eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od przelewów pieniężnych i darowizn


2017-03-14 21:01 autor: Ifigenia

3 424 odsłon

Podatek od przelewów pieniężnych i darowizn

1. W lipcu 2016 r przelałam na konto córki 10 000 zł, a w listopadzie tego samego roku 2 000 zł. W tytule przelewu nie wpisałam, że jest to darowizna i córka nie zgłosiła tego w urzędzie skarbowym. Co powinna teraz zrobić, ile zapłaci podatku i na jakim PIT ma się rozliczyć?

2. Czy jeżeli teraz przeleję córce 7000 zł i wpiszę to jako darowizna oraz zgłosi to do urzędu skarbowego, to bedzie to zliczone razem z poprzednimi kwotami czy oddzielnie?

3. Czy mąż może również przelać na konto córki 9000 zł jako darowizna?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-15 08:41 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Każdy z rodziców może darować córce bez podatku ok. 9,6 tys. zł jak i taką kwotę pożyczyć. Nie trzeba tego zgłaszać do fiskusa.
    Jeżeli natomiast chcemy skorzystać z ulgi określonej w art. 4a w podatku od spadków i darowizn, należy w ciągu 6 miesięcy od darowizny zgłosić ją urzędowi skarbowemu wraz z potwierdzeniem otrzymanych pieniędzy na konto (w uproszczeniu mówiąc).

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dzaga

    Dodano 2016-12-28 00:24 przez Dzaga

    Druga darowizna od siostry - nowe zeznanie czy korekta?

    Witam,06.10.2014 mój brat otrzymał ode mnie darowiznę w wysokości 33 tys. zł (zgłoszone do US w styczniu 2015).04.10.2016 mój brat otrzymał ode mnie kolejną darowiznę w wysokośi 74 tys zł. Chce ją zgłosić do US.Moje pytanie przy zgłoszeniu mam dokonać korekty czy złożyć nowe zeznanie?Czy ma zgłaszać...

  • sonyono

    Dodano 2015-09-28 21:28 przez sonyono

    Darowizna od rodziców po ślubie

    Witam,po ślubie (ok. miesiąc temu) moi rodzice przelali ze swojego wspólnego konta na moje konto osobiste kwotę przekraczającą kwotę wolną od podatku. Czy muszę w US zgłosić do darowizny również małżonkę? Czy wystarczy, że zgłoszę tylko siebie? Chciałbym nadmienić, iż rodzice w tytule przelewu napis...

  • tees1

    Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

    Kiedy i jaki podatek od darowizny?

    Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

  • felizmg

    Dodano 2014-11-03 17:51 przez felizmg

    Podatek od darowizny a przelew bankowy

    Witam,jest taka sytuacja: ojciec mojej znajomej założył 3-miesięczną lokatę, po jej zakończeniu wypłacił gotówkę np. 25000 zł, dał je córce niepracującej, nie mającej żadnych dochodów, która wpłaciła je sobie na swoje konto po czym zrobiła ojcu na tę samą kwotę przelew bankowy. Jak teraz będzie z po...

  • r_miazga

    Dodano 2018-07-18 12:36 przez r_miazga

    Podatek od darowizny - przelew dla rodziców

    Witam, mam pytanie. W roku 2007 rodzice kupili mi mieszkanie na kredyt. Od 2014 r. przelewałem rodzicom 1500 zł co miesiąc na konto przez trzy lata (1500*36=54 000 zł). Ani mi, ani moim rodzicom nie wpadło do głowy, że może to podlegać opodatkowaniu.Co zrobić w takiej sytuacji? Składać wniosek SD-Z2...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania