eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od sprzedaży spadku


2017-03-16 20:27 autor: stina232

1 724 odsłon

Podatek od sprzedaży spadku

Dzień dobry Państwu,

podatnik stracił ojca i w związku  z tym otrzymał wraz z bratem spadek w postaci mieszkania w kwietniu 2016. Zgłoszenia do Urzędu Skarbowego o spadku  i zwolnieniu z podatku dokonano w okresie kilku miesięcy od uzyskania spadku - mieszkanie zostało sprzedane.

Obaj spadkobiercy zamieszkują za granicą. Czy mają obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym za 2016 rok pomimo, iż nie uzyskują dochodów na terenie Polski? W jakim czasie i w jakiej wysokości spadkobiercy są zobowiązani zapłacić podatek od sprzedaży spadku w związku z tym, iż nie upłynęło 5 lat od uzyskania spadku?

Jakie dokumenty mają moc prawną w sprawie zainwestowania finansów uzyskanych ze sprzedaży spadku przed upływem 5 lat od jego uzyskania we własne miejsce zamieszkania i czy inwestycja w miejsce zamieszkania za granicą w obrębie Unii Europejskiej również ma zastosowanie? Jakie dokumenty w tym przypadku obowiązują w polskim Urzędzie Skarbowym?

Pozdrawiam,
Hania

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-18 15:24 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Muszą się rozliczyć z tytułu tej sprzedaży - na PIT-39. Pieniądze mogą zostać wydane na własne cele mieszkaniowe na terytorium UE- nie tylko w Polsce.
  Na wydanie pieniędzy mają 2 lata licząc od końca 2016 r.
  Jakie dokumenty - to zależy co chcą kupić. Z reguły odpowiedniki polskich faktur bądź akt nabycia nieruchomości mieszkalnej (u nas akt notarialny), dowody spłaty kredytu hipotecznego itp.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania