. Kontekst był taki, iż osoba produkująca piwo popełniła błąd i wyprodukowała go sobie dużo przed końcem roku, przez co musiała zapłacić podatek od stanu magazynowego. Panowie wiedzieli o czym mówią, gdyż jeden zajmował się finansami, a drugi to przezedł i też już wie, ale ja nie do końca to rozumiem. Oni wiedząc o czym mówią, nie wytłumaczyli tego dokładnie.

  Załóżmy sytuację, że pierwszego dnia sycznia otwieram sklep i kupuję do niego 100 sztuk odzieży. Sprzedając odzież zyski inwestuję w kolejne sztuki do zatowarowania sklepu i okazuje się, że ostatniego dnia grudnia mam 200 sztuk odzieży. Czy płacąc VAT i ryczałt od każdej transakcji będę musiał zapłacić jeszcze podatek od stanu magzynowego?
  Nie wiem, czy ja coś w tym wywiadzie źle zrozumiałem, ale tam było wyraźnie powiedziane, że hurtownie i magazyny nie chciały mu wziąć piwa na składowanie, bo musiałyby zapłacić ten podatek i na końcu wyszło tak, że on "został z tym podatkiem".

  Prosiłbym jeszcze o radę, czy mając sklep w systemie rozliczenia VAT + ryczałt podatek od stanu magazynowego obowiązuje? Czy to chodzi tylko i wyłącznie o nadwyżki, które nie są zaksięgowane? Czyli gdy myślę, że mam 200 sztuk na koniec roku, a w rzeczywstości przeliczam i wychodzi mi 210 sztuk, czyli wtedy od tych 10 dodatkowych sztuk muszę zapłacić podatek, bo to jest traktowane jako przychód?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-02-28 14:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  zwolnijmy trochę. Wspomniał Pan o innej działalności gospodarczej. Proszę pamiętać, że nie ma tutaj znaczenia wielość branży w których Pan działa. dopóki te nie przyjmą różnych form prawnych, tylko wszystko będzie rozliczane na Pana imię i nazwisko, a co za tym idzie opodatkowane w jeden sposób (przy wyborze formy opodatkowania należy zatem brać pod uwagę ogół tej działalności, a nie tylko wybraną jej jedną branżę, gdy tych jest kilka).Co do stanów magazynowych - tymi nie przejmujemy się na ryczałcie ;).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2019-02-28 16:41 autor odpowiedzi: Patison

  Hmm, moja praca zawodowa wymaga założenia własnej działalności i pozwala na rozliczanie ryczałtowe na poziomie 8,5%.
  Sklep chciałbym otowrzyć jako niepowiązaną całkowicie z tą branżą firmę. Z tego co wiem, firm mozna mieć wiele, niezależnych od siebie. Czy prowadzenie dwóch takich działalności wyklucza mi ich oddzielne i niepowiązane rozliczanie, tkj. pierwsza na zasadzie ryczałtu 8,5%, a druga VAT + 3% ryczałt?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ilokar11

  Dodano 2019-05-26 15:19 przez ilokar11

  Sprzedaż plakatów przez Internet. Jaki rodzaj podatku dochodowego?

  Dzień dobry,planuję założyć działalność, która polegałaby na projektowaniu plakatów, wydruku mojego projektu w drukarni, a następnie sprzedaży plakatów przez internet. Plakaty miałyby określone wzory - gotowe projekty, lub ewentualnie mogłyby być personalizowane na prośbę klienta. Czy taka sprzedaż ...

 • growy

  Dodano 2018-06-20 01:11 przez growy

  Jaką formę opodatkowania wybrać?

  Zamierzam otworzyć działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży wirtualnych przedmiotów za pośrednictwem portali internetowych (możliwe również, że za pośrednictwem własnej strony internetowej lecz nie jest to pewne na 100%). Czy do rozliczenia z tytułu podatku dochodowego można zastosować formę...

 • dzi3k

  Dodano 2019-07-23 13:15 przez dzi3k

  Jaki sposób opodatkowania?

  Witam serdecznie,mam dylemat. Chce wystartować z jednoosobową działalnością jako prace budowlano-remontowe, ale druga częścią działaności ma być montaż systemów monitoringu, kontroli dostępów oraz alarmów i inteligentnych domów. Nie wiem, jaki wybrać sposób opodatkowania. Chciałem do końca tego roku...

 • kordian83

  Dodano 2019-02-20 12:15 przez kordian83

  PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany) a zlecenie opodatkowane skalą podatkową

  Dzień dobry,prowadzę działalność na ryczałcie (5,5%). Jest to moje główne źródło dochodu. Otrzymałem propozycję drobnego zlecenia (początek byłby w kwietniu), które nie jest związane z moją działalnością (różne kody PKD) i jest opodatkowane skalą podatkową. Czy podjęcie tego zlecenia będzie oznaczał...

 • filipesko

  Dodano 2021-01-27 11:09 przez filipesko

  Czy mogę posiadać dwie Spółki Jawne o podobnym PKD?

  Witam. Prowadzę razem ze wspólnikiem firmę instalacyjną (spółka jawna) na podatku liniowym 19%. Chcemy założyć drugą spółkę jawną na ryczałcie o niemal identycznym PKD, która będzie się zajmowała mniejszymi robotami instalacyjnymi oraz serwisem urządzeń.
  Czy możemy założyć drugą spółkę jawną na rycz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania