eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od darowizny w rodzinie


2015-04-01 13:08 autor: marcello45

4 566 odsłon

Podatek od darowizny w rodzinie

Dzień dobry,

chciałbym prosić o poradę w sprawie podatków. Chodzi o przelewy wewnątrz mojej rodziny.

1. Moja teściowa robiła swojej rodzonej córce przez jakiś czas przelewy regularnie co miesiąc, różne sumy raz 1000 zł, raz mniej, raz więcej. Czy w związku z tym zaistniał obowiązek zgłoszenia tego do US przez tę córkę?

2. Moja żona robiła też jej przelewy (to znaczy swojej rodzonej siostrze), regularnie co miesiąc, ok. 2000 zł przez jakiś dłuższy okres czasu. Czy taki przelew siostra - siostrze musi być zgłaszany? Od jakiej sumy? Czy przelewy się kumulują? Jaka działa tutaj zasada? W jakim okresie czasu, jaka suma musi się skumulować aby nastał obowiązek zgłoszenia? Ile ma się na to czasu? Od jakiejkolwiek kwoty? Czy tutaj wystarczy zgłosić żeby nie zapłacić podatku? Czy może lepiej nie zgłaszać?

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Marek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-04-07 09:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

   9637 - to w najbliższej rodzinie kwota, do ktorej fiskusa nie powiadamia się o darowiźnie. Ponad ten limit - zwolnienie występuje, ale o otrzymaniu darowizny trzeba powiadomić fiskusa. Jest na to 6 miesięcy. Pieniądze przy tym muszą wpływać na konto. Darowizny się sumują przez 5 lat.

  marcello45 skomentował/a odpowiedź 2015-04-07 23:27

  Aha. Dziekuje. Czyli jesli np siostra siostrze wplaca co miesiac 2k zl od stycznia do ww. kwota zostanie przekroczona w maju. Czy oznacza to ze obowiazek zgloszenia istnieje od czerwca czy od listopada (pol roku od momentu przekroczenia ww. kwoty)? Na logike od listopada, ale nie o logike zawsze chodzi wiec dlatego zapytuję. Dzieki!

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-09 07:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Zgłaszamy dopiero po przekroczeniu wskazanej kwoty. Czyli jeżeli wpłaty są od stycznia, to przekroczenie jest w maju. Od tej daty mamy 6 miesięcy na zgłoszenie darowizn (tych ponad limit) fiskusowi. Możemy przy tym za jednym razem zgłosić X darowizn (czyli np. za 5 miesięcy).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Maartyna1

  Dodano 2015-10-05 10:08 przez Maartyna1

  Darowizna przelewem na konto w relacji matka-córka

  Dzień dobry,mama sprzedała ostatnio lokal użytkowy w centrum handlowym. Chce mi przekazać przelewem na konto 120 000 zł. Czy muszę deklarować tą darowiznę w Urzędzie Skarbowym?Czy będę musiała odprowadzić podatek od tej darowizny? Mama była właścicielem lokalu przez 12 lat. Czy na niej ciąży jakiś o...

 • tees1

  Dodano 2015-05-23 20:32 przez tees1

  Kiedy i jaki podatek od darowizny?

  Córka chce przekazać mi darowiznę w wysokości 250 tysięcy zł, w formie gotówki, przelewem na mój rachunek bankowy. Darowiznę tą przeznaczę na zakup mieszkania własnościowego. Czy zapłacę jakikolwiek podatek od tej darowizny? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?

 • felizmg

  Dodano 2014-11-03 17:51 przez felizmg

  Podatek od darowizny a przelew bankowy

  Witam,jest taka sytuacja: ojciec mojej znajomej założył 3-miesięczną lokatę, po jej zakończeniu wypłacił gotówkę np. 25000 zł, dał je córce niepracującej, nie mającej żadnych dochodów, która wpłaciła je sobie na swoje konto po czym zrobiła ojcu na tę samą kwotę przelew bankowy. Jak teraz będzie z po...

 • Tomaszz

  Dodano 2014-09-29 11:54 przez Tomaszz

  Darowizna mieszkania matki dla syna

  Witam serdecznie, 
  moja mama chciałaby mi darować całość mieszkania, które jest wycenione na 100 tys. zł. Ile mniej więcej będzie kosztować darowizna notarialna i czy będzie trzeba uiścić jakiś podatek od tej umowy w US?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • villanette

  Dodano 2020-02-18 15:07 przez villanette

  Darowizna w dwóch przelewach

  Czy w sytuacji, kiedy matka przelewa darowiznę córce w dwóch częściach, dzień po dniu, trzeba spisywać dwie umowy i wysyłać dwa zgłoszenia do US?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

  Nawet pół miliona złotych w darowiźnie bez podatku

  Jeżeli tylko podatnik zgłosi w ciągu 6 miesięcy otrzymanie darowizny od rodziców w urzędzie skarbowym na formularzu SD-Z2, do którego dołączy potwierdzenie przelewu jej wykonania, nie zapłaci od niej podatku, nawet gdy ta wyniesie 500 000 ...

 • Spłata kredytu mieszkaniowego przez syna bez podatku od darowizny

  Spłata kredytu mieszkaniowego przez syna bez podatku od darowizny

  Dokonanie przez syna wnioskodawczyni wpłaty na rachunek bankowy w celu pokrycia raty kredytu nie będzie stanowić darowizny, wobec czego nie będzie podlegać zgłoszeniu do urzędu skarbowego i nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem - ...

 • Spłata kredytu nie jest darowizną i nie podlega podatkowi

  Spłata kredytu nie jest darowizną i nie podlega podatkowi

  Spłata przez rodziców (dłużników solidarnych) całości lub części rat kredytu zaciągniętego wspólnie z córką, nie możne być postrzegana w kategorii darowizny. W związku z powyższym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem od spadków ...

 • Rozliczenie podatku od kredytu zaciągniętego dla rodziców

  Rozliczenie podatku od kredytu zaciągniętego dla rodziców

  Gdy córka wzięła kredyt, z którego środki finansowe trafiły na konto sprzedawcy nieruchomości na rzecz rodziców, ci ostatni winni rozliczyć tak otrzymaną darowiznę, przy czym obowiązek podatkowy powstał tutaj z dniem przekazania przez ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania