eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Druga darowizna od siostry - nowe zeznanie czy korekta?


2016-12-28 00:24 autor: Dzaga

1 957 odsłon

Druga darowizna od siostry - nowe zeznanie czy korekta?

Witam,

06.10.2014 mój brat otrzymał ode mnie darowiznę w wysokości 33 tys. zł (zgłoszone do US w styczniu 2015).

04.10.2016 mój brat otrzymał ode mnie kolejną darowiznę w wysokośi 74 tys zł. Chce ją zgłosić do US.

Moje pytanie przy zgłoszeniu mam dokonać korekty czy złożyć nowe zeznanie?
Czy ma zgłaszać tylko otrzymaną kwotę z października czy zsumować obie kwoty?
Jaką ma wpisać datę nabycia i powstania obowiązku? Tą pierwszą tj 06.10.2014 czy z drugiej darowizny tj. 04.10.2016?

Czy mam dołączać do zgłoszenia wyciąg z banku (darowizna przekazana przelewem), ponieważ do pierwszego zgłoszenia nie dołączałam tego i US nie kontaktował się ze nim w tej sprawie.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-12-28 12:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nowa darowizna - nowa informacja. Nie sumujemy jej z poprzednią darowizną. Oczywiście, że należy dołączyć przelew bankowy, jeżeli darowizną były środki finansowe i korzystamy ze zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-12-28 15:50 autor odpowiedzi: Dzaga

    Bardzo dziękuję Panu za odpowiedź.
    Czy powinnam zrobić korektę pierwszego zeznania i doslać do niego potwierdzenie przelewu?

    Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Sebh

    Dodano 2019-11-23 17:46 przez Sebh

    Czy pomoc finansowa dla rodziców to darowizna?

    Sfinansowałem generalny remont domu rodzinnego, którego właścicielami są moi rodzice. Jako, że nie mieszkam w tym domu na stałe przelewałem środki na konto mojego ojca, aby ten mógł płacić bezpośrednio za usługi i faktury. Czy w rozumieniu prawa podatkowego moje działanie to darowizna i czy wynika z...

  • MMargo

    Dodano 2019-11-09 13:53 przez MMargo

    Kiedy córka ma złożyć do US druk SD Z-2?

    Witam,mam pytania:1). Córka będąca studentka (sama nie zarabia), otrzymuje od nas rodziców regularne przelewy miesięczne pieniędzy w różnych kwotach. Czy i od kiedy powinna to zgłosić do US? Od początku studiów? Pełnoletności?2). Druga córka pracująca otrzymywała ode mnie przelewy na różne zakupy do...

  • sonyono

    Dodano 2015-09-28 21:28 przez sonyono

    Darowizna od rodziców po ślubie

    Witam,po ślubie (ok. miesiąc temu) moi rodzice przelali ze swojego wspólnego konta na moje konto osobiste kwotę przekraczającą kwotę wolną od podatku. Czy muszę w US zgłosić do darowizny również małżonkę? Czy wystarczy, że zgłoszę tylko siebie? Chciałbym nadmienić, iż rodzice w tytule przelewu napis...

  • tees1

    Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

    Kiedy i jaki podatek od darowizny?

    Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

  • marcello45

    Dodano 2015-04-01 13:08 przez marcello45

    Podatek od darowizny w rodzinie

    Dzień dobry,chciałbym prosić o poradę w sprawie podatków. Chodzi o przelewy wewnątrz mojej rodziny.1. Moja teściowa robiła swojej rodzonej córce przez jakiś czas przelewy regularnie co miesiąc, różne sumy raz 1000 zł, raz mniej, raz więcej. Czy w związku z tym zaistniał obowiązek zgłoszenia tego do ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania